Sjednica Vlade

'Utjecaj koronavirusa na hrvatsko gospodarstvo vidljiv je od kraja veljače'

Marić je istaknuo da se punjenje državnog proračuna u prva dva ovogodišnja mjeseca i prihodi od PDV-a odvijaju očekivanom dinamikom
Andrej Plenković na sjednici Vlade
 Damjan Tadić / CROPIX

Ministri iz gospodarskih resora u četvrtak su na sjednici Vlade ocijenili da epidemija koronavirusa nije znatnije utjecala na hrvatsko gospodarstvo u prva dva ovogodišnja mjeseca, ali da je povećanje toga utjecaja vidljivo od kraja veljače.

Ministar financija Zdravko Marić izvijestio je na sjednici Vlade, u sklopu rasprave o stanju, poduzetnim mjerama i preporukama povezanim uz širenje koronavirusa, da se punjenje državnog proračuna u prva dva ovogodišnja mjeseca i prihodi od PDV-a odvijaju očekivanom dinamikom, u skladu s Vladinim projekcijama.

No, ističe Marić, prvi učinci pojave koronavirusa na te pokazatelje vidjet će se tek na podacima za ožujak. Ministarstvo financija analiziralo je broj i vrijednost fiskaliziranih računa, koji pokazuju porast u obje te kategorije u prva dva mjeseca, no kada se analizira samo zadnji tjedan veljače u odnosu na tjedan prije, broj izdanih računa veći je za 0,6 , a ukupni iznos za gotovo 9 posto, napominje.

Po njegovim riječima, najjači učinci pritom su vidljivi na trgovinu i turizam. Tako se u trgovini bilježi pad broja izdanih računa za 2,4 posto i rast iznosa za 1,3 posto, a u turizmu i ugostiteljstvu bilo je 7 posto manje izdanih računa, uz 10 posto manji ukupni iznos na računima.

"Početak godine, do izbijanja koronavirusa bio je u skladu s očekivanjima, pa i nešto bolji, ali efekti koronavirusa sada su već vidljivi", zaključio je Marić i napomenuo da za detaljniju i točniju procjenu nedostaju ključne varijable: intenzitet i trajanje epidemije.

Ministar turizma Gari Cappelli rekao je da je u primorskim županijama broj turista od početka godine na lanjskoj razini, a broj noćenja povećan je za 4 posto, dok je u kontinentalnim županijama 4 do 5 posto turista više. Pad se, kaže Cappelli, osjeća zadnjih tjedan dana i to između 30 i 40 posto u fizičkim pokazateljima.

Istaknuo je da prvo tromjesečje u ukupnim turističkim prihodima sudjeluje s 4 do 5 posto, a prva polovina godine s 27 posto, ocijenivši da je drugi dio predsezone ključan. Po njegovim riječima, zadnja 2-3 dana nema novih rezervacija, ali ni otkaza za lipanj, srpanj, kolovoz i rujan. "Ako bi epidemije stala u idućih 30 dana, uhvatili bismo ritam iz prošle godine", rekao je Cappelli.

Najavio je posebne akcije za najvažnija hrvatska turistička tržišta, povrat troškova za hrvatske izlagače na berlinskoj turističkoj burzi ITB koja je otkazana, kako i akciju "Tjedan odmora vrijedan" iza Uskrsa, s popustima od 50 posto na ulaznice za nacionalne parkove, hotele i restorane.

Ministar gospodarstva Darko Horvat uz ostalo je podcrtao utjecaj na opskrbe lance, pogotovo iz Kine, odustanke od putovanja i kupovine te pad burzovnih indeksa kao područja utjecaja koronavirusa. Hrvatska je, po njegovim riječima, aktivna u pronalasku zajedničkih europskih rješenja tih problema, pa je tako primjerice uključena u raspravu o europskim potporama najugroženijim sektorima.

Vlada uvodi naknadu za eksploataciju geotermalnih voda u energetske svrhe

Vlada je u četvrtak donijela Uredbu o naknadi za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, u kojoj se, u odnosu na dosadašnje, uvodi i naknada za eksploataciju geotermalnih voda u energetske svrhe koju plaća investitor.

Naknada za površinu eksploatacijskog polja i pridobivene količine geotermalnih voda bit će najmanje 3 posto tržišne vrijednosti pridobivene količine mjesečno. Uredbom se propisuje i razdioba naknade za pridobivene količine ugljikovodika i geotermalnih voda, te je razdioba u korist jedinica lokalne samouprave povećana za 10 posto. Tako će 40 posto pripasti državnom proračunu, 20 posto jedinici područne (regionalne) samouprave i 40 posto jedinici lokalne samouprave.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 14:24