KARIM JAAFAR Afp
HRVATSKA ZA PROLJEĆE

Zlatko Dalić ima čvrstu jezgru za Euro 2024., no dobro bi došlo i koje osvježenje, evo tko bi mogao pomoći

S obzirom na sve okolnosti, ne treba očekivati velike promjene u vatrenoj vrsti
Piše: Robert MatteoniObjavljeno: 22. prosinac 2022. 08:46

U ožujku mjesecu 2023. Hrvatsku očekuje početak kvalifikacijskog puta za Euro 2024., koji će se održati u Njemačkoj. Prvu utakmicu Vatreni igraju s Walesom u Splitu 25. ožujka, dok će tri dana kasnije imati još jedan zahtjevan ispit, u Turskoj. S obzirom da je kvalifikacijski turnus u brzom ritmu nakon Svjetskog prvenstva u Kataru, nije baš za očekivati kako će izbornik Zlatko Dalić bitno mijenjati kadrovske izbore u odnosu na Mundijal.

Uz 26 igrača koji su potpisali osvajanje brončane medalje u Kataru, Dalić je imao na širem popisu još osam igrača. To su vratari Kotarski i Labrović, braniči Ćaleta-Car i Pongračić, vezisti Mišić i Ivanušec, te napadači Brekalo i Čolak. To je grupacija od 34 igrača unutar koje će se pretežno pisati i priča 2023. godine, koja, da podsjetimo, uz kvalifikacijske utakmice za Euru donosi i nastup na Final fouru Lige nacija. U lipnju, u Nizozemskoj, Vatreni će se s domaćinom, europskim prvakom Italijom i Portugalom boriti za naslov najboljih.

Teško do prostora

S obzirom da kvalifikacije počinju za tri mjeseca, a da je završnica Lige nacija za šest mjeseci, logično je da Zlatko Dalić neće narušavati homogenost grupe iz Katara. Ono što se može očekivati, to je da netko od starijih igrača odluči zaključiti reprezentativnu karijeru. Mislimo tu primjerice na Domagoja Vidu, koji na Svjetskom prvenstvu nije odigrao ni minute. S obzirom na Dalićeve ovogodišnje izbore za stoperske pozicije, Gvardiol i Lovren, uz nadopunu Josipa Šutala i Erlića, teško je očekivati da bi veteran Vida ubuduće mogao dobiti značajniji prostor. On se još nije izjasnio, moguće je da želi nastaviti borbu za reprezentativni dres, ali ključno je ono što će odlučivati izbornik.

image

Joško Gvardiol

PAUL ELLIS Afp

Dalić je u kontekstu obrambene formacije na širem popisu imao još alternativnih kandidata, koji su mlađi od Vide (33), a tu mislimo prije svega na Duju Ćaleta-Cara (26) i Marina Pongračića (25). Donedavno je i Filip Uremović (25) bio u stoperskoj (bekovskoj) konkurenciji. S obzirom da su u svojim novim klubovima (Southampton, Lecce) prva dvojica tretirani kao starteri, to im daje nadu kako bi dobrom formom mogli zaslužiti nove šanse kod Dalića.

Istini za volju, uz Gvardiola, Šutala i Erlića, te revitaliziranog Lovrena, Vatreni su do daljnjeg kvalitetno pokriveni na stoperskim pozicijama...

Kad govorimo o veznom redu, onda kandidatura Josipa Mišića djeluje vrlo izvjesna, tim prije što je izbornik Dalić o Dinamovoj šestici pozitivno govorio u kontekstu pozivanja nakon Mundijala. To što je, primjerice, izbornik u odsustvu Marcela Brozovića, tipovao na Kovačića i Modrića, pa zbog toga i mijenjao sustav igre (umjesto 4-3-3, 4-2-3-1), prilično jasno ukazuje da mu Kristijan Jakić nije baš u najužim planovima. Vjerojatno tome doprinosi i činjenica da taj igrač u klubu (Eintracht Frankfurt) rjeđe igra na mjestu šestice, a trener ga najčešće koristi na beku i kao stopera. To je vjerojatno dobro za Eintrachtovog trenera i momčad, ali svakako nije za Jakićevo etabliranje. Kako je Mišić igrao vrlo dobro u Dinamovoj europskoj avanturi Lige prvaka te u prvenstvu, a po profilu igre najbliži je Brozovićevom nogometu, onda bismo tipovali na njegov poziv za iduće reprezentativne utakmice.

