KONFERENCIJA JUTARNJEG

Voditeljica EK u Hrvatskoj: ‘Europa se nalazi na raskršću, a inovacije su od presudne važnosti za njezinu budućnost‘

Konferenciju ‘Poticanje investicija kroz inovacije‘ su organizirali Europska investicijska banka (EIB), Europska komisija i Jutarnji list

Konferencija koju su organizirali Europska investicijska banka (EIB), Europska komisija i Jutarnji list, nazvana ”Poticanje investicija kroz inovacije”

 Goran Mehkek/Cropix

Inovacije su ključne za gospodarski rast i zapošljavanje. Oko dvije su trećine gospodarskog rasta Europe u posljednjim desetljećima potaknute inovacijama. No istovremeno Europska unija primjetno zaostaje za ulaganjima u SAD-u i azijskim državama, dok Hrvatska, pak, unatoč primjetnom napretku u posljednjih osam godina, zaostaje za prosjekom ulaganja država Europske unije.

Traženje odgovora na pitanje kako u Hrvatskoj inovacijama potaknuti investicije, te na koji način se EU može suprotstaviti glavnim konkurentima, bilo je glavna tema konferencije koju su organizirali Europska investicijska banka (EIB), Europska komisija i Jutarnji list, nazvane "Poticanje investicija kroz inovacije".

image

Voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinka Ujević

Goran Mehkek/Cropix

- Europa se nalazi na raskršću, a rasprava o inovacijama od presudne je važnosti za njezinu budućnost. Ulaganja u područja inovacija temelj su gospodarskog razvoja; ideje znači više od pukog profita. Predsjednica EK Ursula von der Leyen najavila je da će naglasak u njenom novom mandatu biti na EU konkurentnosti, a inovacije su ključna stavka tog plana - rekla je Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.

Zrinka Ujević istaknula je plan Marija Draghija kao temeljni dokument na kojem bi trebalo pristupiti financiranju inovacija u Uniji.

Predavanje je je održala i Ana Barjašić, članica odbora Europskog vijeća za inovacije, najvećeg europskog fonda za duboke tehnologije od 10 milijardi eura.

- Fond je fokusiran na identificiranje i podržavanje start upova iz područja umjetne inteligencije, biotehnologije, proizvodnje poluvodiča... Riječ je o izuzetno kompetitivnim i inovativnim industrijama- objasnila je Barjašić.

Poručila je kako je kod uspješnih inovacija ključna stvar razmišljati drugačije.

-Trebamo zaboraviti na isprike poput "uvijek se radilo na ovaj način", te pogotovo onu kako "ljudi samo rade svoj posao". Ne treba se uvijek voditi starim pravilima. Nadalje, hrvatske tvrtke se previše oslanjaju na državne subvencije, a rezultat toga je da zaboravljaju na stvarno tržište - poručila je Ana Barjašić.

Potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska u svom je uvodnom govoru istaknula da su ministri financija EU-a formalno u lipnju ove godine odobrili Stratešku mapu puta Grupe EIB, koja se usredotočuje na osam ključnih investicijskih prioriteta, oslanjajući se na snage Grupe i definirajući jasan plan za nadolazeće godine - Nije iznenađenje da su digitalizacija i tehnološke inovacije jedan od tih prioriteta.

Kako bi ostvarila ovaj prioritet, Grupa EIB uskoro će pokrenuti program Strategic Tech-EU. Pojačat ćemo svoja ulaganja u tehnološke inovacije, sudjelujući u industrijskim inicijativama Europske komisije, ulažući u ključne sirovine, cijeli lanac vrijednosti povezan s postizanjem neto nulte emisije, disruptivne tehnološke inovacije te industrijske kapacitete Europe.

