Gledajući unatrag na prošlu godinu ispunjenu izazovima, u Kamgradu, koji je najveća domaća građevinska tvrtka, vjeruju da je ključ uspjeha u 2025. godini, pa i nadalje, u rješavanju nedostatka kvalificirane radne snage, integraciji digitalizacije i modernizaciji poslovnih procesa.
“Krenimo od makroekonomske slike koja naizgled nikad nije izgledala tako dobro. Šampioni smo rasta BDP-a u EU, rekordno nam je niska nezaposlenost, imamo rast izvoza i veće plaće, ali s druge strane tu su povišena inflacija i ipak nedostatak privatnih investicija koje stvaraju veću dodanu vrijednost", ističe Tomislav Kamenski, voditelj odjela za investicije i razvoj projekata u Kamgradu.
Deficit strukovnih zanimanja
Sektor građevine dodatno raste na krilima projekata koji su sufinancirani sredstvima iz EU fondova te su radovi na njima izvjesni sljedeće dvije do tri godine, stoga perspektiva ne bi trebala biti loša. U tom periodu, vjeruje Kamenski, građevinari neće imati problema s prihodima, ali će se svakako trebati pobrinuti oko onoga što je najbitnije, profitabilnosti. Viša stopa inflacije te nedostatak radne snage koji za sobom vuče veće troškove i neadekvatnu kvalitetu bit će najveći utezi građevinskom sektoru.
U Kamgradu ističu da će jedan od najvažnijih izazova s kojima će se sektor suočavati i dalje biti nedostatak kvalificirane radne snage.
“Bit će sve važnije aktivnije surađivati sa školama i institucijama višeg obrazovanja da bismo se prilagodili tržištu rada iako do sada ta suradnja, nažalost, nije polučila željeni rezultat. Hoće li značajan rast plaća i sveprisutna naglašenost deficita strukovnih zanimanja potaknuti djecu i mlade da svoj interes i budućnost nađu u takvim zanimanjima, vidjet ćemo. Kvaliteta integracije stranih radnika će također biti ključna za povećanje produktivnosti i kvalitete njihova rada", dodaje Kamenski.
Kad je riječ o fokusu na troškovnoj optimizaciji, u građevinskom sektoru ključan će biti proces digitalizacije koja će i dalje biti glavna tema u narednom razdoblju.
Pritisak na profitabilnost
Građevinska industrija nije, unatoč predrasudama, izuzeta od mogućnosti uvođenja brojnih digitalnih alata. Dapače, s obzirom na vrstu posla, rad na terenu i velik broj timova i ljudi u njima, upućuje na nužnost uvođenja digitalnih alata koji će olakšati i ubrzati planiranje, komunikaciju i upravljanje.
S obzirom na globalne ekološke trendove, postat će važna i održiva gradnja. Očekuje se povećanje interesa za ekološki prihvatljive materijale i tehnologije. Građevinske tvrtke čiji će procesi biti usklađeni s održivim praksama imat će konkurentsku prednost.
“Da zaključimo, očekujemo pritiske na profitabilnost te vjerujemo da ćemo se kvalitetom našeg kadra i menadžmenta znati nositi s istima, kao i da je pred nama još jedna dobra godina", zaključuje Tomislav Kamenski.
Sadržaj nastao u suradni s Kamgradom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....