Hrvatska košarkaška reprezentacija doživjela je težak poraz od Bosne i Hercegovine u nedjelju u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Poraz od 20 poena razlike (90:110) značio je i anuliranje pobjede iz Zagreba (89:76) pa je tako vrlo izgledno da će Hrvatska po prvi put od 1993. ostati bez nastupa na kontinentalnoj košarkaškoj smotri. O svemu tome smo u novom izdanju Sportcasta pričali s nekadašnjim reprezentativcem, a sada košarkaškim agentom Matejom Mamićem i novinarom Sportskih novosti Tvrtkom Puljićem.
- Kad smo nakon prvog poluvremena bili na rezultatu 50:50 već tada je mogao biti žal jer kada postignete 50 poena u gostima realno je da vodite 10ak poena razlike, da nam to da još neki vjetar u leđa. Obrambeno smo jako loše reagirali, ali u obje utakmice smo imali toliko problema sa skokom da je samo bilo pitanje hoće li košarkaši Bosne i Hercegovine uspjeti nešto pogoditi. U drugom poluvremenu su neki njihovi igrači počeli pogađati neke nemoguće šuteve, ali u takvoj atmosferi sve ulazi - rekao je Mamić.
Nevjerojatno zvuči činjenica da je Hrvatska od BiH primila 110 poena, a više od toga smo primili samo od SAD-a u finalu Olimpijskih igara 1992. godine.
- Obrambeno smo loše stajali i u prvom poluvremenu utakmice u Zagrebu i cijele u Sarajevo. Nas je do treće četvrtine druge utakmice naslonio i loš napad koji je do tada bio prilično dobar. Dogodila nam se slična situacija kao u finalu predolimpijskog turnira u Pireju. Koncepcija BiH je bila igranje s visokom petorkom i fizički moćnim igračima. Oni su dosta agresivno izašli u drugo poluvrijeme, Gegić je uzeo Smitha koji nije dobro reagirao na taj pritisak. Smith nije playmaker i ne zna se othrvati takvom pritisku i postaviti napad. On je i napadački puno bolje reagirao u prvoj utakmici dok je imao Kapustu uz sebe. Kapusta zbog fizičkog deficita nije mogao participirati u tom trenutku, ostali smo na Smithu, svi drugi način igrači su se pasivizirali i tu smo pali i u napadu dok je obrana cijelo vrijeme bila loša. Tako smo se doveli u situaciju da zbog pet minuta loše igre kompromitiraš plasman na EP - rekao je Puljić, a Mamić se nadovezao:
- Šteta što se Božić i Hezonja toliko pasivizirali, da nisu preuzeli neke stvari na sebe kako bi se konsolidirati nakon lošeg ulaska u treću četvrtinu.
Puljić je istaknuo jednu važnu činjenicu koja nije alibi za neuspjeh naše momčadi:
- Ovo je možda najteža skupina za proći na kontinentalno natjecanje ikada. Ne mogu se sjetiti da si u bilo kojem sportu imao skupinu gdje si između ovakve tri reprezentacije morao biti među dvije momčadi. Možemo pričati i o još nečemu - po sastavu koje su imali Hrvatska i BiH u ovom ciklusu kvalifikacija, niti jedna druga reprezentacija osim možda Srbije nije jača od ove dvije.
Bosna i Hercegovina je u Sarajevu igrala jako tvrdu utakmicu, a dojam je kako Hrvatska nije bila na to spremna.
- To je bila fizička utakmica u kojoj se trebalo ‘potući‘. Naša prva tri igrača, Hezonja, Božić i Smith, nikada nisu nikoga udarili u karijeri. Ne umanjujem njihovu košarkašku vrijednost, oni jednostavno nisu takav profil igrača. Imali smo mi na klupi igrače koji se mogu ‘potući‘, ali koji ne mogu zabiti - istaknuo je Puljić koji je odgovorio i na pitanje je li izbornik Josip Sesar za ove dvije utakmice trebao pozvati igrače koji već dugo ne igraju za reprezentaciju, a koji su mogli pomoći, posebno pri defenzivnom skoku.
