Tržišta

Wall Street prošloga tjedna blago pao, europske burze porasle

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,2 posto, na 23.723 boda, a za toliko je skliznuo i S&P 500, na 2.830 bodova
 AFP

Na svjetskim su burzama početkom prošloga tjedna cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući najavama mnogih država o postupnom otvaranju gospodarstva, no krajem tjedna na tržištima je zavladao oprez.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,2 posto, na 23.723 boda, a za toliko je skliznuo i S&P 500, na 2.830 bodova. Nasdaq indeks pao je, pak, 0,35 posto, na 8.604 boda.

Početkom tjedna ti su indeksi snažno porasli jer je nekoliko saveznih država SAD-a počelo popuštati 'ostani kod kuće' mjere kako bi se ljudi vratili na posao, a gospodarski život normalizirao.

Labavljenje restrikcija najavile su i mnoge zemlje u svijetu, od Italije do Novog Zelanda.

„Općenito, smatram da su koraci koje vlasti saveznih država poduzimaju ispravne, odmjerene i pažljive. No, ne treba očekivati 'v-oblik' oporavka gospodarstva. Ako sutra započne otvaranje gospodarstva i ako ne bude drugog velikog vala zaraze, mislim da će trebati barem 6 do 12 mjeseci da se sve vrati u normalu. Puno je lakše zaustaviti gospodarstvo nego ga pokrenuti“, kaže Oliver Pursche, nezavisni savjetnik.

Ulagače je ohrabrila i vijest da je eksperimentalni protuvirusni lijek remdesivir američkog proizvođača Gilead Sciencea ublažio simptome kod pacijenata oboljelih od covida-19 koji su lijek dobili rano više nego kod onih koji su ga dobili kasnije.

„Tržištu pomaže svaka pozitivna vijest o mogućem lijeku, no ne treba računati na brzo rješenje problema. Za tržišta je ključno da je širenje virusa pod kontrolom“, kaže Sean Callow, analitičar u Westpacu.

Podršku tržištu pružaju i poslovni rezultati kompanija. Dosad je više od 270 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo kvartalna poslovna izvješća, pri čemu ih je oko 68 posto nadmašilo očekivanja.

No, u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu biti 12,7 posto manje nego što su bile u istom lanjskom tromjesečju, dok su još početkom godine, prije koronakrize, očekivali rast zarada za 6,3 posto.

Ulagače je ohrabrio i rast cijena nafte jer bi s oživljavanjem gospodarstava trebala ojačati i potražnja za 'crnim zlatom'.

Oštar pad BDP-a SAD-a i EU-a

No, krajem tjedna na Wall Streetu su cijene dionica pale dva dana zaredom jer su ulagače na oprez naveli slabi gospodarski pokazatelji.

Američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom je tromjesečju potonuo 4,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, najviše od financijske krize 2009. godine i više od 4 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Predsjednik Feda Jerome Powell upozorio je, pak, da bi u tekućem kvartalu gospodarstvo moglo pasti po stopi kakva dosad nije zabilježena, no kazao je i da bi oporavak trebao uslijediti nakon što se olabave restrikcije povezane s koronavirusom. Poručio je i da će središnja banka nastaviti podržavati gospodarstvo.

Eurostat je, pak, objavio da je gospodarstvo Europske unije u prvom tromjesečju palo 2,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, najviše od financijske krize 2009. BDP eurozone potonuo je, pak, 3,3 posto.

Na kvartalnoj je razini BDP EU-a pao za 3,5 posto, što je njegov najveći pad od 1995. godine, od kada se prate ti podaci.

Ulagače su uznemirile i prijetnje predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da će Kini uvesti carina jer smatra da Kina nije učinila dovoljno na zaustavljanju koronavirusa prije nego što se proširio svijetom.

Unatoč padu Wall Streeta, na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,2 posto, na 5.763 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 5 posto, na 10.861 bod, a pariški CAC 4,1 posto, na 4.572 boda.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks porastao 1,85 posto, na 19.619 bodova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 04:15