U novogodišnjem intervjuu za Sportske novosti, Stipe Pletikosa dotaknuo se raznih tema, od budućnosti Luke Modrića, nasljednika Zlatka Dalića na klupi Vatrenih, a s tehničkim direktorom A reprezentacije razgovarali smo i o drugim aktualnostima.
Jeste li vi predložili Ivicu Olića za izbornika U-21 i jeste li podržali njegov ostanak nakon neuspjeha u kvalifikacijama?
- Oko Ivice smo se svi u vodstvu Saveza složili jer se dokazao kao dugogodišnji prvi pomoćnik Zlatka Dalića. Zaslužio je takvu priliku i mislim da je povratna informacija od igrača za taj novi stožer bila vrlo pozitivna. Nažalost, nismo uspjeli proći Gruziju, iako smo bili jedan jedanaesterac udaljeni od toga, ali i to je nogomet. Podržali smo Ivičin ostanak jer je reprezentaciju preuzeo pred kraj ciklusa i zaslužuje odraditi cjeloviti ciklus s ekipom, a u ovom je kratkom razdoblju donio novu energiju i pozitivu.
Navijači u Europi neće prihvatiti natjecanje koje nije temeljeno na sportskom rezultatu, već samo imenu kluba
Kakva je kvaliteta SuperSport HNL-a? Je li u stagnaciji?
- Nije lako odgovoriti na to pitanje. S jedne strane, Dinamo skupi 8 bodova u Ligi prvaka i konkurira za drugi krug, i istovremeno je tek treća ekipa u prvenstvu, što bi sugeriralo da je SuperSport HNL nikad jači. S druge strane, znamo kako su prošloga ljeta prošli Rijeka, Hajduk i Osijek, i iz kojih su zemalja ekipe koje su ih izbacile. Po tome bi ispalo da je HNL prilično slab. Istina je, kao i obično, negdje između - nije jak koliko bismo željeli, nije slab kako ga nekad predstavljamo. Poznajem puno ljudi koji će u subotu popodne radije pogledati prosječnu utakmicu HNL-a nego prosječnu utakmicu Premier lige.
Kako gledate na opciju Superlige, od koje Florentino Perez ne odustaje? Hoće li UEFA morati raditi dodatne ustupke najvećima?
- Bio sam oduševljen kako su reagirali UEFA, europske lige, navijači pa i nacionalne vlasti pri prvom pokušaju pokretanja Superlige i ekspresnom gašenjem te ideje. To mi daje duboku vjeru da takva ideja ne može uspjeti, jer navijači u Europi neće prihvatiti natjecanje koje nije temeljeno na sportskom rezultatu, već samo imenu kluba. S obzirom o kakvim se pritiscima sa svih strana radi, mislim da predsjednik UEFA-e Čeferin izvrsno balansira između velikih klubova, te solidarnosti kao jedne od temeljnih odrednica UEFA-e. Novi model Lige prvaka primjer je toga balansa i vjerujem da će krovna kuća europskog nogometa i u budućnosti pronalaziti rješenja kako bi sačuvala ključne vrijednosti europske nogometne piramide.
U kakvim ste odnosima s predsjednikom UEFA-e Čeferinom i kako ste doživjeli sukob Zvonimira Bobana i njega?
- U jako smo dobrim odnosima, kao što je općenito predsjednik Čeferin s HNS-om. Čeferin jako poštuje bivše igrače i njihovo mišljenje, uključuje ih u rad UEFA-e i osjeti se kako mu je na prvom mjestu - zaštititi nogomet onakvim kakvim ga poznajemo i kakav volimo. Teško mi je nešto konkretnije reći o Bobanovom odlasku, s moje strane samo mogu reći da mi je žao zbog takvog raspleta, jer ih obojicu jako poštujem.
Stopostotno sam fokusiran na ovaj posao te sam zadovoljan mogućnostima, ovlastima i okruženjem u kojem radim
Stekli ste FIFA-inu diplomu o tehničkom rukovođenju, znači li to da svoj daljnji profesionalni put vidite u tom smjeru?
- Počašćen sam što sam odabran od FIFA-e u premijernom izdanju ovog obrazovnog programa i ponosan na stečenu diplomu u tehničkom rukovođenju. Pritom sam upravo dovršio i UEFA PRO edukaciju na našoj Nogometnoj akademiji. Trenutačno sam vrlo zadovoljan na ovakvoj poziciji koja objedinjuje i stručna znanja koja sam stekao, ali i organizacijske, komunikacijske i upravljačke vještine, što čini posao izazovnim, dinamičnim i zanimljivim. Stopostotno sam fokusiran na ovaj posao te sam zadovoljan mogućnostima, ovlastima i okruženjem u kojem radim, posebno podrškom predsjednika Kustića i suradnjom s kolegama u Savezu.
Poklanja li Hrvatska dovoljno pozornosti sportu?
- Potrebna nam je sveobuhvatna reforma sporta, da država u kurikulumu za školstvo postavi odredbu po kojoj bi djeca već u vrtićkoj dobi, odnosno od 1. do 4. razreda osnovne škole imala kineziologa koji bi dva do tri puta tjedno radio s njima. Nadalje, potrebno je omogućiti bolje financiranje sporta, između ostaloga kroz porezne olakšice onima koji žele financirati sport. Kamo sreće kada bismo mogli osigurati da sport do 14. godine bude besplatan, da se ne plaća članarina za koju neki roditelji nemaju novca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....