KRUŽNA SAMOODRŽIVOST

Pet konkretnih inicijativa kojima IKEA želi utrti put boljem društvu

U Strategiji održivosti "Pozitivni za ljude i planet" IKEA je postavila ambiciozne ciljeve koje želi ostvariti do 2030. No, nije riječ o samo brojčanim ciljevima. Želi biti predvodnica pozitivnih promjena jer je svjesna uloge koju ima kao velika tvrtka ne samo na svjetskoj nego i na regionalnoj razini

Lani je IKEA Hrvatska postala u potpunosti samoodrživa. To znači da od ukupno utrošene električne energije u Zagrebu 100 posto dolazi iz obnovljivih izvora

Poslovanje tvrtke IKEA počiva na viziji stvaranja boljeg svakodnevnog života za što veći broj ljudi. Ovakva vizija nadilazi isključivo prodaju namještaja i obvezuje tvrtku na ostvarivanje pozitivnog utjecaja na ljude i planet. To u praksi znači da činimo sve što možemo kako bismo zadovoljili potrebe ljudi danas, a da pritom ni na koji način ne ugrozimo želje i potrebe budućih generacija.

U svojoj Strategiji održivosti nazvanoj "Pozitivni za ljude i planet" postavili smo ambiciozne ciljeve koje želimo ostvariti do 2030. godine. No, nije riječ o samo brojčanim ciljevima - u Strategiji smo prepoznali i tri područja u kojima doista možemo ostvariti najveći utjecaj, a to su zdrav i održiv život, kružno gospodarstvo i pozitivan utjecaj na klimu te pravednost i ravnopravnost.

Pritom želimo biti predvodnici pozitivnih promjena i početi od sebe jer smo svjesni uloge koju imamo kao velika tvrtka ne samo na svjetskoj nego i na regionalnoj razini, gdje IKEA Jugoistočna Europa posluje na tržištima pet zemalja, uključujući Hrvatsku i Sloveniju.

U nastavku izdvajamo pet konkretnih inicijativa kojima želimo utrti put potpuno kružnom poslovanju i boljem društvu te nadahnuti i druge dionike da slijede naš primjer.

Od malenog Kružnog kutka prema kružnom stilu života

Recikliranje, ponovna uporaba i općenito odgovorna potrošnja važni su za održivi život jer pomažu u smanjenju otpada. Dakako, svjesni smo da otpad ne možemo u potpunosti spriječiti, ali naš je cilj odgoditi ga koliko god možemo zahvaljujući pritom i usluzi Kružnog kutka. To je mjesto u našim robnim kućama u Ljubljani i Zagrebu gdje posjetitelji, osim inspiracije, mogu pronaći i proizvode koji podržavaju održiviji način života.

Ondje je moguće pronaći proizvode koje smo otkupili od svojih kupaca, ranije su bili u našem izložbenom prostoru ili su pak oštećeni tijekom prijevoza - po značajno nižim cijenama. Kako volimo reći, to je mjesto gdje omiljen namještaj koji je, primjerice, doživio neka oštećenja, zaista dobiva drugu priliku. U Hrvatskoj je tako prošle godine, uz pomoć naših zaposlenika, spašeno ili prenamijenjeno gotovo 150.000 komada namještaja, a u Sloveniji 54.965.

Bilo da je riječ o Zagrebu ili Ljubljani, robna kuća IKEA na raspolaganju ima gotovo 9.000 rezervnih dijelova kojima se voljenom namještaju može produljiti životni vijek. Radi se o besplatnoj usluzi u sklopu koje je moguće samostalno naručiti manje dijelove, dok je za one veće potrebno kontaktirati Centar za podršku kupcima.

Istovremeno, nastojimo redizajnirati i svoje proizvode, poput poznate biblioteke BILLY, čiji dizajn danas koristi manje plastike, a umjesto furnira koristi se papirnata folija.

U potpunosti samoodrživi

Jedno od područja na kojem želimo napraviti najveći pomak jest zdrav i održiviji život. Dio takvih napora predstavljaju i naše inicijative za uštedu energije. Ponosni smo što je IKEA Hrvatska u prošloj poslovnoj godini postala u potpunosti samoodrživa. To znači da od ukupno utrošene električne energije u Zagrebu 100 % dolazi iz obnovljivih izvora.

