Saudijska Arabija "zabranila je uvoz proizvoda iz Turske", rekao je zaposlenik u poznatoj tvrtki Mango turskim dobavljačima u elektronskoj poruci koju je vidio Financial Times, a jedna osoba iz Zaljeva, koja je upoznata sa situacijom, za iste je novine izjavila da "za sve što je proizvedeno u Turskoj ili dolazi preko Turske nije dozvoljen uzlazak u Saudijsku Arabiju".
Riječ je o reakciji Saudijske Arabije na politiku turske vlade, koja jača svoju prisutnost u Kataru koji se nalazi pod saudijskom blokadom, a tu je i za Ankaru i dalje neriješeno pitanje ubojstva novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Vlasti u Rijadu tvrde kako ne postoji takav propis, a za pad uvoza iz Turske okrivljuju pandemiju. Pad je više nego očit: u prvih osam mjeseci ove godine iznosio je 1,9 milijardi dolara, što je 17% manje u odnosu na prošlu godinu.
Middle East Monitor krajem rujna objavio je da je saudijsko Ministarstvo trgovine pozvalo sve trgovce koji posluju s Turskom da potpišu kako će prestati sa svekolikim uvozom iz te zemlje. U Kraljevini nije pametno ne potpisati ono što vlasti traže pa su ljudi potpisali, a navodno je i od ulagača zatraženo da preko treće strane prodaju svoja ulaganja i vrate novac u Saudijsku Arabiju. Osim toga, prošlog je tjedna Ajlan al-Ajlan, čelnik nevladine Trgovinske komore, pozvao na bojkot turskih proizvoda kao odgovor na trajno neprijateljstvo Turske prema Arabiji.
Turska je jedan od najvećih proizvođača tekstila u Europi i na Bliskom istoku, izvezla je konfekcijsku odjeću u vrijednosti od 17,7 milijardi dolara u 2019. godini, prema IHKIB-u, istanbulskoj udruzi izvoznika odjeće. Ankara je prošle godine imala trgovinski suficit sa Saudijskom Arabijom, izvezla je robe i usluga u vrijednosti od 3,2 milijarde dolara, a vrijednost uvoza iznosila je 1,9 milijardi dolara. Ukupni iznos turskog izvoza prošle je godine iznosio 176 milijardi dolara.
Maersk, vodeći svjetski kontejnerski prijevoznik, turskim je klijentima prošli poslao poruku u kojoj ih upozorava na sve veće probleme s turskom robom na saudijskoj carini te o mogućim prekidima u opskrbi. Jednostavnije, saudijske luke neće primati tursku robu.
Mango, koji ima 50 prodajnih mjesta u Saudijskoj Arabiji, djeluje mirno: "To ne predstavlja veliki problem za našu robnu marku jer je proizvodnja diverzificirana i fleksibilna te smo sigurni da ćemo nastaviti poslovanje u Saudijskoj Arabiji bez ikakvih problema". Oglasio se i H&M: "Prerano je za komentare o nedavno priopćenim trgovinskim ograničenjima i njihovoj važnosti za naše poslovanje". Britain's Marks and Spencer i Inditex nisu željeli ništa komentirati.
Reagiralo je osam vodećih turskih udruga proizvođača, koji su pozvali Rijad da riješi nastale probleme. "Duboko žalimo zbog diskriminirajućeg postupanja s kojim se suočavaju naše tvrtke u Saudijskoj Arabiji. Uvjereni smo da konstruktivnim dijalogom i suradnjom možemo riješiti bilo koju vrstu problema", stoji u priopćenju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....