PROBIJEN PRAG

Obala američkog sjeveroistoka zagrijava se dvostruko brže od unutrašnjosti regije. Sjeveroistok SAD-a već je probio prag od 2 Celzija
Poplava u New Yorku, 2021.
 Anthony Behar/Ddp Usa/Profimedia

Područja uz obalu sjeveroistoka SAD-a jedna su od onih koje se najbrže zagrijavaju na sjevernoj hemisferi. Već tijekom prošlog stoljeća zagrijala su se za 2 Celzijeva stupnja, otkrilo je novo istraživanje.

Stanje na obali, koja se proteže od Mainea do Delawarea, a gdje se nalaze gradovi kao što su New York i Boston, zabrinjava znanstvenike i klimatologe, budući da se radi o visoko naseljenom dijelu svijeta, a obala se zagrijava dvostruko brže od unutrašnjosti regije.

Svjetske vlade složile su se ograničiti ukupni porast globalne temperature na "znatno ispod" 2C kako bi se izbjegle katastrofalne vrućine, poplave i drugi utjecaji. No sjeveroistočni dio SAD-a već je probio ovaj prag.

- Riječ je o iznimnoj razini zagrijavanja i ono što me iznenađuje je da se ona toliko razlikuje u maloj regiji. Unutrašnjost sjeveroistoka SAD-a zagrijala se samo za 1 stupanj, dok su se ova popularna obalna područja zagrijala za 2 stupnja Celzijeva. To je izrazito velika razlika- izjavio je Ambarish Karmalkar, klimatolog sa Sveučilišta Massachusetts Amherst i vodeći autor rada objavljenog u časopisu Nature Climate Change.

Karmalkar i njegov kolega Radley Horton pokušali su utvrditi razloge za ovo brzo povećanje temperature te su ukazali na vezu između rastuće topline sjevernog Atlantskog oceana i topline obližnjeg kopna.

Veliki sustav oceanskih struja, poznat kao Atlantska meridionalna prevrtačka cirkulacija (ili Amoc), dovodi toplu, slanu vodu iz tropa sjeverno prema Grenlandu, gdje se hladi i tone. No nedavna istraživanja pokazuju da se ovaj vodeni transporter usporava kako se klima zagrijava, što znači da se toplija voda gomila duž istočne obale SAD-a, na mjestima kao što su Zaljev Mainea i srednjoatlantska obala. Ovo zagrijavanje, koje pogoršava tradicionalno ribarstvo u kombinaciji sa snažnim vjetrovima razlog je porastu temperatura, tvrde istraživači.

Rekordne količine padalina izazvale su velike poplave koje su ubile desetke ljudi u New Yorku ranije ovog mjeseca, a Karmalkar je rekao da će se vlasti, s daljnjim porastom temperatura, morati mnogo više usredotočiti na prevenciju nesreća koje će donijeti vremenske nepogode.

- U SAD-u postoji nesrazmjerna razlika između prihoda stanovništva. Posljedice poplava i ekstremno visokih temperatura, u urbanom, gusto naseljenom području poput New Yorka, daleko najviše će osjetiti siromašno stanovništvo- poručio je Bob Kopp, klimatolog sa sveučilišta Rutgers, koji nije sudjelovao u navedenom istraživanju, no slaže se s njegovim zaključcima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 14:03