Klub bez pobjede u 19 kola, s tek četiri boda na kontu, s 14 bodova manje od prvog ispred sebe, klub koji je u svih 19 utakmica bio gost jer ne smije igrati na svom stadionu. Nije mali broj onih koji će reći da je nabrojano dovoljno da čovjek zaključi kako taj klub ne pripada elitnom razredu hrvatskog nogometa.
Pričamo, dakako, o Rudešu, klubu koji se ljetos po drugi put vratio u elitno hrvatsko društvo, ovaj put s idejom da tamo ostane dugi niz godina. Nažalost, ide im daleko lošije nego 2017. kad su prvi put zaigrali u najvišem rangu HNL-a.
Veliko gradilište
Tada su bili osmi, bodovno puno bliže borbi za Europu nego borbi za ostanak, premda su već sljedeće sezone bili uvjerljivo zadnji. Ispada kako četiri godine kasnije nisu naučili kakvi su zahtjevi prvoligaškog društva...
Međutim, prošetali smo se ovog tjedna do Rudeša i ostali ugodno iznenađeni. Stadion u Rudešu veliko je gradilište, grade se nove svlačionice, popratne prostorije, a uskoro se kreće i u izgradnju istočne tribine, koja bi imala oko 1800 sjedećih mjesta. Tribina bi bila potpuno “zelena”, napravit će se od reciklažne plastike, na neki način po uzoru na jedan od stadiona u Kataru.
Veliko je to ulaganje, nove prostorije i nova tribina koštat će više od milijun eura. Klub ih je sam namaknuo, premda je stadion gradski i ostat će gradski, odlučili su u njega uložiti puno privatnog kapitala, očito svjesni da je klub bez svog stadiona unaprijed osuđen na propast. Tandem koji vodi klub, predsjednik Josip Šimunić i direktor Stipe Čondrić, puca od optimizma kad priča o dugoročnoj budućnosti kluba.
- Nove svlačionice i prostorije bit će gotove do sredine siječnja, a brzo će potom i istočna tribina. Tako ćemo imati stadion s više od 3.000 tisuće sjedećih mjesta, što je minimum da bi mogao igrati SuperSport HNL, s tim da nam je zapadna tribina natkrivena - ponosno će predsjednik Šimunić.
Direktor Čondrić nam je otkrio kako Rudeš želi već na proljeće igrati na svom stadionu.
- Imat ćemo sve osim reflektora. Krenuli smo i u proces njihove nabavke, ali ovo je gradski stadion i reflektore ne možemo staviti bez dozvole Grada. A dobiti te dozvole je proces koji iziskuje vrijeme.
Čondrić je ipak optimističan glede dozvole da igraju u Rudešu.
- Možemo do kraja sezone sve domaće utakmice igrati u dnevnom terminu. Znate, već imamo potpisane suglasnosti većine klubova u ligi da na proljeće igramo doma, s tim da su svi rekli da će nas podržati. Naši su suparnici svjesni da će nas dosta teže pobijediti u Rudešu nego u Kranjčevićevoj, ali svejedno su nam dali podršku i svaka im čast na tome. Vidjet ćemo što će odlučiti HNS, ali vjerujemo da ćemo dobiti dozvolu jer nogometni je interes da svi klubovi igraju na svom stadionu i da na tribinama bude što je moguće više publike. Rudeš će na svom stadionu na tribinama uvijek imati tri puta više navijača nego što ih ima u Kranjčevićevoj. I biti daleko konkurentniji. To je tako kad si kvartovski klub.
HNS će sigurno respektirati i činjenicu da mali klub kao što je Rudeš sam ulaže više od milijun eura u gradski stadion, a sve kako bi ispunio uvjete da može igrati u svom dvorištu. Napokon, to je kapitalna investicija, a mi smo u Hrvatskoj u proteklih 30 godina navikli da u kapitalne stvari u nogometu ulažu samo stranci. Ovo je “domaći” novac i svaka čast Rudešu na tome što radi po pitanju stadiona.
- Kad je ljetos oluja poharala Zagreb, naša je tribina teško nastradala. Tada smo sjeli, dugo razgovarali i zaključili kako sami moramo nešto poduzeti želimo li normalan i komforan stadion na kojem ćemo igrati, bez obzira na to što je to gradski stadion. Svjesni smo da bez takvog stadiona klub nema dobru budućnost - kaže Šimunić.
Mnogi ne shvaćaju
U Rudešu su itekako svjesni da ulaganje u stadion i vjerojatno igranje pred svojim navijačima teško može donijeti ostanak u ligi. Rudeš bi na proljeće trebao imati veliku seriju pobjeda da bi dohvatio deveto mjesto i ostanak, a to nije realno.
- Neki nam govore da smo te novce trebali investirati u nove igrače, pa bi možda i ostali u ligi. Mnogi ne shvaćaju da mi u Rudeš teško možemo dovesti prava pojačanja, a i da neka dovedemo, pitanje je kakav bi bio rezultat. Ulaganje u stadion je ulaganje u temelje kluba, nešto što će nam bitno podići razinu i vrijednost, što će omogućiti novi iskorak Rudeša. Napravit ćemo sve da ostanemo u ligi, boriti se do zadnje kapi krvi, ali ako i ispadnemo, neće u Rudešu biti nikakvih potresa jer mi ćemo s novom infrastrukturom i s još puno planova koji su u pripremi na ljeto biti bitno jači klub nego što smo sada - poručio je Čondrić.
U Rudešu su svjesni svih problema koje imaju i odlučno su ih krenuli rješavati. Stadion kao prvi korak, pa onda sve redom. Četiri boda u 19 kola veliku bi većinu bacila na koljena, ali u Rudešu se to nije dogodilo. I po svemu viđenom - ni neće!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....