Jb Autissier/panoramic/bestimage/profimedia
POTAJNO SE NADAJU

‘Žele dovesti Dalića i Modrića, a izborniku su bili spremni ponuditi bianco ček na koji može sam upisati iznos‘

Hrvatski trener otkriva koliko je naš nogomet na cijeni u bogatom okruženju
Piše: Miljenko KaračićObjavljeno: 17. ožujak 2023. 10:19

Hrvatski trener Zdravko Logarušić na 61. rođendan (15. veljače) preuzeo je prvu momčad premierligaša iz Saudijske Arabije Al- Batina. Klub je trenutačno na posljednjem, 16. mjestu u ligi u kojoj je lider Al Ittihad, a drugoplasirani Al-Nassr, odnedavno klub Cristiana Ronalda.

Logarušić je, prije toga, od kolovoza prošle godine radio u omladinskom pogonu Al-Batina kao direktor razvoja, a u veljači je preuzeo momčad od Riječanina Alena Horvata nakon serije loših rezultata. Azijski svijet nije mu nepoznat. Trener iz Slavonskog Broda, čiji su korijeni iz širokobriješkog Izbična, još od 2009. godine radi u Africi ili Aziji. Vodio je King Faisal, Ashanti Gold i Asante Koko u Gani, Gor Mahia, AFC Leopards i Simbu SC u Tanzaniji, Interclube u Angoli. Bio je i izbornik Sudana od 2017. do 2019., te izbornik Zimbabvea 2020/21. godine. Prije toga, kao trener radio je u Švedskoj, Australiji i SAD-u, u Hrvatskoj je vodio Marsoniju i Vukovar 1991. Sad je u Al-Batinu, s kojim ima ugovor do kraja sezone.

image

Zdravko Logarušić

Privatna arhiva

- Prvu momčad preuzeo sam u nezgodnoj situaciji, kad je u 17 utakmica osvojila samo tri boda. Prije mene trener je bio Alen Horvat sa suradnicima Danielom Šarićem, Mladenom Posavcem, Davorom Ješevićem, Ivanom Grabovcem i Radom Ljepojevićem. Predsjednik kluba nije bio zadovoljan, iako je bilo određenih problema s potpisom nekih igrača, zahvalio im se i pozvao mene da pokušam spasiti klub od ispadanja. Od četiri utakmice dvije smo pobijedili. Igrali smo i s Ronaldovim Al-Nassrom, kada smo izgubili 1:3, a dva gola smo primili u sudačkoj nadoknadi. Uz mene su prvi pomoćnik Branko Božović iz Crne Gore, kondicijski trener Gabrijel Crnković iz Slavonskog Broda, trener vratar Zlatko Šćepović iz Novske, a uzrast U-17 od prije nekoliko dana vodi Marijan Lamešić - priča Logarušić i dodaje:

Sjajni uvjeti

- Saudijska Arabija je zemlja koja je po veličini 12.na svijetu. Po duljini je gotovo 4.000 kilometara, po širini 3.000 kilometara, oko 40 milijuna stanovnika. To je jedan drugi svijet. Neke stvari koje su ovdje normalne, u Europi se gleda na drugi način. Ljeti je jako vruće, temperatura ide i do 50 stupnjeva. Većina života se tada odvija navečer. Arapi imaju svoj pravila, svoju kulturu. Imaju fantastične stadione, sjajne uvjete za nogomet. Izgradili su 36 jednakih stadiona. Imaju novca da naprave pomake. Ministarstvo sporta daje veliku podršku klubovima. Kupuju uglavnom iskusnije igrače s imenom i prezimenom. Taj Al-Nassr nema limita. Ako daju 250 milijuna eura za Ronalda na godinu, sad žele stvoriti okosnicu momčadi s novim zvijezdama u obrani, srednjem redu i u napadu.

image

Saudijci su nedavno doveli Cristiana Ronalda

AFP

Sada ste jedini hrvatski trener u ligi, osim vašega stručnog stožera ima li još Hrvata tamo?

- U Prvoj ligi, koja je rang niže, radi Damir Burić, bori se dobro i na putu je povratka u Premier ligu, prije su tu radili i Ante Miše i Adrian Kozniku. Bili su također u borbi za povratak u Premier ligu, no nakon tri neodlučena rezultata i vlasnici kluba mislili su da može bolje, pa su ih otpustili, no nakon toga klub je pao niže. Na kraju prošle godine u Saudijskoj Arabiji radilo je 35 hrvatskih trenera po akademijama. Hrvatski treneri su ovdje na cijeni. Ne mogu nam parirati ni Portugalci, Brazilci ili Talijani. Mislim da nema zemlje u svijetu koja nas poštuje, što se tiče nogometa, kao Saudijska Arabija. U petak igramo protiv Damaca kojeg je donedavno trenirao Krešimir Režić, tamo igraju bivši igrači Dinama Soudani i Domagoj Antolić. Režić je tamo napravio jako dobar posao.

