Stavimo li u omjer visinu i probojnost, on je daleko najbolji paket na turniru. Dok bi se sa 193 centimetra lako ukomponirao u košarkašku družinu, na mjesto razigravača ili šutera, krilo iz Eindhovena upalilo je motore uz lijevu aut-liniju nogometnih terena u Njemačkoj. Iako je mogao odabrati i nacionalne dresove Toga ili Gane, s obzirom na očeve korijene, Cody Gakpo uronio je u simbiozu s upečatljivim narančastim ruhom, u kojemu blista na najvećoj pozornici.
"Njegov pogodak protiv Rumunjske bio je replika Arjena Robbena iz najboljih dana", tepali su mu nizozemski mediji stavljajući ga u istu rečenicu s ikonom poznatoj po zabadanjima u sredinu s desne strane terena, koje Gakpo pak režira na suprotnoj strani napada.
Osim sličnih bravura, dvojac hitrih krila povezuje i mandat u PSV-u. Upravo 2004., kada je mali Cody upoznavao čari nogometnog poziva, gradom je žarila i palila faca koja je uskoro otplovila prema Chelseaju, a zatim Real Madridu i Bayernu. Gakpo je njegovu jurnjavu pratio s vrha Phillipsova stadiona, iz sektora ZZ u gornjem desnom kutu, da bi i on sam u budućnosti preko istog kluba osigurao transfer u Premier ligu.
Uz tri gola i asistencije na tekućem turniru, 25-godišnjak je potpisao i tri pogotka na posljednjem Svjetskom prvenstvu, zabivši u svim utakmicama grupne faze, kojima je i kupio transfer u Liverpool. Pored brutalne efikasnosti na dva velika natjecanja, ostaje dojam da je Gakpo drugi čovjek u dresu "oranja", odnosno da nije do kraja zabljesnuo u "redsima" u dvije sezone, a najlakše objašnjenje krije se u odabiru pozicije. Dok je na lijevom krilu svoj na svome, Jürgen Klopp češće ga je instalirao na središnje pozicije, s kojih je odradio čak 58 utakmica, dok je na lijevom krilu odigrao njih 14.
U lovu na "zlatnu kopačku"
- Vrlo je opasan jedan na jedan. Brz je i jak, može igrati i na mjestu napadača, ali opasniji je lijevo - rekao je nizozemski izbornik Ronald Koeman.
Međutim, u računicu se mora ubaciti i faktor nogometa na međunarodnoj razini, gdje je ritam nerijetko sporiji negoli u klubu, a i obrane reprezentacija slabije su uigrane. Kolika je njegova efikasnost najbolje će ilustrirati podatak da je trenutačno najučinkovitiji strijelac na velikim natjecanjima u 21. stoljeću. Uzme li se u obzir omjer udaraca i pogodaka, Gakpo je put do mreže našao u 38 posto slučajeva (šest golova), a prate ga Jon Dahl Tomasson (35 posto, osam golova) i naš Mario Mandžukić (25 posto, osam golova).
S obzirom na to da su Ivan Schranz i Georges Mikautadze (čitaj: Slovačka i Gruzija) ispali, Jamal Musiala i Gakpo kristaliziraju se u potencijalne vlasnike zlatne kopačke, titule prvog topnika Eura, a zasad su na diobi prvog mjesta s tri gola.
S točno 25 godina i 56 dana, španer iz Eindhovena postao je najmlađi Nizozemac s pogotkom i asistencijom u utakmici nokaut-faze na velikom natjecanju još od Marca van Bastena, koji je to ostvario na Europskom prvenstvu 1988. Upravo će sjećanje na taj događaj Nizozemcima stvoriti leptiriće u trbuhu, a isto izdanje nudi i paralele s turnirom koji se održava ovoga ljeta.
Snovi o medalji
Naime, osim što je Euro i tada bio u Njemačkoj, službenoj Zapadnoj, Nizozemska je i tada skupinu okončala s porazom - tada ju je svladao Sovjetski Savez, a ove godine srušili su je Austrijanci.
U posljednjim kadrovima Eura 1988., Nizozemci su režirali osvetu, Van Basten je Sovjetima spakirao "onu" golčinu, a narančasto društvo popelo se na krov Europe, prvi i (dosad) posljednji put. Naglim skokom u sadašnjost, Nizozemska se pored ostalih velesila mora etiketirati kao favorit iz sjene, dok Gakpo hvata korak za Van Bastenom, "labudom iz Utrechta", i sunarodnjacima nakon deset godina, poslije bronce s Mundijala u Brazilu, opet budi snove o medalji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....