Grupa EIB jedan je od najvećih javnih podupiratelja inovacija u EU-u. Od 2000. godine Grupa je uložila oko 300 milijardi eura u inovacije i vještine. Prošle godine Grupa EIB osigurala je 15 milijardi eura za financiranje inovacija i digitalne infrastrukture, od čega je gotovo 10 milijardi eura bilo usmjereno na strateške tehnologije EU-a - istaknula je u svom govoru Teresa Czerwińska.

image

Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, potpredsjednica EIB-a Tereza Czerwinska, voditeljica ureda EIB-a u Hrvatskoj Slađana Ćosić i glavni urednik Jutarnjeg lista Goran Ogurlić

Goran Mehkek/Cropix

Pouzdani partner

Davor Zoričić, državni tajnik u Ministarstvu financija, kazao je da je cilj Hrvatske dostići granicu od tri posto BDP-a uloženog u inovacije, što je broj koji cilja i Europska unija. U ovom trenutku Hrvatska je na pola toga puta.

image

Državni tajnik u Ministarstvu financija Davor Zoričić

Goran Mehkek/Cropix

- EU zaostaje za globalnim konkurentima. Istaknuo bih Južnu Koreju koja u tu svrhu ulaže 5,21 posto BDP-a. Hrvatska, pak, sve više raste po tome pitanju. Samo ove godine sklopljeno je nekoliko ugovora koji će osigurati više od milijarde eura za manja i srednja poduzeća koja se bave prometnom infrastrukturom i obnovljivim izvorima energije. Očekujemo nastavak uspješne suradnje s Europskom investicijskom bankom, kao i s HBOR-om kao lokalnim partnerom. Fokusirat ćemo se na obiteljske firme, kao i na one koje treba pripremiti za izlazak na burzu. Vlada će uz pomoć partnera nastaviti poticati rast inovacija - kazao je Zoričić.

Ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić dodao je da su inovacije ključ konkurentnosti i opstojnosti Hrvatske.

image

Ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Šime Erlić

Goran Mehkek/Cropix
image

Konferencija koju su organizirali Europska investicijska banka (EIB), Europska komisija i Jutarnji list, nazvana "Poticanje investicija kroz inovacije"

Goran Mehkek/Cropix

- Činjenica je da Europa gubi utakmicu. To pokazuje i plan Marija Draghija, sva relevantna tijela su to prepoznala. Zato je Hrvatska snažno krenula putem inovacija. Nisam siguran da bi IT sektor i inovacijska ulaganja u Hrvatskoj toliko porasli bez EU sredstva koja su nam na raspolaganju - poručio je ministar.

Na prvom panelu "Perspektiva inovacija u Europi i Hrvatskoj" sudjelovali su predsjednik Uprave agencije HAMAG-BICRO Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo, direktorica odjela za inovacije i konkurentnost EIB-a Felicitas Riedl, državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Zrinka Raguž te Goran Šaravanja, glavni ekonomist HGK.

image

Državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Zrinka Raguž

Goran Mehkek/Cropix
image

Goran Šaravanja, glavni ekonomist HGK

Goran Mehkek/Cropix

- Moramo odmah djelovati. Važno je da unikatne vještine zadržimo u Europi te da male tvrtke u koje investiramo postanu velike i utjecajne - poručila je Riedl.

image

Direktorica odjela za inovacije i konkurentnost EIB-a Felicitas Riedl

Goran Mehkek/Cropix

Vrbanec je upozorio da na rezultate ulaganja u inovativne tvrtke treba neko vrijeme čekati.

image

Predsjednik Uprave agencije HAMAG-BICRO Vjeran Vrbanec

Goran Mehkek/Cropix

- Godine 2017. krenuli smo financirati takve tvrtke i ideje i ne vidim zašto se taj trend ne bi nastavio još snažnije. Optimističan sam. No ulaganja ne donose plodove odmah, pogotovo kad je riječ o inovativnim tvrtkama - smatra on.

Čuvalo je, pak, najavio dva nova private equity fonda, a koji će biti, ističe, velika prilika za male i srednje poduzetnike.Nije dovoljno samo pronaći kapital i uložiti u inovacije, nužne su i dobra potpora u okruženju, uključujući javni sektor, te primjenjivost inovacije o kojoj ovisi i povrat ulaganja, složili su se sudionici zaključnog panela.

image

Predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo

Goran Mehkek/Cropix

Stvaranje vrijednosti

Primjere inovacija u svojim kompanijama dali su Damir Prusac, potpredsjednik Infobipa za istraživačka partnerstva, Vjekoslav Majetić, predsjednik uprave i osnivač DOK-ING-a, potom Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končar Grupe, Mateo Ivanac, predsjednik Uprave Innovamarea, Slobodan Vukičević, osnivač Genera Researcha, te Jelena Marojević Skorupan, key account menadžerica u tvrtki SETCOR.