Što je značio dolazak Cristiana Ronalda u Saudijsku Arabiju?

- Saudijci sve prate što se zbiva u Europi. Dolazak Cristiana Ronalda bio je jedan veliki ‘bum’ koji daje novu dimenziju. Nije to sve, spremaju se novi transferi. Koliko ovdje čujem, računaju dovesti čak i našeg Luku Modrića i njegova bivšeg suigrača iz Reala Sergia Ramosa, spominju se još neki igrači iz Barcelone, Reala, čak iz PSG-a i engleske Premier lige. Saudijski klubovi u pravilu dolaze do polufinala ili finala Azijske lige prvaka. Njihov primarni cilj je da za dva iduća Svjetska prvenstva dođu u sam vrh svjetskog nogometa. U tu svrhu dovode kvalitetne trenere, izbornik je Francuz Herve Renard. Uz njega su pomoćni treneri, kondicijski treneri, treneri vratara, videoanalitičari, nutricionisti, sve Francuzi. Tu su zasad oni glavni.

Nemoguća misija

Veliki uspjeh u Saudijskoj Arabiji prije preuzimanja reprezentacije Hrvatske imao je izbornik Zlatko Dalić. Ondje ga izuzetno cijene. Kako kotira poslije bronce iz Katara?

- Naš izbornik Zlatko Dalić sada uživa još veću popularnost. Bogati Saudijci potajno su se nadali da će Hrvatska rano otpasti na Svjetskom prvenstvu i da će privoljeti Dalića da dođe ovdje raditi. Bili su spremni ponuditi mu bianco ček na koji može sam upisati iznos koji želi. No, Hrvatska je otišla do kraja, do borbe za broncu, oduševila igrom, ali na neki način i ugasila njihove snove. Svjesni su nakon bronce reprezentacije Hrvatske da je angažiranje Dalića zasad nemoguća misija - kaže Logarušić, u Hrvatskoj relativno nepoznat, a u arapskom svijetu tražen trener.

ŽIVOT

Novo iskustvo za nas iz Europe

Saudijska Arabija je specifična zemlja s izraženim religijskim identitetom. Kakvo je iskustvo u tom pogledu?

- Sad dolazi vrijeme Ramazana, utakmice će se igrati poslije deset sati navečer, kad zađe sunce i prođe post. U to vrijeme će se i trenirati. To vrijedi i za prve momčadi i za mlađe uzraste. U to vrijeme se život i odvija noću. Preko dana je sve zatvoreno, državne ustanove rade skraćeno. Život se odvija od sedam navečer do četiri sata ujutro. I to je za nas iz Europe jedno novo viđenje, jedno novo iskustvo - zaključuje Logarušić.

FINANCIJE

Moj klub je među siromašnijima, a proračun mu je 50 milijuna dolara

Kako izgleda saudijska liga, kolika su ulaganja ?

- U Premier ligi je dosta poznatih imena, nogometaša koji su igrali u Barceloni, Realu i u drugim većim klubovima u Europi. Teško mi je govoriti o kvaliteti lige, ali sama činjenica da su igrali na Svjetskom prvenstvu, da su zadali velike probleme Argentini govori o njihovu rastu. Rade prema najnovijim standardima u svakom pogledu. Prate trendove u svijetu. Novac im je najmanji problem. Dva-tri kluba koja su u vrhu nemaju financijskog limita. Oni mogu kupiti koga žele. Sponzori čekaju u redu da bi stigli u te klubove. Godišnji proračun mog kluba, koji je jedan od siromašnijih u ligi, vrti se oko 50 milijuna dolara.

STRANCI

Donose kvalitetu, ali zatvaraju vrata domaćim igračima

Koliko je stranaca u klubovima, što ih privlači ?

- Svaki klub može početi utakmicu sa sedam stranaca. Većina klubova koristi tu mogućnost i to ne ide u prilog domaćim igračima jer ih samo četiri-pet u svakom klubu igra utakmice. S druge strane, stranci donose kvalitetu i otvaraju vrata marketingu. Kažem, novac nije problem. Igrači koji ovdje dođu zarađuju 40 ili više tisuća dolara mjesečno. Juniori koji ulaze u prve momčadi za početak imaju mjesečnu plaću 5.000 dolara. Fantastični su uvjeti, moderni stadioni.

7

stranih igrača može započeti utakmicu u saudijskoj ligi

Linker
27. studeni 2024 23:28