O hrvatskom 20. stoljeću danas se u javnosti mnogo razgovara i piše. Razlog tome zasigurno je složenost toga vremena na koje utječu europske i svjetske promjene, fenomeni i procesi, krize i zaoštravanja. Jednako tako se na hrvatskomu prostoru javljaju izvorne ideje i specifični procesi koji se tek djelomično mogu objasniti svjetskim kretanjima. Drugi razlog je činjenica što je u trećemu desetljeću 21. stoljeća hrvatsko 20. stoljeće još uvijek uvelike živo – ono je proživljeno od svjedoka vremena, zabilježeno u obiteljskim pričama, osobnim povijestima kao i u javnoj kulturi sjećanja i pamćenja. Iako je prošlo, mi ga još uvijek doživljavamo i pokušavamo razumjeti.
Videomaterijali i tekstovi
Projekt „Hrvatska povijest 20. stoljeća“ u svojoj prvoj fazi, kao dio krovnoga projekta SNOVI (sučeljavanje, naobrazba, ovladavanje, vrjednovanje, identitet), zamišljen je u obliku web-platforme (stranice) na kojoj će biti javno dostupni brojni kraći tekstovi stručnjaka iz područja humanističkih i društvenih znanosti svih generacija, dakle povjesničara, sociologa, pravnika, povjesničara umjetnosti i drugih znanstvenika. O određenim povijesnim fenomenima, problemima, procesima ili događajima o kojima se piše govorit će se i u kratkim video-zapisima. To će po prvi puta omogućiti javnosti pristup jedinstvenoj bazi video-materijala i tekstova iz hrvatske povijesti 20. stoljeća.
Uključivanje znanstvene zajednice
Cilj projekta je izaći iz uobičajenih okvira i pokazati složenost toga stoljeća koje se ne temelji samo na kontroverzama, iako one neće biti izbjegavane. Ovo je jedinstven pothvat u kojemu se znanstvena zajednica po prvi put u cijelosti okreće isključivo javnosti. Nudi joj svoja znanja i vještine proizašle iz dugogodišnjih usavršavanja i istraživanja u formi koja je usmjerena svim pojedincima zainteresiranima za teme iz hrvatske povijesti 20. stoljeća. Na taj način znanstvena zajednica dodatno se uključuje u neupitno izraženo zanimanje javnosti za poviješću želeći sudjelovati u širenju postojeće i nastanku nove publike za povijesne teme. Projekt želi potaknuti društveno odgovorno komuniciranje o prošlosti i povijesti koje neće mamiti čitatelje i čitateljice isključivo kontroverzama.
Sadržaj nastao u suradnji s Orbicom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....