- Ne možeš očekivati da će nam netko pomoći ako taj netko ne želi, više mu nije u planu ili se odavno oprostio od toga. Možemo razgovarati o tome da Ante Tomić i dalje igra košarku i igrač je od velike vrijednosti, ali on se oprostio još 2014. Miro Bilan bi vjerojatno pomogao, ali on se oprostio i on to više ne planira, a Antu Žižića to više ne zanima. Uvjeren sam da je Josip Sesar kontaktirao svu trojicu.
Situacija je sada kakva jest, teško je za vjerovati da će naša reprezentacija u veljači sljedeće godine biti bolja od Francuske koja bi trebala slaviti protiv BiH. Košarka je već godinama u velikom padu.
- Realno gledajući, da se ne zavaravamo, nama je pao cijeli sport. Činjenica je da se treba dobro razmisliti o organizaciji cijelog sporta i napraviti se drugačije. U Srbiji svi košarkaški klubovi imaju svoju dvoranu, a kod nas samo Cedevita Junior i donekle Split imaju svoje dvorane. Mi moramo raditi na infrastrukturi i sustavu - rekao je Mamić i dodao:
- Moramo dobro sjesti i vidjeti kako možemo poboljšati neke stvari u mlađim kategorijama s pozivima i odbijanjima reprezentacije. Tu se moraju uključiti svi ljudi iz košarke da bi se neke stvari spriječile. Realno, da se svi naši najbolji mladi igrači odazivaju reprezentacije, ne bi nam se dogodilo da su sve selekcije u B diviziji europskih prvenstava. Moramo napraviti određeni sustav kako ćemo sve bolje izraditi.
Je li ovo alarm za uzbunu, krajnje vrijeme da se nešto napravi?
- Krajnji trenutak je bio već odavno, ali kad god se krene - dobro je i definitivno moramo nešto početi, vidjeti gdje griješimo i kako napraviti određene ispravke.
Mamić je otvorio još jedno pitanje:
- Prvi put javno kažem da treba postaviti pitanje ABA lige. Kad sam ušao u Cedevitu 2008. kao sportski direktor i jedino što me je tada zanimalo je da klub uđe u ABA ligu jer sam vidio koliko ste u deficitu kad niste u njoj. Sada postavljam pitanje je li ona dobra za nas jer je činjenica da već godinama, a pogotovo odlaskom Cedevite u Ljubljanu, mi u njoj nemamo konkurentne klubove koji bi mogli nešto napraviti. S druge strane nisam vidio da mladi igrači profitiraju od nje. Ne smije se napustiti ABA ligu ako nemamo alternativu, a alternativa je jedino Europa. Možda i najgora stvar koja nam se dogodila, pogotovo odlaskom Cedevite, je da naši klubovi uopće ne igraju Europu. Bez Europe i tog tržišta neće se pomaknuti kvaliteta jer ti klubovi drukčiju funkcioniraju nego što funkcioniraju klubovi u regiji. Vjerujem da Cibona, Zadar i Split mogu igrati Eurokup i FIBA-inu Ligu prvaka.
Osim izlaska u europska natjecanja postoje i neka druga rješenja:
- U HKS-u ima ideja o implementaciji nekakve akademije, nečega što rade sve pametne zemlje na svijetu. Krenuli su Australci s objedinjavanjem generacija koje rade zajedno, na to su se nadovezali Francuzi, a to danas rade mnogi, uključujući i Češku i Finsku. Kad bi se to napravilo i kasnije našao sustav kako bi se ti igrači vraćali u seniorskoj kategoriji, tu bi se našlo neko rješenje - istaknuo je Puljić, a Mamić dodao:
- Nešto se mora pokrenuti. Pričali smo mi puno ranije o pokretanju te akademije, ali zbog otpora određenih klubova ta se ideja nije realizirala. Od akademije bi svi imali profit.
Naši gosti su u Sportcastu pričali o mnogim drugim košarkaškim temama vezanih uz spas hrvatske košarke. Pogledajte cijelu emisiju:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....