Sveopća inflacija s početka godine zahvatila je svaki segment hrvatskog društva pa tako i ugostiteljske objekte koji su bili primorani podići cijene svojih proizvoda. U brojnim najavama o poskupljenjima stigla je i ona da će šalica kave u kafiću koštati 20 kuna, što je zabrinulo brojne kavopije kojih u Hrvatskoj ima doslovno mali milijun.
Podaci pokazuju da više od 80 posto odraslih građana Hrvatske pije kavu s time da u prosjeku jedan pojedinac u sebe unese godišnje čak 5 kilograma neophodnog crnog napitka. Postavlja se, pak, pitanje – hoće li broj ljubitelja “velike s toplim” pasti s rastom cijena u kafićima?
Pogledajmo prvo podatke i računicu.
Rezultati istraživanja portala MojPosao pokazali su da 76 posto od 500 ispitanika pije kavu na poslu svaki dan, s time da skoro petina njih svoj omiljeni napitak uzima u ugostiteljskim objektima.
Nadalje, macchiato u kafićima u bližem centru Zagreba u prosjeku košta 10 kuna. U slučaju da osoba pije jednu kavu svaki dan na poslu, to znači da će u godini dana potrošiti 2500 kuna samo na kavu, odnosno 3650 kuna ako je pije i vikendom u kafiću.
Ove brojke, pak, mogu ići samo prema gore jer su cijene kave u siječnju dostigle najveću razinu u posljednjih 10 godina, udvostručujući cijenu u samo 12 mjeseci. Ovdje govorimo o samom tržištu sirovine koje je pod velikim naporom otkad je Brazil u 2021. godini pogodio uragan Ida.
Zato su mnogi počeli razmišljati o smanjenju unosa kofeina, no prije nego se itko odluči na ovaj drastični korak potrebno je zapamtiti da kava ima mnoge zdravstvene benefite za organizam. Sami plodovi kave bogati su raznim nutrijentima i posebno spojevima koji mogu djelovati kao antioksidansi. Najpoznatiji sastojak kave je svakako kofein, spoj koji djeluje na blokiranje inhibitornog neurotransmitera adenozina u mozgu. Kad je adenozin blokiran, otpuštaju se neurotransmiteri norepinefrin i dopamin, što djeluje na povećanje budnosti i koncentracije, ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline. Uz to, mnoga istraživanja, poput onog iz 2013. godine objavljenog u znanstvenom časopisu PLoS One, pokazuju da kofein može ubrzati metabolizam u prosjeku za 3 do 11 posto te poboljšati izvođenje treninga za čak 12 posto.
Kao i sa svakom drugom zdravom namirnicom nikako nije dobro pretjerivati s unosom kave. Više istraživanja ističe kako je 400 miligrama kofeina, odnosno četiri šalice kave, idealna dnevna količina za zdrave odrasle ljude.
Prema tome, ne treba nikako odustati od ispijanja kave, no, postoji način da se i dalje pije svaki dan te istovremeno uštedi novac. Rješenje je pritom veoma jednostavno – kuhajte je doma! Tijekom globalne karantene veliki broj ljudi je otkrio ljepotu profesionalnog kuhanja kave kod kuće, nalik remek-djelu pravoga bariste. Taj pothvat, naime, nije više tako težak jer danas postoje superautomatski aparati za kavu koji napitke od kave mogu pripremiti uz samo jedan dodir ikonice na zaslonu. U aparatima se još k tome zrnca svježe melju i zato se osjeti fini miris mljevene kave kao u kafiću, a gustu i kremastu mliječnu pjenicu naprave bez ikakvog problema. Ujedno, ako želite dodatno poboljšati okus kave pripazite u kakvim šalicama je poslužujete. Primjerice, studija iz 2017. godine ispitivala je odnos između okusa i oblika šalice. Ispitanici su istaknuli kako uže šalice guraju aromu više do izražaja, manje šalice su više prikladne za gorke kave, dok šire šalice bolje odgovaraju napitku slatkog okusa.
Posebni motivator za otkrivanje bariste u sebi može biti i činjenica da priprema kave kod kuće košta puno, puno manje nego naručivanje iste u kafiću. Zapravo, cijena kave pripremljene kod kuće iznosi u prosjeku 1,26 kuna, što je skoro 8 puta niža cijena od kave u kafiću. Do ove brojke smo došli prema slobodnom izračunu koristeći dostupne podatke o cijeni električne energije i vode za kućanstva u Zagrebu te prosječnoj maloprodajnoj cijeni kave i mlijeka na tržištu.
