PLINSKA STRATEGIJA

Prirodni plin i LNG i dalje ključni za globalni energetski miks

Potražnja za primarnom energijom porast će za 10 posto do 2040., dok će potrošnja plina rasti za 20 posto a LNG-ja 75 posto

Ilustrativna fotografija

 Mario Tama/Getty Images Via Afp

Koncept trgovine prirodnim plinom fundamentalno je promijenjen ulaskom ukapljenog prirodnog plina (LNG) na tržište te je prirodni plin u ovom desetljeću u punom smislu postao burzovna roba. To smo, nažalost, svi najbolje osjetili tijekom vrhunca energetske krize 2022.

Brodovima za prijevoz LNG-ja, primjerice, cijene su skočile i do deset puta. Namjerno nisu pristajali na terminale očekujući bolje cijene ili su, nakon boljih ponuda, skretali s kursa i, primjerice, umjesto u Europi, završavali u Aziji. U godinama nakon toga LNG tržište je ipak ušlo u fazu stabilizacije. Europska skladišta su se napunila i ostala puna zahvaljujući dvjema blagim zimama. Industrijska proizvodnja je pala i smanjila potrošnju plina, ali su cijene i dalje značajno više od povijesnih standarda. Ovo posebno vrijedi za Europu koja na "svojoj koži" najviše osjeća izazove geopolitičkih pritisaka, volatilnost tržišta te se za (ukapljeni prirodni) plin mora boriti s ostatkom svijeta.

Ključna uloga

Posve je jasno da, unatoč sve većem prihvaćanju obnovljivih izvora energije, prirodni plin nastavlja imati ključnu ulogu u globalnom energetskom miksu. Prema predviđanjima Lorenza Simonellija, izvršnog direktora kompanije Baker Hughes, potražnja za primarnom energijom porast će za deset posto do 2040. godine, dok će potrošnja prirodnog plina rasti za 20 posto, a LNG-a čak 75 posto. Unatoč ubrzanom rastu obnovljivih izvora energije, predviđa se da oni neće moći u potpunosti zadovoljiti rastuću potražnju.

Prirodni plin i LNG nastavljaju igrati ključnu ulogu u globalnom energetskom miksu. Simonelli čak ističe kako je pred nama doba plina koji, zbog svoje fleksibilnosti i nižih emisija u odnosu na ugljen, ima ključnu ulogu tranzicijskog goriva u procesu globalne dekarbonizacije. On lako može izvući zaključke i iz poslovanja svoje kompanije koja, kao jedan od vodećih globalnih dobavljača opreme i usluga za naftnu i plinsku industriju, bilježi značajan porast narudžbi opreme za LNG infrastrukturu.

Proširenje kapaciteta

Očekuje se da će globalna potražnja za LNG-jem do 2030. zahtijevati kapacitet ukapljivanja od 800 milijuna tona godišnje. Trenutno je više od 200 milijuna tona kapaciteta već u fazi izgradnje, dok se dodatne investicije očekuju između 2024. i 2026. Dakle, u ovom desetljeću tržište LNG-ja će nastaviti rasti, ali taj proces neće biti linearan. Dakako, različite su projekcije oko potencijalnih cijena jer gotovo svaka godina nosi svoje izazove i ograničenja koja oblikuju globalna tržišna kretanja.

Diverzifikacija izvora opskrbe, ulaganje u infrastrukturu i prilagodba novim tržišnim uvjetima bit će ključni za igrače u energetskom sektoru u idućem desetljeću. Svijet se, bez imalo sumnje, nezaustavljivo okreće obnovljivim izvorima energije, ali plin, prvenstveno LNG, ostaje ključan za popunjavanje praznina u opskrbi, omogućavanje energetske tranzicije i osiguravanje energetske sigurnosti.

Zahvaljujući LNG terminalu te proširenju njegovih kapaciteta Hrvatska će u tom globalnom kontekstu igrati važnu ulogu kao država koja se nalazi na početku dobavnog pravca koji bi se, prema trenutnim procjenama, mogao protezati ne samo do zemalja srednje Europe nego čak i do Ukrajine jednom kad rat prestane.

Tri faze: U ovom desetljeću tržište LNG-ja nastavit će rasti, no proces neće biti linearan

Različite su projekcije oko potencijalnih cijena jer gotovo svaka godina nosi svoje izazove i ograničenja koja oblikuju globalna tržišna kretanja

1. U idućoj godini slijedi neizvjesnost na tržištu i volatilnost cijena

Ograničeni rast ponude LNG-ja, u kombinaciji sa smanjenim uvozom ruskog plina preko plinovoda u Europu, u kratkoročnom razdob­lju može dovesti do neizvjesnosti i volatilnosti cijena. Iako su europska skladišta trenutno puna, predviđa se da će 2025. tempo njihova punjenja biti sporiji. Europska skladišta trenutačno su popunjena 91 posto. Ako zima zaista bude hladna, očekuje se veće korištenje zaliha zbog vremenskih uvjeta. Tad će skladišta vjerojatno odigrati ključnu ulogu u zadovoljavanju kratkoročne potražnje. Ovaj trend, uz smanjeni ili nepostojeći uvoz preko Ukrajine, povećat će pritisak na cijene. Pritom u kalkulacije treba uzeti i rizike rastućih geopolitičkih napetosti i mogućnost dodatnih sankcija na ruski LNG.

2. Od 2026. do 2029. godine rast ponude trebao bi sniziti cijene na tržištu

Više novih LNG projekata trebao bi pokrenuti novo razdoblje nižih cijena. Razdoblje smanjenih cijena trebalo bi privući azijske kupce s Kinom na čelu, dok će rastuća potražnja u zemljama u razvoju dodatno stimulirati tržište. U ovom bi se razdoblju moglo razriješiti jedno od ključnih pitanja za budućnost LNG tržišta – potencijalne sankcije na ruski ukapljeni plin. EU je već zabranila pretovar ruskog LNG-ja u svojim lukama, ali se postavlja pitanje hoće li se ova zabrana proširiti na potpunu obustavu uvoza. Ako SAD slučajno uvede dodatne sankcije na ruske tankere i kapacitete, moglo bi doći do prekida rada ključnih LNG postrojenja u Rusiji. Ipak, te mjere najvjerojatnije neće biti donesene prije 2027.

3. Od 2029. do 2031. godine zbog veće potražnje očekuje se nova faza rasta cijena

U trećoj fazi, od 2029. do 2031., može se očekivati nova faza rasta cijena. Prije svega, usporavanje rasta ponude nakon 2029. zbog potencijalnih kašnjenja američkih i globalnih LNG projekata moglo bi rezultirati novim rastom cijena. Azijske zemlje, predvođene Kinom i zemljama u razvoju, bit će glavni pokretači potražnje za LNG-jem. Očekuje se da će zemlje poput Indije, Pakistana i Filipina povećati uvoz kako bi zadovoljile rastuće energetske potrebe, dok će Kina, koja već danas predvodi rast, vrlo vjerojatno dosegnuti vrhunac potrošnje LNG-ja početkom 2030-ih. U isto to vrijeme Europa bi, zbog intenzivne politike dekarbonizacije, mogla osjetiti smanjenje potražnje.

Sadržaj nastao u suradnji s PPD-om

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 14:22