image

Mateo Ivanac, predsjednik Uprave Innovamarea

Goran Mehkek/Cropix

Damir Prusac poručio je okupljenima da sustav grade dok su još mali te da se fokusiraju na stvaranje vrijednosti na koje mogu utjecati, i to u što bržem roku.

image

Damir Prusac, potpredsjednik Infobipa za istraživačka partnerstva

Goran Mehkek/Cropix

Kolak je najavio širenje kapaciteta zbog razvoja elektroenergetske mreže, a Majetić se nada suradnji s gradovima na polju gospodarenja otpadom.

image

Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končar Grupe

Goran Mehkek/Cropix

Vukičević je kritizirao državu jer slabo potiče ulaganje u inovacije, istaknuvši veliku ulogu podrške EU u financiranju projekata Genere. Iz EU fondova došla je i značajna pomoć Innovamareu.

image

Slobodan Vukičević, osnivač Genera Researcha

Goran Mehkek/Cropix

Marojević Skorupan je istaknula veliku ulogu inovacija u zaštiti od kriptonapada.

Europski investicijski fond

Europski investicijski fond (EIF) aktivno sudjeluje u financiranju svih ključnih faza razvoja poslovanja u Hrvatskoj, poručila je Karine Cenci, direktorica Središnje službe Front Officea EIF-a koja je održala uvodno predavanje naziva "Inovacije kao pokretač konkurentnosti i gospodarskog rasta u Europi".

image

Karine Cenci, direktorica Središnje službe Front Officea EIF-a

Goran Mehkek/Cropix

Croatian Venture Capital Initiative pokrenut je 2018. s ulaganjem u fond Fil Rouge Capital II. Ovaj fond je do sada uložio u čak 145 tvrtki.

- Zbog uspješnosti ovog programa, 2023. pokrenut je nasljedni program od 80 milijuna eura te se očekuje da će ti fondovi prikupiti više od 120 milijuna eura. Nedavno je Upravni odbor EIF-a odobrio dva nova fonda, Aymo Ventures i Fil Rouge Capital III, koji će uskoro početi s investiranjem u startupe, dok se potpisivanje trećeg fonda očekuje početkom 2025.- dodala je. Posebno mjesto u portfelju EIF-a zauzima Vesna fond, prvi fond za transfer tehnologije na hrvatskom tržištu, podržan kroz program CROGIP. - Trenutačno je u tijeku odabir dvaju novih fond-menadžera, a očekuje se da će s ulaganjima započeti 2025. - zaključila je Karine Cenci.

Ćosić: Europska investicijska banka (EIB) igra ključnu ulogu u podršci inovacijama u Hrvatskoj

Na kraju konferencije je Slađana Ćosić, voditeljica ureda EIB-a u Hrvatskoj, istaknula ključne zaključke o značaju inovacija kao pokretača gospodarskog rasta, otpornosti i globalne konkurentnosti. Naglasila je da su inovacije ključne za ekonomsku sigurnost, kvalitetu života građana i očuvanje liderske pozicije Europe u digitaliziranom i dekarboniziranom svijetu. Ipak, Europa se suočava s izazovima poput nedovoljnih ulaganja u istraživanje i razvoj (R&D), što je udaljava od globalnih lidera poput SAD-a i Kine, te velike koncentracije ulaganja u nekoliko država članica, što stvara nejednakosti.

Hrvatska se nalazi na prekretnici svog inovacijskog puta. Iako još uvijek ispod europskog prosjeka, bilježi pozitivan trend zahvaljujući rastu EU fondova, fokusu na zelene i digitalne tehnologije te razvoju startup ekosustava. Unatoč tome, postoje izazovi poput ograničenih ulaganja privatnog sektora u R&D, administrativnih prepreka i nedostatka rizičnog kapitala. Hrvatska mora preusmjeriti fokus s kratkoročnih na dugoročne inovacije, poticati suradnju akademskog i poslovnog sektora te ulagati u razvoj digitalnih vještina kako bi u potpunosti iskoristila svoj potencijal.

