Nakon izmjene većeg broja poreznih zakona, Ministarstvo financija sada je objavilo i osam pravilnika koji će biti u javnom savjetovanju do 16. siječnja. Među njima je i onaj koji se odnosi na oporezivanje dohotka, a uz ostalo, donosi nove iznose za pojedine neoporezive primitke. Tako će, primjerice, poslodavci u 2025. godini moći isplatiti neoporezivu naknadu za radne rezultate, odnosno dodatak uz plaću, u iznosu od 1200 eura godišnje, što je 80 eura više nego lani. Potpora za novorođenče povećana je za 100 eura, na 1500 eura, jednako kao i otpremnina za odlazak u mirovinu, a otpremnina u slučaju poslovno i osobno uvjetovanog otkaza diže se s 896 eura na 960 eura. Jednokratnu potporu zbog smrti člana obitelji poslodavac će moći bez plaćanja poreza isplatiti u iznosu od 600 eura, što je 40 eura više nego lani, a povećani su i iznosi za jubilarne nagrade, primjerice za deset godina staža s 280 eura na 300 eura, a za 40 godina sa 672 na 720 eura.
Također, porez na dohodak se ne plaća ako primici od rada učenika i studenata preko njihovih udruga godišnje ne prelaze 3600 eura, a limit u 2024. bio je 3360 eura. U slučaju sportskih nagrada, pak, neoporezivi je iznos povećan s 2800 na 3000 eura.
Povratnici oslobođeni poreza
Od ove će godine plaćanja poreza na dohodak na rok od pet godina bit će oslobođeni hrvatski povratnici, a pravilnikom je definirano da su to oni koji dolaze iz 27 zemalja: Argentine, Australije, Austrije, Belgije, Bolivije, Brazila, Čilea, Danske, Ekvadora, Francuske, Irske, Italije, Južne Afrike, Kanade, Luksemburga, Nizozemske, Norveške, Novog Zelanda, Njemačke, Paragvaja, Perua, SAD-a, Švedske, Švicarske, Urugvaja, Velike Britanije i Venezuele.
Kako je ministar financija svojedobno izjavio da zakonom nije dobro definiran obuhvat imovine koja podliježe oporezivanju, sada je to precizirano tako da su uključene i kuće. Tako se "paušalno oporezivanje djelatnosti oporezivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova" zamjenjuje riječima: "paušalno iznajmljivanje kuća, stanova, soba i postelja te objekata za robinzonski smještaj putnicima i turistima i organiziranja kampova". Ako obveznik želi dokazati da nekretnina služi za stalno stanovanje, za to nije dovoljna prijava prebivališta, nego su potrebni "vjerodostojne isprave (računi, obračuni i drugo) i podaci od drugih osoba koje raspolažu s podacima o korištenju dijelova infrastrukture".
Također, pravilnikom o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja definirano je da je obveznik poreza na dohodak "i domaćin, iznajmljivač koji ima prijavljeno prebivalište na području jedinice područne (regionalne) samouprave gdje se nalazi objekt u kojem se pruža ugostiteljska usluga smještaja u domaćinstvu u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost".
Visina paušalnog poreza određuje se prema kategoriji u koju je jedinica lokalne samouprave razvrstana, prema indeksu turističke razvijenosti, utvrđenom za prethodnu godinu, "sukladno posebnom propisu o pokazateljima za praćenje razvoja i održivosti turizma". Kreće se od 0,6 do 8 eura po četvornom metru korisne površine, ovisno o odluci jedinica lokalne samouprave.
Također, najam turistima dodatno se oporezuje s paušalima od 20 do 300 eura godišnje po ležaju, ovisno o razvijenosti područja: 100 do 300 eura za prvu kategoriju turističke razvijenosti, 70 eura do 200 eura za drugu kategoriju, 30 do 150 za treću te 20 do 100 za četvrtu.
Ako je visina poreznih stopa u jedinicama lokalne samouprave izvan granica propisanih zakonom, predstavnička tijela moraju najkasnije do 28. veljače 2025. godine donijeti novu odluku i objaviti je u Narodnim novinama. Odluka će se primijeniti pri utvrđivanju predujmova poreza na dohodak od 1. ožujka 2025., odnosno u postupku godišnjeg obračuna poreza na dohodak za cijelo porezno razdoblje 2025. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....