Nestašica

Mogu li tech divovi riješiti stambenu krizu u Silicijskoj dolini, za koju su sami krivi?

Kako bi riješili taj gorući problem IT divovi odlučili su ponuditi novac za izgradnju stanova
Silicijska dolina, panorama
 Yuval Helfman / Alamy / Alamy / Profimedia

Poznata Silicijska dolina dom brojnih tehnoloških giganata , ali i San Francisko već neko vrijeme vode tešku bitku s nestašicom domova. Kao najbogatija američka savezna država, Kalifornija trenutno broji 130.000 beskućnika, dok je San Francisko treći grad na svijetu, odmah poslije New Yorka i Hong Konga, u kojem broj beskućnika iz godine u godinu alarmantno raste.

No, problem s pronalaskom doma u ovim gradovima nemaju samo nezaposleni i beskućnici, nego i sve veći broj građana poput učitelja, sveučilišnih profesora, policajaca, medicinara, ali i vatrogasaca. Bez obzira na pristojna primanja, ova struktura građana ne može si priuštiti niti prosječni dvosobni stan.

Zbog sve većeg broja visokoobrazovani stručnjaci koji rade u Googleu, Appleu, Facebooku i sličnim kompanija cijene troškova života i nekretnina u posljednjih deset godina otišle su nebo. Medijalna cijena nekretnine u San Franciscu prošli mjesec dosegla iznos od 1,4 milijuna dolara, dok je prosječna cijena mjesečnog najma iznosi 3,200 dolara, pokazali su to podacima Moody'sa. Prema tim uvjetima, prosječnoj obitelji godišnje je potrebno 126.800 dolara kako bi iznajmila obični dvosobni stan u ovom gradu, prenosi BBC.

Kako bi riješili taj gorući problem u gradovima u kojem se nalaze njihovi središnji uredi, IT divovi odlučili su ponuditi novac za izgradnju stanova.

Tako je Apple prošlog tjedna objavio da u tu svrhu namjerava uložiti 2,5 milijardi dolara čime bi riješio stambeno pitanje 'ugroženim skupinama', dok su Google i Facebook u tu svrhu odlučili uložiti milijardu dolara. Za razliku od svojih konkurenata, Microsoft je ipak za ovaj problem odlučio odvojiti nešto manji iznos od 500 milijuna dolara s kojim bi riješio stambenu krizu u Seattleu, gdje se i nalazi njihovo središte. S tim novcem, ovaj tehnološki div planira izgraditi dom svojem pomoćnom osoblju poput čistača ili kuhara u kantinama, navodi The New York Times.

No, koji je pravi razlog ovih velikodušnih donacija? Kako navode strani mediji, svaki od ovih giganata kriv je za ovaj problem. Upravo zbog vlastite invazije, ove kompanije same su sebi stvorile problem. Naime, kako bi pronašli radnike, koji bi ujedno mogli živjeti i raditi u istom gradu, kompanije su primorane radnicima isplaćivati veće plaće. Osim toga, donacija sredstava, ali i pogodovanje gradskim vlastima nerijetko su jeftinija opcija od plaćanja poreza i kazni kojih je u posljednje vrijeme sve veći broj među IT kompanijama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 03:09