Stuttgart - Darmstadt, 17. veljače

 Imago/imago Sportfotodienst/profimedia
SLAVLJE U NJEMAČKOJ

Nogomet je pobijedio! Šutnja, teniske loptice i autići na daljinski uništili su posao od milijarde eura

‘Utakmica prekinuta‘, obavijest je koju ste često mogli dobiti putem aplikacija za praćenje
Piše: Marko CrnjakObjavljeno: 22. veljača 2024. 19:06

Čak i ako ne pratite pretjerano njemački nogomet, u protekla dva mjeseca mogli ste na raznoraznim aplikacijama za bilježenje rezultata dobiti obavijest: "Utakmica prekinuta". Popratile bi je fotografije i videozapisi navijačkih nereda, ali vrlo mirnih - teniske loptice, lažne novčanice, po najnovijem trendu i autići na daljinsko upravljanje zasuli su tamošnje terene.

Situacija se pratila diljem svijeta, svi su se pitali zašto se događaju takvi prosvjedi, koji izazvanim prekidima produžuju utakmice za nekoliko desetaka minuta i dovode natjecanje na rub regularnosti. Poprilično frustrirajuće, kako za gledatelje, tako i za nogometaše i trenere.

- Vjerujem da nitko ne zamišlja nogomet na ovaj način, gledamo i igramo sport da bismo se borili za bodove i golove. Nažalost, sprječavaju nas učestali prekidi. Mislim da je vrijeme za efikasno i razumno rješenje - govorio je Edin Terzić nakon što je dvaput prekinuta utakmica Wolfsburga i Borussije Dortmund prošlog vikenda.

Oružje protiv stranog kapitala

Dakle, teniske loptice, autići na daljinski i ostali kreativni rekviziti oružje su bundesligaške publike u ratu protiv stranog kapitala, a u najširoj slici u pitanju je obrana nogometne tradicije ove zemlje. Naime, u prosincu je uprava Njemačke nogometne lige (DFL, organizator natjecanja), glasanjem svih predstavnika klubova Bundeslige i Bundeslige 2 (za odobrenje potrebna dvotrećinska suglasnost), izglasala nastavak pregovora o investicijskom planu prema kojem bi osam posto udjela od TV-prava za sljedećih 20 godina prodala stranoj organizaciji.

Potencijalni kupci bili su američka investicijska tvrtka Blackrock, te CVC Capital Partners, također investicijska tvrtka, sa sjedištem u Luksemburgu. DFL bi, dakle, prodao dio medijskih prava i zaradio čak milijardu eura jednokratne isplate! Taj novac kasnije bi se rasporedio u prvoligaške i drugoligaške klubove, stoga bi ogromna količina stranog financijskog kapitala naprasno krenula kružiti njemačkim nogometom.

Zašto su Nijemci ogorčeni takvim planom ako je, recimo, CVC Capital Partners posljednjih godina po sličnom prijedlogu sklopio posao sa španjolskom La Ligom, francuskom Ligue 1, teniskim WTA Tourom i prestižnim ragbijskim natjecanjima? Zato što ih snažno odbija pomisao da bi strano tijelo uvjetovalo mnoge segmente nacionalnog nogometa. Poučeni iskustvima iz ostalih zemalja, Nijemci strahuju da bi uprave klubova - čije se strukture temelje na nadzoru članova kluba - direktno ili indirektno pale pod utjecaj marketinških "lovatora".

Simbolika ‘sporta za bogate‘

Jedan od primjera takvog utjecaja je Španjolski kup i Superkup, koji se održao u Saudijskoj Arabiji. Shodno tomu, vjerojatno bi u marketinške svrhe investitori tražili da se utakmice njemačkih klubova igraju u drukčijim terminima ili u drugim dijelovima svijeta u svrhu promocije, veće gledanosti, globalizacije sporta ili svega od čega se Nijemcima diže kosa na glavi jer, smatraju, narušava tradiciju...

image

Scene s utakmice Borussia Dortmund - Freiburg, 9. veljače 2024.

SASCHA SCHUERMANN Afp
image

Eintracht Braunschweig - FC St. Paul

Christian Schroedter/imago Sportfotodienst/profimedia

Oni i dalje drže da je glavna publika na stadionu i da njoj treba podrediti ključne odluke, te mogućnost neizravnog ulaganja u ligu koja po zakonu mora biti pod većinskom kontrolom navijača gledaju kao toksičnu notu. Ogleda se to u stavovima pobornika koje je prenio AFP.

- Dolazak stranih investitora promijenio bi lice sporta - smatra navijač Sam Witt, dok Matt Ford sumnja da u takvom scenariju netko može jamčiti strogo pridržavanje pravila glasovanja (50+1) unutar klupskih struktura, odnosno nema garancije da će predstavnici klubova glasati u skladu sa željama navijača.

- Izražavamo ljutnju i bespomoćnost navijača pod okriljem modernizacije nogometa - dodaje fan Union Berlina Oliver Jauer.

Zato je spomenuta prosinačka odluka, koja se u navijačkom puku smatra i netransparentnom, rezultirala revoltom. Počelo je 12-minutnom šutnjom na stadionima kako bi se ukazalo da su navijači 12. igrač momčadi. Simbolika se krije i u teniskim lopticama, dovodeći nogomet u vezu sa stereotip da je tenis sport za bogate. Teško je i pobrojati sve prekide susreta, a kako su postajali sve učestaliji, vrhuška DFL-a mogla je donijeti samo jednu odluku...

image

Bochum - Bayern, 18. veljače

INA FASSBENDER Afp

- Čak i ako postoji velika većina u korist poduzetničke potrebe partnerstva, plan je uzrokovao velike sporova unutar ligaškog udruženja, klubova, nogometaša, trenera, klupskih dužnosnika, udruga članova i navijačke zajednice. Ti sporovi ugrožavaju integritet natjecanja. S obzirom na trenutačni razvoj događaja, uspješan nastavak ovog procesa čini se nemogućim - kazao je član Izvršnog odbora DFL-a Hans-Joachim Watzke, odustavši od svih radnji s BlackRockom koji se ionako povukao i ranije, a sa CVC Capital Partnersom ne planiraju nastaviti pregovore.

Navijači su priopćenje shvatili kao veliku pobjedu nacionalnog nogometa. Bundesliga se još jednom, barem djelomično, otrgnula iz zagrljaja rizičnih kapitalista, naftnih i kojekakvih tajkuna... Onih kojima su, u pravilu, novčanice znatno zelenije od nogometnog travnjaka.

09. siječanj 2025 12:19