Kohezijska politika jedna je od najvažnijih politika Europske unije za koju je u financijskom razdoblju 2014.-2020. bilo osigurano 376 milijardi eura iz proračuna Europske unije. Osnovni cilj kohezijske politike je smanjenje gospodarskih i socijalnih razlika između država članica Europske unije. Europski fondovi glavni su financijski instrument za postizanje kohezijske politike Europske unije čije pravo na apliciranje imaju sve vrste organizacija iz javnog, privatnog i civilnog sektora te građani pojedinci i njihove inicijative.
U okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“, jedna od prioritetnih osi jest i prioritetna os 8. Socijalno uključivanje i zdravlje, za koju je alocirano 376,5 milijuna eura. Nedostupna i ograničena usluga zdravstvene skrbi veliki je problem diljem Hrvatske, posebno u ruralnim područjima, na otocima i u malim gradovima, zbog strukturnog manjka zdravstvenih radnika i ostalih prepreka poput troškova i udaljenosti. Među ciljevima prethodno navedene prioritetne osi, navodi se poboljšanje pristupa primarnoj i hitnoj zdravstvenoj zaštiti, s fokusom na udaljena i deprivirana područja.
Pozitivnom učinku korištenja EU fondova na zdravstvenu skrb, ali i na hrvatski regionalni razvoj posebno svjedoči projekt Karlovačke županije pod nazivom „KaŽu zdravlje“. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 11,5 milijuna kuna, a za projekt su dodijeljena bespovratna sredstva u iznosu od 9,4 milijuna kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru provedbe Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“
Karlovačka županija pokrenula je projekt radi svojih stanovnika na ruralnim područjima koji su bili suočeni s ograničenim pristupom zdravstvenoj skrbi. Budući da su brojni stanovnici vrlo dislocirani od najbliže ordinacije primarne zdravstvene zaštite ili bolnice, često se povećavao pritisak na bolničke usluge jer su pacijenti iz udaljenih i depriviranih područja često tražili pomoć izravno u bolnicama. Svrha ovog projekta bila je poboljšati pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti na primarnoj razini, čime se smanjuje broj upućivanja pružatelja primarne zdravstvene zaštite u bolnice u tim područjima za najmanje 4 % jer će se na razini primarne zdravstvene zaštite omogućiti više dijagnostičkih i terapeutskih postupaka.
U okviru projekta nabavljena je medicinska oprema za ordinacije primarne zdravstvene zaštite u ugovorenoj vrijednosti od 6 659 500 kuna. Provedeni su infrastrukturni zahvati na objektima domova zdravlja (Karlovac, Ogulin, Slunj, Ozalj i Vojnić) u ugovorenoj vrijednosti od 3 543 006 kuna. Radovi su podrazumijevali preuređenje ginekoloških ordinacija, ugradnju vanjskih dizala, preuređenje hodnika i čekaonica, adaptaciju i rekonstrukciju sanitarnih čvorova za pacijente i osobe s posebnim potrebama, ugradnju podiznih platforma za mogućnost pristupa osobama s invaliditetom, uvođenje novih zdravstvenih usluga i sve to na više lokacija.
Nadalje, provedena je edukacija liječnika primarne zdravstvene zaštite za samostalno obavljanje ultrazvučne i druge dijagnostike te niz radionica u suradnji s organizacijama civilnog društva za upoznavanje zdravstvenih djelatnika s pravima osoba s invaliditetom. Projektom je također osigurano provođenje horizontalnih politika Europske unije kojima se, između ostaloga, osigurava promicanje ravnopravnosti spolova i kvalitetnijih uvjeta rada na radnom mjestu. Kroz provedbu projekta zaposlene su dvije nove osobe, voditeljica projekta te asistent na projektu čije su plaće u potpunosti financirane europskim sredstvima. Zbog velikog doprinosa lokalnoj i regionalnoj zajednici, projekt je bio proglašen jednim od najboljih županjskih EU projekata.
„Provedbom projekta smanjene su nejednakosti u smislu zdravstvenog statusa osiguranika na području indeksa razvijenosti 50-75% prosjeka Republike Hrvatske i to aktivnostima opremanja ciljanom dijagnostičko-terapijskom i medicinsko-tehničkom opremom. Projektom se znatno povećao opseg, kvaliteta i razina usluga domova zdravlja na području Karlovačke županije te se smanjio broj upućivanja na pretrage u bolnice“, zaključila je Martina Furdek-Hajdin, županica Karlovačke županije.
Karlovačka županija nastavit će koristiti prilike za prijavu projekata za dodjelu bespovratnih sredstava EU, jer, kako navodi Furdek-Hajdin: „Učinak kojeg imaju EU fondovi na naše poslovanje su svakako pozitivni, jer raspoloživim sredstvima omogućuju realizaciju projekata i aktivnosti za koje Županija ili ustanova u tom trenutku nema planiranih sredstava. Kontinuirano pratimo raspoložive natječaje.“
Za Nacionalni plan oporavka i otpornosti, Karlovačka županija prijavila je 22 projekta ukupne vrijednosti 36.399.118,45 kuna, a za Fond solidarnosti iz područja kulture, infrastrukture, obrazovanja, zdravstva i erozije tla, prijave su u tijeku te ima spremne projekte i dokumentaciju da se u svakom trenutku prijavi na sve dodatne mogućnosti financiranja koje pružaju javni pozivi i natječaji.
Više informacija o primjerima uspješnih projekata i mogućnostima financiranja bespovratnim sredstvima iz fondova Europske unije potražite na stranici www.strukturnifondovi.hr .
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....