Na slovenskom smo tržištu nešto više od tri godine i također 100 % potrošnje električne energije ostvarujemo iz obnovljivih izvora.

image

Solarni paneli kod robne kuće IKEA Zagreb

Naš cilj nadilazi ove brojke jer želimo i svojim sugrađanima omogućiti energiju iz obnovljivih izvora. Već sada u jedanaest zemalja nudimo pristupačne energetske usluge poput kućnih solarnih panela, a želja nam je raditi i na širenju ove inicijative kako bismo omogućili kupcima da smanje svoj ugljični otisak i dugoročno uštede novac.

Prema nultim stopama emisije stakleničkih plinova

Posvećeni smo ciljevima iz Pariškog sporazuma i želimo pridonijeti ograničavanju globalnog zatopljenja na 1,5 °C. To uključuje naše napore da, u odnosu na 2016. godinu, prepolovimo emisije stakleničkih plinova do 2030. godine i ostvarimo nulte stope emisija do 2050. godine.

Osobito se to odnosi na veću upotrebu materijala i prehrambenih sastojaka s nižim ekološkim otiskom, ali i na bolje upravljanje šumama i druge poljoprivredne prakse. Ohrabruje nas činjenica da smo tijekom poslovne godine 2023. dodatno smanjili svoj klimatski otisak za 24,3 % u odnosu na 2016. godinu, i to osobito zahvaljujući upotrebi obnovljive energije u našim maloprodajnim i proizvodnim jedinicama.

Bolji život počinje i boljim izborom hrane

Sljedeći korak kojim nastojimo potaknuti zdraviji život jest i ponuda hrane te se stalno trudimo širiti asortiman biljnih izbora. Od vegetarijanskih hot dogova do biljnih okruglica i veganskog sladoleda, u robnoj kući IKEA postoje razne alternative biljnog porijekla. Tijekom 2025. godine polovica glavnih jela u IKEA Restoranu bit će isključivo biljnog porijekla, a značajno ćemo smanjiti i ponudu crvenog mesa. Istraživanja, naime, pokazuju da 25 - 30 posto emisija stakleničkih plinova potječe od prehrambenog sustava, a značajan dio toga upravo od stočarske proizvodnje.

image

Tijekom 2025. godine polovica glavnih jela u IKEA Restoranu bit će isključivo biljnog porijekla

Ravnopravnost je bolja za sve

Naši napori za stvaranje boljeg planeta nisu mogući bez doprinosa izgradnji boljeg društva.

Kod nas u tvrtki IKEA ravnopravnost je temeljno ljudsko pravo i smatramo da svatko ima pravo na jednak odnos i iste prilike, neovisno o rodnom identitetu ili podrijetlu. Zato smo ponosni na kampanju "Ravnopravnost je bolja za sve" kojom smo u regiji zagovarali povećanje broja žena na rukovodećim i drugim mjestima, jednake mogućnosti napredovanja i zapošljavanja te jednake plaće za jednaki rad žena i muškaraca. Kako bismo osigurali ovo potonje, svake godine provodimo sveobuhvatnu procjenu plaća za sve zaposlene u Ingka Grupi, čiji je dio i IKEA Jugoistočna Europa.

Pogodnosti koje pružamo jednako su usmjerene i na muškarce pa tako, primjerice, omogućujemo mjesec dana plaćenog dopusta tatama povrh onoga što im je zakonski omogućeno.

Unazad nekoliko godina provodimo i snažnu kampanju povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHOBIT) kada simbolično podižemo i zastave duginih boja ispred naših robnih kuća. Time želimo poručiti da je naše radno okruženje uključivo i da se svi naši kolege, bez obzira na svoju seksualnu orijentaciju i rodne identitete, osjećaju dobrodošlo, poštovano i cijenjeno zbog onoga što jesu.

Također nastojimo podržati i izbjeglice, koji su dio zajednice u kojoj poslujemo. Zato smo u suradnji s UNHCR-om pokrenuli program "Vještine za zapošljavanje", koji uključuje tromjesečnu plaćenu praksu u odgovarajućem odjelu tvrtke IKEA. Dosad je više od 130 polaznika iz regije uspješno završilo ovaj program.

U budućnost nastojimo gledati optimistično vjerujući da još toliko toga možemo učiniti zajedno. Održivost je neodvojivi dio našeg poslovanja i utkana je u sve ono što činimo. Zato nastavljamo hrabrim i odvažnim koracima usmjeravati i predvoditi put prema još boljem sutra.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 03:09