Musina kandidatura

Luka Ivanušec je sasvim sigurno igrač koji ima potencijale za reprezentativni tabor, ali, kako je i sam priznao, njegova forma nakon operacije trbušnog zida nije bila na potrebnoj razini. Stoga ga nepozivanje za Katar nije obeshrabrilo. Štoviše, njegova reakcija je samo potvrdila zrelost tog igrača te je za očekivati kako će od starta drugog dijela sezone učiniti sve da svojom formom u Dinamu opet zadobije Dalićevo povjerenje. Kad smo već kod vezne linije onda treba svakako napomenuti da je u Kataru taj dio momčadi bio na visini zadatka, a uz to dovoljne je širine izbora. Između ostalog i zbog kandidature Sučića, koji nije dobio minute na Mundijalu, ali u kojeg struka (pogotovo Bišćan iz mlade reprezentacije) ima izuzetno povjerenje.

image

Luka Ivanušec

RONALD GORSIC/CROPIX Cropix

Možemo li onda očekivati da bi Dalić mogao nešto značajnije mijenjati u kontekstu napadačkog potencijala reprezentacije, a za kojeg se stvorila fama da nije dovoljno kvalitetom kapacitiran za Vatrene ambicije?

Kao i u obrambenoj formaciji, tako nam se i u ovom sektoru selekcije doima kako Dalić eventualno može odlučiti da umjesto Ante Budimira (31), koji je dobio malo minuta u dvije od sedam utakmica (ukupno 53 minute), izostane s idućih akcija, a da šansu, ako zatreba, dobije netko mlađi. Je li to Čolak (27) ili primjerice Petar Musa, kojem su 24 godine, to je stvar izbornika. Musa, bivši mladi reprezentativac, 190 centimetra visok, drugačiji je napadač u odnosu na slično visoke Petkovića i Budimira, pa i Čolaka. Musa je pokretljiviji i hitriji, te i na tom temelju stvara svoju sve uspješniju priču u slavnoj Benfici. Učinak od po šest golova i asistencija u 20 utakmica, prosječno 40 minuta igre, pokazuju da zaslužuje priliku. Čini se logičnim promišljanje da igrači koji imaju 31 i više godina, a nisu u prvom planu, prepuste mjesto mlađim snagama. Koje možda još nisu na razini koju trenutno mogu dati stariji, ali u kontekstu perspektive svakako će biti uputnije pružiti im šansu i spoznati im realne potencijale.

Pitanje Brekala

U tom smislu nameće se ime Josipa Brekala, igrača koji je bio na Euru, koji je odigrao vrlo solidnu sezone u Serie A (Torino), a onda se iz ne baš jasnih nogometnih razloga odlučio vratiti u Wolfsburg i upisati vrlo slabu bundesligašku jesen. Trebamo imati na umu da je Brekalo igrač od 24 godine, te da su usponi i padovi forme u toj dobi logičan proces sazrijevanja. Sada kada je posrnuo u klupskoj priči, a posljedično izgubio i reprezentativni status, za vjerovati je kako je Brekala to ponukalo da se resetira. Točno je da je iskazivao neke mladenačke mušice, ali, opet, radi se o mladom igraču, naglašenih motoričkih potencijala i za kojeg se očekuje da sam iskorači u formi i pristupima, ali i da ga izbornikovo zanimanje dodatno potakne na podizanje motivacije i učinaka.

image

Josip Brekalo

MAX ELLERBRAKE Dpa Picture-alliance Via Afp

Sve navedene teme i dileme su, dakako, teorije temeljene na iskustvima Mundijala, izbornikovim javno proklamiranim stavovima i logikama vatrene priče. No, u dva i pol mjeseca intenzivnih klupskih natjecanja tko zna što se sve može dogoditi pa da se aktualna stanja promjene. Mislimo prije svega na mogućnost ozljeda, pada forme, gubitak statusa u klubu. Uz to treba vidjeti kakve ideje ima, taktičke i natjecateljske, Zlatko Dalić. Možda računa na nekog iz mlađe garde u kontekstu selekcije za Euro 2024. pa ga uvrsti već od ovog proljeća u proces prilagodbe seniorskoj reprezentaciji. Možda se netko povuče, možda se neki neočekivani igrač nametne odličnom formom. Možda je i trenutak da se Dalić s Lukom Modrićem odredi prema doziranju njegovih snaga, jer kapetan će imati vrlo intenzivan ritam u Realu i jako je važno da do lipnja i Final foura stigne dovoljno svjež da predvodi Hrvatsku u borbu za trofej.

Kako god bilo ono što se nameće kao sigurnost to je da u Dalićevim nacrtima ne treba očekivati velike preinake. Naprotiv. Grupa iz Katara je oslonac i novog ciklusa, koji će se dogoditi u kraćem razdoblju (godinu i pol dana) nego što je to uobičajeno. S obzirom na rezultate to je dobar temelj, iako u kontekstu onog što će biti u ljeto 2024. godine, određena osvježenja u selekciji trebalo bi unijeti ubrzo, a kako bi ona bila konkurentna za Euro.

Hrvatska u kvalifikacijama za Euro 2024. godine

25. 3. 2003. Hrvatska - Wales

28. 3. 2023. Turska - Hrvatska

8. 9. 2023. Hrvatska - Latvija

11. 9. 2023. Armenija - Hrvatska

12. 10. 2023. Hrvatska - Turska

15. 10. 2023. Wales - Hrvatska

18. 11. 2023. Latvija - Hrvatska

21. 11. 2023. Hrvatska - Armenija

Linker
22. studeni 2024 19:45