Ovako izgleda matematika iza te čarobne brojke.
Za primjer smo uzeli napitak skuhan u De'Longhi Dinamica Plus aparatu koji kavu priprema od svježe mljevenih zrnaca. Za ovaj eksperiment trebamo četiri ključna sastojka – zrnca kave, mlijeko, vodu i struju.
Idemo prvo raščlaniti zadnja dva faktora.
Moderni aparat za kavu potroši dnevno oko 24 vata struje, što uključuje energiju potrebnu za rad uređaja, kao i za stanje mirovanja. Na godišnjoj razini dolazimo do potrošnje od 8,76 kWh. Cijena električne energije u plavoj tarifi iznosi, pak, 0,8395 kuna po kWh. S obzirom na to da kilovat ima tisuću vata, množimo 0,024 s aktualnom cijenom struje. Iznos – 0,02 kune, odnosno dvije lipe. Ako se kava kuha svaki dan to znači ćemo na električnu energiju koju utroši aparat za kavu potrošiti u prosjeku 7,35 kuna. Dakle, manje nego što košta jedna šalica napitka u kafiću.
Prelazimo sada na vodu. Kapacitet De'Longhi Dinamica Plus aparata iznosi 1,8 litara, no za pripremu jedne šalice kave dovoljno je 177,4 mililitara vode. Cijena vode za kućanstva s odvodnjom u Zagrebu iznosi 15,2887 kuna po kubiku, što znači da ćemo ranije spomenutu količinu utrošene vode platiti 0.0027122 kuna. Drugim riječima, manje od 1 lipe.
Za sad smo za struju i vodu utrošili nešto više od 2 lipe, no zaokružimo to na 3 lipe. Vrijeme je za najvažnije sastojke – zrnca kave i mlijeko.
De'Longhi Dinamica Plus priprema kavu od svježe mljevenih zrnaca koji u pakiranju od 1 kilograma koštaju u prosjeku 150 kuna u supermarketu. Za jednu šalicu kave dovoljno je 7 grama, odnosno dvije pune čajne žličice. Ova stavka je zapravo i najskuplji sastojak domaće kave jer košta nešto više od jedne kune, odnosno 1,05 kuna.
Za kraj ostaje još mlijeko. Tetrapak trajnog kravljeg mlijeka od 1 litre košta u prosjeku 8 kuna, no za ovu našu imaginarnu šalicu dovoljno je 22,6 mililitara, tako da zaokružimo šalicu na 2 decilitra. Spomenuta količina mlijeka koštat će nas znači 17,6 lipa, što možemo zaokružiti na 18 lipa.
Kada sve ove troškove zbrojimo dolazimo do cifre od 1,26 kuna*. U slučaju da svaki dan doma kuhamo po jednu kavu na aparatu godišnje ćemo na pripremu potrošiti 459,90 kuna. To je izuzetno mala cifra ako je usporedimo s 2500 kuna za kave u kafićima, odnosno 3650 kuna. Ušteda iznosi 3190 kuna, a u slučaju da se odlučite uložiti u De'Longhi Dinamica Plus automatski aparat za kavu, isti će se isplatiti za dvije godine. Ako vas, pak, zanima koliko novca godišnje trošite u prosjeku na kavu u kafiću ispunite De'Longhi kalkulator kave.
Radi se o vrhunskom uređaju koji priprema napitke od kave sa savršenom temperaturom, gustoćom, bojom i okusom pomoću jedinstvene De'Longhi tehnologije "od-zrna-do-šalice". Može pripremati dvije šalice espressa u isto vrijeme, a sami apart se može upariti s mobilnom aplikacijom tako da ga možete pokrenuti iz kreveta prije nego li ste uopće ustali. Uz to, koristi LatteCrema System tehnologiju za uživanje u svim mliječnim napitcima s gustom i kremastom pjenom te uz njega nije potrebno čistiti posudu za mlijeko jer se ista sama čisti zahvaljujući "easy clean system" funkciji.
Prema tome, sljedeći puta kada vas pitaju gdje je najbolja, a pritom najjeftinija kava u kvartu, slobodno recite: „Kod mene doma“.
*Napomena: Radi se slobodnom izračunu autora teksta pripremljenom prema dostupnim podacima o cijeni električne energije i vode za kućanstva u Zagrebu te prosječnoj maloprodajnoj cijeni kave i mlijeka na tržištu.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i De'Longhi Hrvatska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....