Financijski poremećaji

Zabrinjavajuće urušavanje Silicon Valey banke ‘razlog je zašto Fed mora zaustaviti svoj rat protiv inflacije‘

Dio ulagača vjeruje da Fed neće dizati kamatne stope na idućem sastanku, a šanse su 85 posto da će rasti tek 0,25 posto

Ministarstvo financija u Washingtonu

 Getty Images via AFP

Kako bi zaštitile financijski sektor nakon propasti Silicon Valley Banka (SVB) i preuzimanja Signature Banka, što je posebno zabrinulo male tehnološke tvrtke, američke vlasti poduzele su hitne mjere za jačanje bankarskog sustava. Vlada je rekla da će jamčiti za sve depozite u dvije banke, a njima su olakšale pristup financiranju.

Ulagači i analitičari ocjenjuju da je propast banaka, uz ostalo, posljedica podizanja kamatnih stopa jer je to njihovim klijentima otežalo pribavljanje novca prodajom dionica i ponudama privatnim ulagačima. Stoga su sada manje uvjereni da će središnje banke nastaviti s ranije očekivanim tempom podizanja kamatnih stopa, na što jasno ukazuje snažan pad prinosa državnih obveznica.

Iako su još prošlog tjedna tržišta bila spremna za još jedno podizanje kamatnih stopa za pola postotnog boda, dio ulagača sada vjeruje da bi Federalne rezerve mogle ostaviti nepromijenjene kamatne stope na sljedećem sastanku o monetarnoj politici 21. i 22. ožujka. Pozivajući se na podatke Refinitiva, FT navodi kako tome daju 15-postotne šanse, a 85 posto je šansi da će Fed odlučiti podići kamatne stope za četvrt postotna boda, na ciljni raspon između 4,75 i 5 posto. Goldman Sachs je među onima koji ne očekuju nikakvo povećanje na sjednici Feda koja završava 22. ožujka "u svjetlu nedavnog stresa u bankarskom sustavu". Međutim, i dalje očekuje povećanje kamatne stope za četvrtinu boda na sastancima u svibnju, lipnju i srpnju, dodajući da postoji "značajna neizvjesnost oko putanje".

Zabrinjavajuće urušavanje Banke Silicijske doline, kazala je za CNN Sheila Bair, vodeći bankarski regulator tijekom financijske krize 2008., "razlog je zašto Fed mora zaustaviti svoj rat protiv inflacije", ističući kako bi to imalo učinak smirivanja tržišta.

Ulagači su smanjili i očekivanja oko toga koliko će visoko Europska središnja banka podići svoju kamatnu stopu.

Na ovotjednom sastanku očekuje se povećanje za 50 baznih bodova, ali analitičari smatraju da će biti posebno važna "retorika" o tome što se može očekivati u narednim mjesecima. Sada su procjene da bi vrhunac mogao biti malo iznad 3,5 posto, a još prošlog tjedna kretala se oko 4,2 posto. Na posljednjem sastanku u veljači tri su ključne kamatne stope podignute također za 50 baznih bodova, pa se sada kreću od 2,5 do 3,25 posto.

Kolaps američke banke i moguće reperkusije na financijski sektor odrazili su se i na slabljenje američkog dolara u odnosu na euro, na razinu od oko 1,06. Prema košarici šest globalnih valuta, dolar je u ponedjeljak izgubio 0,6 posto vrijednosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. prosinac 2024 23:46