business outlook partner

Iza Podravke je godina koju je obilježio završetak velikih investicija i akvizicija

Cilj je svih investicija i dalje jačati pozicijU Podravke kao prehrambenog lidera u regiji

Najveći investicijski ciklus u povijesti kompanije premašit će 250 milijuna eura

 

Na fotografiji: U Industrijskoj zoni Danica otvoren je novi logističko-distributivni centar

Podravka kontinuirano ulaže i u svoje zaposlenike, kojima su u protekle tri godine plaće povećane šest puta

Podravka u 2025. godinu ulazi najjača do sada - uz rekordne investicije u brojne projekte uspjeli su i u jednoj od najvećih akvizicija u poljoprivrednom sektoru u Hrvatskoj preuzimanjem šest tvrtki iz Fortenova grupe. Ukupna vrijednost preuzimanja poljoprivrednog segmenta Fortenova grupe, kojeg čine Belje plus, PIK-Vinkovci plus, Vupik plus, Energija Gradec, Belje Agro-Vet plus i Felix plus je 333 milijuna eura. Novoosnovana Podravka Agri biti će treći stup poslovanja kompanije, uz prehrambenu i farmaceutsku industriju. Za konačno preuzimanje još se čeka odobrenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja.

Kad je riječ o investicijama Podravka je 21. studenoga svečano otvorila svoj novi logističko-distributivni centar vrijedan 48 milijuna eura, što predstavlja krunu najznačajnijeg investicijskog ciklusa u povijesti kompanije koji je počeo 2021., a provodi se u skladu sa Strategijom poslovanja Grupe Podravka do 2025.

Logističko-distributivni centar proteže se na 26 tisuća četvornih metara. Tijekom projektiranja, građenja i opremanja pratili su najmodernije tehnološke i softverske trendove, a ukupni kapacitet koprivničkog centra je 62.000 paletnih mjesta za prihvat 32.500 tona robe uz pomoć inovativne samonosive regalne konstrukcije. Ako bude potrebno, u budućnosti će se kapaciteti logističko-distributivnog centra u industrijskoj zoni Danica dodatno proširiti.

Optimizacija i energetske uštede

- Podravka, osnažena i modernizirana, s velikim samopouzdanjem gleda u budućnost. Spremni i sigurni dočekujemo tržišnu borbu, znajući da smo snažniji nego ikada prije. U toj tržišnoj borbi imamo jednu posebnu motivaciju, a to je da smo hrvatska kompanija koja je uspješna, a podravsko ishodište jedinstven je motiv koji nas sve nosi u toj tržišnoj borbi - poručila je Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke prilikom otvaranja logističko-distributivnog centra.

image

Poslovno sjedište Podravke u Koprivnici

Osim što će unaprijediti poslovanje lidera u domaćoj prehrambenoj industriji, novi logističko-distributivni centar neće štetiti okolišu jer će optimizacijom i energetskim uštedama doći do smanjenja emisija ugljikova dioksida. Ekološkoj održivosti doprinijet će i uvođenje samonosive regalne konstrukcije i visokoučinkovitih sustava skladištenja.

Samodostatnost u proizvodnji

U investicijskom okviru od 2021. do 2025., Podravka je do rujna ove godine uložila 215 milijuna eura, a ciklus će dosegnuti ukupno 250 milijuna eura. Gradnja najnovijeg logističko-distributivnog centra samo je jedan od značajnih projekata planiranih investicija. Podravkina nova tvornica tjestenine u Koprivnici, vrijedna više od 15 milijuna eura, bila je prva investicija u segmentu prehrane nakon 17 godina. Proces njezine gradnje i montaže novih strojeva trajao je godinu dana, a zahvaljujući najsuvremenijoj opremi tehnološki je proces moderniziran i dodatno unaprijeđen. U novoj tvornici proizvodi se industrijska tjestenina za Podravkine juhe te uvijena i kratka tjestenina brenda Zlato polje. S ovom tvornicom Podravka dodatno podiže kapacitete i osnažuje vlastitu proizvodnju tjestenine, stvarajući tako osnove za daljnji rast prodaje u kategoriji juha, kao i za razvoj novih proizvoda s tjesteninom kako bi uspješno nastavila napredovati kao visokokonkurentna multinacionalna kompanija.

