NEIZVJESNA SITUACIJA

Komplicira se bitka za Addiko banku: ESB hitno reagirao zbog srpskog investicijskog fonda povezanog s Vučićem!

Addiko Bank nastao je 2015. godine, na ruševinama nekadašnje bankarske grupacije Hypo-Alpe-Adria

Zgrada ESB-a u Frankfurtu

 Daniel Roland/Afp/Profimedia/Daniel Roland/Afp/Profimedia

Europska središnja banka (ESB) se umiješala u bitku oko preuzimanja austrijske Addiko banke. O tome piše i njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), koji pojašnjava pozadinu tog poteza, prenosi Deutsche Welle.

"Usred bitke oko preuzimanja austrijske Addiko banke, Europska središnja banka (ESB) je suspendirala pravo glasa jedne utjecajne investitorske grupacije iz Srbije. Ta se odluka, o kojoj je Addiko svoje dioničare obavijestio ad hoc priopćenjem, opravdava time da srpski veliki dioničari Alta Pay i Diplomat Pay, koji zajedno drže kvalificirani suvlasnički udio od 19,62 % u Addiku, nisu o tome obavijestili nadležnog regulatora, Austrijsku agenciju za nadzor financijskih tržišta (FMA)", piše frankfurtski list.

image

Addiko banka

Damjan Tadic/cropix/Cropix

U tekstu koji potpisuje novinar Andreas Mihm, FAZ-ov dopisnik zadužen za područje jugoistočne Europe, pojašnjava se da su investitori iz Srbije već i ranije „upali u oko" nadležnim tijelima zbog toga što su burzu sa zakašnjenjem obavijestili o relevantnim poslovnim informacijama o suvlasništvu u Addiku. Odluka o suspendiranju glasačkog prava, odnosno de facto raspolaganjem njihovim udjelom od 19,62 % u Addiku, važna je u kontekstu preuzimanja te banke, za koju je zainteresiran slovenski NLB. Ta banka je već poslala ponudu za preuzimanjem kontrole nad Addikom, rok za slanje ponuda je istekao u četvrtak (15. kolovoza).

Vodeća banka na zapadnom Balkanu?

NLB je, kako piše FAZ, „podebljao" ponudu iz srpnja i sada je spreman platiti 22 eura po dionici Addika, volumen cijele ponude iznosi oko 430 milijuna eura. NLB je ranije najavljivao kako želi najmanje 75 % dionica Addika. Menadžment austrijske banke je dioničarima nedavno preporučio da prihvate slovensku ponudu.

Uz pomoć puno većeg NLB-a, Addiko želi postati vodeća banka na području zapadnog Balkana, piše FAZ, te dodaje kako bi u slučaju uspješnog preuzimanja to bila „jedina banka koja pokriva cijelo područje bivše Jugoslavije". NLB je, za razliku od Addika, prisutan i na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji, ali ne i u Hrvatskoj, piše njemački list: „A to je tržište za NLB od velikog interesa, kako je u više navrata poručeno od strane Uprave."

image

Arhivska fotografija, Nova Ljubljanska Banka

Ziga Zivulovic Jr./sipa Press/profimedia/Ziga Zivulovic Jr./sipa Press/profimedia

„Svađe oko prijenosa suvlasništva i šuškanja oko pozadine dioničara kod Europske središnje banke su očito izazvali brige oko previše kaosa", komentirao je Florian Beckermann, član Uprave austrijskog udruženja koje zastupa interese ulagača, a FAZ prenosi njegove riječi. On smatra da je kasna odluka europskog regulatora ipak dobra za tržište kapitala u regiji. Odluka ESB-a samo povećava pritisak na Alta Pay i povezane investitore da prihvate ponudu NLB-a, smatra Beckermann.

No, FAZ napominje da je i dalje nejasno hoće li NLB uspjeti u namjeri da se domogne 75 %-tnog paketa dionica? „Ako NLB ne uspije, dioničare očekuje neizvjesna budućnost", upozorava austrijski stručnjak, čije riječi prenosi FAZ. Dionice Addika izlistane na Bečkoj burzi su se u srijedu, nakon što je objavljena odluka ESB-a, našle pod pritiskom. Zbog pojačanog volumena vrijednosnih papira ponuđenih na prodaju, njihova vrijednost je u jednom trenutku po komadu pala na manje od 20 eura, što je samo pojačalo skepsu oko uspješnog preuzimanja od strane NLB-a, piše FAZ.

Hoće li NLB uspjeti u pokušaju preuzimanja?

U slučaju da NLB ne uspije sada preuzeti kontrolu nad Addikom, novu ponudu bi Slovenci mogli prezentirati tek za godinu dana. „Upućeni se pribojavaju da bi investitori okupljeni oko Alta Paya, kojeg vodi Macura (srpski biznismen Davor Macura, nap. red.) i koji sudeći po medijskim izvještajima njeguje tijesan odnos sa srbijanskim državnim šefom Aleksandrom Vučićem, do tada uz pomoć svojih glasačkih prava mogli preuzeti kontrolu nad Nadzornim odborom. A ta je mogućnost nakon odluke ESB-a do daljnjega isključena", piše FAZ.

image

Zgrada ESB-a u Frankfurtu

Daniel Roland/Afp/Profimedia/Daniel Roland/Afp/Profimedia

Njemački list podsjeća da je Addiko Bank nastao 2015. – na ruševinama nekadašnje bankarske grupacije Hypo-Alpe-Adria, koja je doživjela krah. Addiko u svom portfelju ima šest banaka-kćeri u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji i Crnoj Gori i posluje primarno s građanima i manjim poduzećima, napominje FAZ, kako piše Deutsche Welle.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 19:41