PLAN ZA HRVATSKU

Uber najavljuje ulaganja i širenje: ‘Potražnja je na razini prije pandemije, ali ponuda se ne oporavlja tako brzo‘

U Hrvatskoj Uber posluje u Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, Rijeci, Zadru, Osijeku i Puli, a cilj je proširiti broj lokacija
 Damjan Tadic/Cropix

Uber se u Hrvatskoj oporavlja nakon lanjskih pandemijskih restrikcija te planira nastaviti s ulaganjima i širenjem, kaže za Hinu country menadžerica Ubera za Hrvatsku Morena Šimatić.

Šimatić je prva je menadžerica Ubera samo za Hrvatsku, tijekom sedmogodišnje prisutnosti platforme u našoj zemlji.

"U Hrvatskoj primjećujemo znakove oporavka, što je krenulo s povratkom velikog broja turista i vraćanjem broja zahtjeva za vožnje na pretpandemijske razine. To je omogućilo da naši vozači - partneri stanu na noge nakon vrlo teških pandemijskih mjeseci prošlih godinu i pol", kaže Šimatić.

Dodaje da je potražnja na razini prije pandemije, ali kao i drugdje u Europi ponuda se još ne oporavlja toliko brzo, što je rezultiralo duljim vremenom čekanja i povećanjem cijena.

U Hrvatskoj Uber posluje u Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, Rijeci, Zadru, Osijeku i Puli, a cilj je proširiti broj lokacija.

Na pitanje koliko vozača u Hrvatskoj trenutno radi za Uber, odgovara da ih je prije pandemije bilo na tisuće.

"Tijekom 'lockdowna' 2020. i uz nastavak ograničenja u 2021. većina partnera vozača nije vozila, nego su se vožnjama vratili početkom ublažavanja mjera. Kako su mjere popuštale i turisti se počeli vraćati, oporavila se i potražnja, posebice ovog ljeta u gradovima na obali, ali i Zagrebu", dodaje Šimatić.

Komentirajući nezadovoljstvo uvjetima i pravima koje je prosvjedom iskazao dio vozača, ističe da platforma poštuje pravo na prosvjed i ozbiljno shvaća pritužbe te da pozorno prati rasprave o novom Zakonu o radu i nada se da će se naći rješenje koje će uzeti u obzir posebnosti digitalne ekonomije i neće ograničiti vozače koji žele fleksibilno radno vrijeme.

Šimatić kaže da je pandemija snažno utjecala na Uber, ali nada se da će 2022. biti dobra godina, u kojoj će se sve stabilizirati, a pandemija biti stavljena pod kontrolu uz pomoć cjepiva te da će se ljudi u većoj mjeri vratili uobičajenim aktivnostima.

Uber je dostupan u 10 tisuća gradova u 71 zemlji. Prema podacima iz prve polovice 2021., globalno je imao 101 milijun mjesečno aktivnih korisnika platforme i približno 3,5 milijuna vozača i dostavljača.

"Tijekom prvih mjeseci i godina rada naišli smo na otpor dijela sektora, uglavnom taksista, koji su tvrdili da im Uber oduzima posao. No pokazalo se da je to izravno utjecalo na povećanje korištenja prijevoza među građanima, uključujući i taksije. Korisnici su imali korist od Ubera jer su usluge prijevoza postale pristupačnije, a otvorio je i prilike vozačima koji prije nisu mogli pristupiti ovom sektoru i živjeti od njega", zaključuje Šimatić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 05:50