Europska investicijska banka igra ključnu ulogu u podršci inovacijama u Hrvatskoj, s više od 700 milijuna eura uloženih u inovacije, digitalizaciju i razvoj ljudskog kapitala. Inicijative poput Croatian Venture Capital Initiative II i Vesna Deep Tech Venture Fund osiguravaju financiranje za startupe, digitalnu infrastrukturu i istraživačke projekte, stvarajući temelje za budući rast.

Zaključno, inovacije nisu opcija već nužnost za Hrvatsku i Europu. Povećanje ulaganja, jačanje suradnje i strateško rješavanje izazova ključno je za osiguranje dugoročne održivosti i konkurentnosti.

Europska investicijska banka dala potporu PBZ u iznosu od 169 milijuna eura

“Podržavamo PBZ, u ovom za Hrvatsku, pionirskom financijskom projektu kojim se produbljuje tržište kapitala", izjavila je potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska. “To će pomoći u usmjeravanju značajnih financijskih sredstava hrvatskim poduzećima te posljedično ojačati njihove bilance i kapacitete za implementaciju zelenih projekata.”

EIB je, naime, osigurao hrvatskom kreditoru Privrednoj banci Zagreb (PBZ), članici Intesa Sanpaolo Grupe, potporu od 169 milijuna eura za proširenje mogućnosti financiranja niza poduzeća u zemlji, s ciljem jačanja održivosti i konkurentnosti poslovanja.

U sklopu jednog dijela sporazuma, EIB omogućuje PBZ-u jamstvo u iznosu od 100 milijuna eura za hrvatska velika i srednje kapitalizirana poduzeća. U drugom dijelu, Europski investicijski fond (EIF) osigurava jamstva do 69 milijuna eura za hrvatska mala i srednja poduzeća (SME) te mala srednje kapitalizirana poduzeća. Financiranje će se koristiti i za promicanje klimatskih mjera i uključivat će instrumente poput korporativnih obveznica koje izdaju srednje kapitalizirana poduzeća, a koje se prvi put koriste u Hrvatskoj.

PBZ će iskoristiti potporu EIF-a, podržanu InvestEU programom, kako bi u sljedeće dvije godine osigurao povoljno financiranje hrvatskim malim i srednjim poduzećima te malim srednje kapitaliziranim poduzećima. Ovo financiranje je osmišljeno kako bi pomoglo poduzećima da postanu zelenija, zadovolje potrebe za likvidnošću i ojačaju svoju konkurentnost.

Potpora EIB-a uključuje pojedinačno jamstvo uz stopu podjele rizika od 50%. To će PBZ-u omogućiti proširenje kreditnog kapaciteta, generirajući više od 200 milijuna eura novih kredita za hrvatska velika poduzeća i srednje kapitalizirana poduzeća. Također, cilj je EIB-a svojim jamstvom promicati pristup financiranju srednje kapitaliziranih poduzeća, posebno putem mini obveznica – dužničkog instrumenta koji prije nije bio dostupan u Hrvatskoj.

Poticanjem pristupa sofisticiranijim dužničkim instrumentima, EIB i PBZ doprinose Europskoj uniji tržišta kapitala podržavajući njihov razvoj i na tržištima u nastajanju kao što je Hrvatska.

image

Konferencija koju su organizirali Europska investicijska banka (EIB), Europska komisija i Jutarnji list, nazvana "Poticanje investicija kroz inovacije"

Goran Mehkek/Cropix
image

Vjekoslav Majetić, Gordan Kolak, Slobodan Vukičević, Mateo Ivanac i Jelena Marojević Skorupan

Goran Mehkek/Cropix
image

Vjeran Vrbanec, Hrvoje Čuvalo, Felicitas Riedl, Zrinka Raguž i Goran Šaravanja

Goran Mehkek/Cropix
image

Šime Erlic i Anton Kovačev

Goran Mehkek/Cropix
image

Silvije Radišić (AYMO Ventures), Slađana Ćosić (EIB), Božidar Pavlović (AYMO Ventures), Nikola Livaković (AYMO Ventures)

image

Davor Zoričić, Šime Erlić, Tereza Czerwinska, Slađana Ćosić

Goran Mehkek/Cropix

image

Baner 1

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 17:16