Na krunidbu u Westminsterskoj opatiji, britanski kralj Charles III. i kraljica-supruga Camilla, vozit će su u modernoj kočiji, a u Buckinghamsku palaču vratit će se okićeni regalijama, u zlatnom čudu iz 1762. godine. Prva, tzv. Diamond Jubilee State kočija, koja ima udobna sjedala, klimu i amortizere, dok je druga, Gold State kočija vrlo neudobna i "škripi poput prastare galije".
Vožnju u nakićenoj kočiji, koja definitivno podsjeća na vozilo iz raskošno animirane filmske bajke, još je kraljica Victorija opisala kao "uznemirujuću" i trudila se izbjegavati njezino korištenje. Kažu da je još William IV., koji je nosio nadimak "kralja mornara" preferirao plovidbu na "brodu koji se valja po nemirnom moru" nad vožnjom u Gold State kočiji. Zlatna je kočija vozila i kraljicu Elizabetu II, Charlesovu majku, na njezinu krunidbu 1953. godine, a ona je otvoreno govorila da je "užasna".
Martin Oates, koji se u kraljevskoj ergeli bavi održavanjem i restauracijom kočija rekao je za britanske medije kako ovo vozilo "nije baš stroj za pranje rublja, ali dok se druga vozila ljuljaju naprijed-nazad, ova se ljulja s jedne strane na drugu".
No, tradicija je tradicija, a Gold State kočija korištena je pri svakoj krunidbi od 1831. godine i Charles je ne može izbjeći i zasigurno je jako sretan što je uspio postići da barem dio puta, u danu koji je za njega i fizički jako zahtjevan, provede u udobnosti modernog vozila.
Nova kočija Diamond Jubilee, koju je Elizabeta II. prvi put koristila tijekom svečanosti otvorenja parlamenta 2014. godine, ima klimu, grijanje, prozori se otvaraju, šasija je od aluminija, a pridržava je šest hidrauličnih stabilizatora i jako je udobna.
- U stvari je poput automobila - rekao je Oates.
Ipak, mnogo je simbolike i u ovoj kočiji - rukohvati na sjedalima su s kraljevske jahte "Britannia", a u nju su ugrađeni i dijelovi ratnog broda Henryja VIII. "Mary Rose", dijelovi drveta jabuke Isaaca Newtona, te iz antarktičke baze kapetana Scotta i Ernesta Shackletona. Pozlaćena kruna na vrhu načinjena je od hrasta s broda "Victory", a u njoj se može smjestiti kamera za snimanje putovanja.
U subotu, 6. svibnja, kralj će u pratnji svojih gardista na konjima krenuti iz Palače kroz glavna vrata te središtem Londona, preko trga Trafalgar, pokraj Parlamenta, doći do Westminsterske opatije gdje krunidba počinje u 11 sati. Istim putem će se vratiti i takozvani "krunidbeni mimohod", uz pratnju britanske vojske, te pripadnika vojske svih zemalja Commonwealtha i britanskih prekomorskih teritorija. Ipak, ruta je duga samo dva kilometra (u jednom smjeru), što je tek četvrtina rute kojom je prošla kraljica Elizabeta II. tijekom svojih krunidbenih svečanosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....