Dogovor na vidiku?

Cijene nafte skočile iznad 27 dolara, Trump vidi nadu za okončanje cjenovnog rata

Američki predsjednik rekao je da je nedavno razgovarao sa čelnicima Rusije i Saudijske Arabije
Ilustracija
 iSTOCK / Shutterstock / AFP

Cijene nafte poskočile su u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad razine od 27 dolara nakon ocjene američkog predsjednika da bi Saudijska Arabija i Rusija mogle uskoro postići dogovor o okončanju cjenovnog rata.

Na londonskom je tržištu cijena barela poskočila 2,66 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 27,40 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 2,05 dolara višoj cijeni, od 22,36 dolara.

Američki predsjednik rekao je da je nedavno razgovarao sa čelnicima Rusije i Saudijske Arabije. Po njegovoj procjeni, dvije će zemlje za "nekoliko dana" postići dogovor o okončanju cjenovnog rata, smanjiti proizvodnju i potaknuti oporavak cijena.

Trump je također kazao da je pozvao čelnike američkih naftnih kompanija u Bijelu kuću kako bi razgovarali o tome kako pomoći sektoru "poharanom" padom potražnje za energentima za pandemije koronavirusa i cjenovnim ratom Saudijske Arabije i Rusije.

"Cijene nafte jutros su porasle najviše u posljednja dva tjedna ... Dva su čimbenika ključna... ali ni oni nisu dostatni da spase cijene nafte od daljnjeg pada", ocijenio je Bjornar Tonhaugen iz Rystada u bilješci klijentima.

"Prvi su faktor nastojanja američke naftne diplomacije prema Saudijskoj Arabiji i Rusiji ... Druga je velika vijest koja je potaknula pozitivno raspoloženje glasina da će Kina ubrzati kupnju sirove nafte za strateške zalihe", dodao je Tonhaugen.

Ruski je pak predsjednik Vladimir Putin na sjednici vlade u srijedu istaknuo da proizvođači nafte i potrošači moraju naći rješenje kako bi se poboljšala "izazovna" situacija na globalnim tržištima nafte.

Saudijska Arabija podupire suradnju proizvođača radi stabilizacije tržišta, ali protivljenje Rusije prijedlogu da se opskrba dodatno ograniči izazvalo je previranja na tržištu, rekao je Reutersu nepoznati izvor iz Perzijskog zaljeva, upoznat sa razmišljanjima Saudijaca.

Neki analitičari smatraju da će put do sporazuma o smanjenju proizvodnje biti dug.

Opskrba naftom iz Saudijske Arabije u srijedu je porasla na rekordnih više od 12 milijuna barela dnevno, saznaje se iz dva izvora iz naftne industrije, unatoč padu potražnje i američkom pritisku na Rijad da prestane tržišta preplavljivati naftom .

"To je jasan znak da Saudijci nisu spremni odustati od cjenovnog rata, unatoč tome što Rusi sada govore da neće povećavati proizvodnju s obzirom na trenutno preveliku ponudu na tržištu", primjećuju u bilješci klijentima analitičari ING-a.

Službeni američki podaci pokazuju da su zalihe sirove nafte u prošlom tjednu poskočile za 13,8 milijuna barela, najviše od 2016. godine Analitičari očekuju da će rasti i dalje budući da rafinerije smanjuju preradu a potražnja za benzinom se strmoglavljuje.

"Po sadašnjoj cijeni mnoge američke naftne kompanije neće moći ostvariti dobit, te bi aktivnosti bušenja u Sjevernoj Americi mogle pasti", smatra Margaret Yang iz CMC Marketsa.

Američki proizvođač nafte iz škriljaca Whiting Petroleum, nekada najveći proizvođač nafte u Sjevernoj Dakoti, u srijedu je postao prva žrtva kolapsa cijena, podnijevši zahtjev za zaštitom od vjerovnika.

Odvojeno je OPEC jutros objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu iznosila 16,87 dolara, što znači da je potonula čak 5,74 dolara u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 00:12