Podravka 2024. godinu zaključuje i s novim pogonom za preradu rajčice u Varaždinu, čime je kompanija osigurala samodostatnost u njezinoj proizvodnji. Dnevni je kapacitet novog pogona 1000 tona svježe rajčice, što znači da je varaždinskom tvornicom ljetos prolazilo 50-ak kamiona s rajčicom dnevno. Ova investicija, vrijedna 13 milijuna eura, uključuje i ulaganje u poljoprivrednu mehanizaciju i navodnjavanje. Kooperantsku proizvodnju Podravka nastavlja i u Istri, a za potrebe zadovoljavanja kapaciteta novog pogona značajno ju je proširila i na kontinent. Kada se sve zbroji, za potrebe novog pogona Podravka je ove godine organizirala proizvodnju rajčice na vlastitim i površinama svojih kooperanata od ukupno 400 hektara. Rajčicu za Podravku ove godine proizvodi gotovo 70 kooperanata, dvostruko više nego lani, a u 2024. su proizveli i preradili više od 30.000 tona tog povrća.

- Sva rajčica u našim najvažnijim proizvodima, koje izvozimo diljem svijeta, rajčica je s hrvatskih polja. To je i rajčica najbolje kvalitete jer će biti prerađena u ovom pogonu u roku od nekoliko sati nakon branja - pojašnjavaju iz kompanije.

Cilj je povećati proizvodnju rajčice do potpunog iskorištenja kapaciteta ovog pogona, pa kooperanti mogu računati na Podravku kao stabilnog dugoročnog partnera u cijelom ciklusu sadnje, uzgoja i otkupa rajčice. To je značajan korak za poslovanje Podravke, ali i za Hrvatsku jer se tako potiče jačanje suradnje poljoprivrednika s kompanijama, čime su svi na dobitku.

Moderna poljoprivreda sve je važnija zbog čestih poremećaja na globalnom tržištu sirovina, rasta cijena i troškova proizvodnje.

U sklopu istog investicijskog ciklusa Podravka je modernizirala i poslovno središte u Koprivnici. Bila je to prva cjelovita obnova zgrade od 1979. godine, kada je sagrađena, a uključivala je informatičku i energetsku rekonstrukciju te ukupnu modernizaciju, zahvaljujući kojoj su značajno poboljšani uvjeti rada i smanjena je potrošnja energije.

image

Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke

Značajan projekt za ovu dugovječnu koprivničku kompaniju bila je i gradnja najveće sunčane elektrane u Hrvatskoj. Podravka je već u prvoj fazi te investicije dobila prestižnu nagradu Hrvatskog energetskog društva "Hrvoje Požar" u kategoriji za realizirani projekt racionalnog gospodarenja energijom i unapređenja okoliša, a u međuvremenu je sunčana elektrana i unaprijeđena. Samo ove godine u Podravci je instalirano dodatnih 9158,2 kW s ukupno 21.883 fotonaponska panela te dodatnom godišnjom proizvodnjom od 9,131.310 kWh električne energije. Nakon dviju završenih faza investicije ukupni instalirani kapaciteti svih sunčanih elektrana Grupe sada iznose 12.995,2 kW s 33.244 ugrađena panela, što znači da Grupa Podravka trenutačno proizvodi 12,920.842 kWh električne energije godišnje. Emisije ugljikova dioksida time su smanjene za 2000 tona.

Uveden novi sustav plaća

Cilj svih ovih investicija je isti - s fokusom na održivo poslovanje i optimizaciju procesa, nastaviti jačanje pozicije Podravke u regiji. Dok kontinuirano ulaže u infrastrukturu i modernizaciju postrojenja, Podravka nije zaboravila ni na zaposlenike, bez kojih uspješno poslovanje ne bi bilo moguće. Samo u protekle tri godine plaće su im povećane šest puta. S aktualnim, šestim povećanjem plaća i ostalih materijalnih prava, prosječna plaća radnika Podravke uvećana je 63 posto u odnosu na prosinac 2021. godine. Implementiran je i novi sustav plaća prema kojem su poslovi razvrstani po stupnju složenosti radnog mjesta u pripadajuće platne razrede. Bruto ugovorena plaća radnika ovisi o stupnju složeno­sti radnog mjesta na kojem on radi i nitko ne može imati bruto plaću nižu od minimuma platnog razreda u koji je svrstano njegovo radno mjesto. Također, uvedena je i nova, viša osnovica za obračun dodataka na plaću za posebne uvjete rada (poput smjenskog ili prekovremenog rada) i obračun dodatka za staž.

Sadržaj nastao u suradnji s Podravkom

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 17:14