OŠTRE KRITIKE

Lalovac: ‘Ideja je dobra, ali rješenja će nas skupo koštati. Ovo sigurno pada na Ustavnom sudu...‘

Država ne misli plaćati porez na svoje nekretnine?! Znači da država planira oporezovati samo jednu vrstu vlasnika

Boris Lalovac

 Goran Mehkek/Cropix

Ako Vlada bude forsirala poreznu reformu u ovom obliku, prije svega u dijelu poreza na nekretnine i paušala u kratkoročnom smještaju, bez da se napravi bolje priprema i odgoda za početak 2026. godine, sasvim sigurno se mogu očekivati ustavne tužbe i rast tržišta na crno, i dobit ćemo potpuno suprotan učinak od onog kojeg očekujemo. Upozorio je na to u četvrtak SDP-ov saborski zastupnik i bivši ministar financija Boris Lalovac, koji se nada da će se ova upozorenja ozbiljno uvažiti u javnoj raspravi koja je upravo krenula o paketu zakona s poreznim izmjenama.

"Ovo je nadstranačka stvar oko koje moramo imati konsenzus, jer se svi slažemo da je tržište došlo do razine koja je kontraproduktivna i da stvari treba mijenjati. Ideja Vlade da se smanji porezno opterećenje rada i poveća opterećenje kapitala upravo jest SDP-ova politika i drago nam je da se ide u tom smjeru. No, rješenja koja su predstavljena u ovim prijedlozima nisu dorađena, imamo puno propusta koji će skupo koštati", navodi Lalovac, koji nam je izdvojio nekoliko spornih točaka Vladine reforme.

Tržište će stati

Prvi i najveći problem je što država ne misli plaćati porez na svoje nekretnine, što ne samo da nije pravedno i znači da država planira oporezivati samo jednu vrstu vlasnika, već bi sve te tisuće stanova u vlasništvu države itekako utjecale na promjene na tržištu koje se žele dobiti uvođenjem poreza. Isto je s poslovnim nekretninama, i tu ima praznih objekata.

"To će sigurno pasti na Ustavnom sudu. Drugo, ljudima se mora reći što će biti za pet godina, hoće li se naplata po kvadratu izmijeniti i krenuli naplata po vrijednosti nekretnine. Radi se o ozbiljnim investicijama i budući kupci moraju imati takve informacije, inače će tržište stati zbog neizvjesnosti", kaže Lalovac.

Kad su iznajmljivači u pitanju, sadašnja podjela po turističkoj razvijenosti dovest će do toga da će vile s bazenima u unutrašnjosti Istre recimo plaćati najniži paušal, za razliku od nekog malog iznajmljivača na obali, upozorava. Tu je i siva zona nekomercijalnog smještaja koja će i dalje ostati netaknuta, i to šalje lošu poruku onima koji plaćaju poreze. Rezultat će biti jačanje sive zone u koju će ljudi bježati.

Usto, poručuje, pa ne može neki institut biti mjesto na kojem se donose neke odluke, to se mora verificirati u Saboru. Lalovac smatra da se sva ova pitanja trebaju bolje urediti i da primjena nove porezne reforme treba ići s početkom 2026. godine, a ne početkom iduće kako se najavljuje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 15:17