Sjetili se prirode

Kina ne želi biti 'svjetska kanta za smeće': Na popisu zabranjenog su hardveri, brodovi...

Kina je u prošloj godini kupila više od polovine otpadnog materijala izvezenog iz SAD-a
Ilustracija, teretni brod i plastični otpad
 Profimedia, SciencePhoto, Alamay, Image Broker

Kina će proširiti zabranu uvoza krutog otpada, izvijestili su u ponedjeljak kineski mediji, gotovo godinu dana nakon stupanja na snagu prvih ograničenja koja su izazvala kaos u zemljama izvoznicama-otpada.

Ograničenja su proširena s prošlogodišnje 24 na 32 kategorije krutog otpada, a stupaju na snagu 31. prosinca, objavila je državna novinska agencija Xinhua, pozivajući se na četiri vladine agencije. Popis sada uključuje i hardver, brodove, auto dijelove, krupan i sitan otpad od nehrđajućeg čelika, željezo, titan i drvo, objavila je Xinhua.

Prva je zabrana uzrokovala teškoće u cijelom svijetu jer su kompanije koje se bave reciklažom izgubile pristup glavnom tržištu otpada. Od 1992. godine čak je 72 posto plastičnog otpada iz cijelog svijeta završilo u Kini i Hong Kongu, pokazuje istraživanje časopisa Science Advances.

Kina je u prošloj godini kupila više od polovine otpadnog materijala izvezenog iz Sjedinjenih Država, ali taj se udio smanjuje zbog kineskih regulatornih ograničenja vrsta otpada koji kineske kompanije mogu kupovati. U Pekingu ističu da su nova ograničenja u skladu s politikom zaštite okoliša. Potez upućuje na zaključak da Peking više ne želi biti svjetska kanta za smeće ali ni kanta za reciklažu.

Kompanijama u segmentu reciklaže ne ide na ruku ni postrožena politika o kvaliteti otpada koji će Kina ubuduće uvoziti.

Tako je Peking za proizvode poput kartona i metala prošle godine odredio razinu zagađenja od samo 0,5 posto. Taj izuzetno niski plafon zahtijevat će od američkih i drugih kompanija u segmentu reciklaže promjenu tehnologije recikliranja i tehnika sortiranja kako bi udovoljili novim standardima.

Predviđa se da će svjetski izvoz plastike u Kinu pasti sa 7,4 milijuna tona u 2016. godini na samo 1,5 milijuna tona u ovoj godini, dok bi izvoz papira mogao potonuti na četvrtinu, prenosi AFP izjavu jednog istraživača.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 07:41