OPASNI SASTOJCI

Među proizvodima za koje je utvrđeno da sadrže PFAS bile su jakne koje proizvode Alpine Design i Patagonia, u partnerstvu s Gore-Texom i Teflonom

Trgovina brenda Patagonia u SAD-u

 Ed Endicott/Alamy/Profimedia

Nova analiza proizvoda popularnih odjevnih marki otkrila je prisutnost otrovnih PFAS kemikalija, odnosno "vječnih kemikalija", u gotovo 75% predmeta koji nose oznake "otporno na mrlje i vodu ". Autori studije kažu da tvrtke nepotrebno dovode zdravlje kupaca u opasnost.

Nalazi naglašavaju kako se spojevi naširoko koriste u svakodnevnim proizvodima i odjeći, unatoč rastućem broju dokaza kako je cijela klasa PFAS kemikalija povezana s nizom ozbiljnih zdravstvenih problema, te da postoje sigurnije alternative.

-Kada tvrtke koriste PFAS za izradu proizvoda otpornih na mrlje ili vodu, koriste kemikalije koje kontaminiraju domove, pitku vodu i majčino mlijeko vrlo postojanim kemikalijama- rekla je Erika Schreder, jedna od suautorica studije i znanstvena direktorica Toxic Free Future, grupe sa sjedištem u Seattleu koja vrši pritisak na brendove da prestanu koristiti kemikalije.

Studija je analizirala ukupno 60 proizvoda – uključujući jakne, planinarske hlače, košulje, podloge za madrace, stolnjake i salvete, a PFAS je otkriven u 34 od 47 proizvoda koji su bili označeni kao otporni na vodu ili mrlje. Ispitivanje su proveli nezavisni laboratoriji.

Među proozvodima za koje je utvrđeno da sadrže PFAS bile su jakne koje proizvode Alpine Design i Patagonia, u partnerstvu s Gore-Texom i Teflonom.

Jakne koje proizvode Mammut i North Face nisu sadržavale PFAS, premda neki od njihovih proizvoda sadrže.

PFAS su klasa od oko 9000 spojeva koji se najčešće koriste za izradu proizvoda otpornih na vodu, mrlje i toplinu, a nazivaju se "vječnim kemikalijama" jer se prirodno ne razgrađuju. Toliko su učinkoviti da se koriste u tisućama aplikacija u desecima industrija, ali su također povezani s rakom, smanjenim imunitetom, bolestima jetre, problemima s bubrezima, urođenim manama i još mnogo toga. Kemikalije se primjenjuju kao površinski tretman za stvaranje barijere protiv mrlja i vode ili se koriste za stvaranje membrane koja čini opremu za kišu „prozračnijom“. Kako se barijera ili membrana razbija, kemikalije mogu završiti u zraku i udahnuti ili na površinama gdje se mogu progutati.

Pozitivna strana priče jest kako je studija također pronašla 13 proizvoda koji su označeni kao otporni na vodu ili mrlje, ali nisu sadržavali PFAS, što dokazuje da su alternative dostupne. Neki proizvodi koriste materijale poput poliuretana ili poliestera, dok su drugi imali uspjeha s parafinskim voskom.

Europski parlament je 10. srpnja 2020. donio rezoluciju u kojoj je iznio svoje prioritete u pogledu predstojeće strategije održivosti za kemikalije. Zatražio je, među ostalim, da se ta strategija iskoristi za postizanje usklađenosti i sinergija između zakonodavstva o kemikalijama, sigurnosti i zdravlju na radu i povezanog zakonodavstva Unije, uključujući posebno i opće zakonodavstvo o proizvodima, zakonodavstvo o vodi, tlu i zraku, zakonodavstvo o izvorima onečišćenja, uključujući industrijska postrojenja, te zakonodavstvo o otpadu. Naglasio je da bi se strategija trebala temeljiti na čvrstim i ažuriranim znanstvenim dokazima, uzimajući u obzir rizik koji predstavljaju endokrini disruptori, opasne kemikalije u uvezenim proizvodima te kombinirani učinci različitih kemikalija i vrlo postojanih kemikalija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 19:47