Kali tuna je sklopila veći broj ugovora za otkup ribe od lokalnih ribara. Riječ je o manjim ribarskim obrtima koji raspolažu s ukupno 22 ribarska broda.
Od njih otkupljuje sitnu plavu ribu koja se koristi kao hrana u uzgajalištima tune, a naši ju ribari love u Jadranskom moru.
Ovih će se dana objaviti odluka o smanjenju godišnjih ulovnih kvota za ribare u našem djelu Jadrana, što će se negativno odraziti na njihovo poslovanje. Sastanak ribara upravo o višegodišnjem planu smanjenja kvota za ulov održao se jučer.
Nadoknadit će razliku
Ribari su dosadašnjih godina zarađivali ponajviše na količini ulovljene ribe, a kvote su smanjene radi oporavka ribljeg fonda i dugoročne održivosti ribarstva u Jadranu.
Kali tuna će svojim partnerima ribarima višom otkupnom cijenom nadoknaditi tu razliku. Pojednostavljeno rečeno, ribari će moći loviti manje jer ih odluke na to obvezuju, ali će zahvaljujući ugovoru s Kali tunom imati siguran i gotovo jednak prihod kao dosadašnjih godina. Ovako će zarađivati i na manjim količinama ulovljene ribe.
Dugoročna strategija
- Dogovorena cijena izuzetno je popularna za ribare. Radi se o visokoj otkupnoj cijeni koja je viša od tržišne. Postignuta je cijena takva da je od zajedničkog interesa za Kali tunu, čija je djelatnost ribarstvo i uzgoj tune, ali i za male ribare.
Ona je, između ostalog, pomoć i znak solidariziranja s lokalnim ribarima u vrlo teškom periodu za njih, kada je najavljeno smanjenje kvota za ulov ribe, čime će im se znatno smanjiti prihodi - kaže Jiro Kambe, vlasnik i direktor Kali tune.
Smatra da ugovori koji su sklopljeni s ribarima izuzetno važni zbog njihove financijske sigurnosti i održivosti ribarstva na hrvatskoj strani Jadrana. Iznos dogovorene otkupne cijene ne može iznijeti, ali otkriva da su ugovori potpisani s ribarima sa zadarskog i splitskog područja.
- Kad bi u ribarskoj industriji došlo do problema zbog smanjenja ulovnih kvota i samih prihoda ribara, mlađe generacije ne bi bile motivirane baviti se tim poslom. U tom slučaju ne bi došlo do oporavka ove industrije, koji svi mi koji se bavimo ovim poslom čekamo - pojašnjava vlasnik Kali tune.
Jiro Kambe kaže da je u posljednje dvije godine, ako promatramo globalnu situaciju vezanu uz tržište tune, došlo do većih problema na europskom i američkom tržištu, tako da se Kali tuna, osim što se poslovno vezala uz tradicionalno japansko tržište, pozicionirala i na tržištima ostalih azijskih zemalja.
- Cijene na tim tržištima također su niske. Mi smo 2015. godini uložili u Kali tunu, a od tada je na globalnom tržištu višak tune, pa su cijene niže i samim time nema zarade.
Međutim, mi imamo dugoročnu strategiju i upravo kroz dugoročno poslovanje treba razmatrati i ove naše nove ugovore s ribarima. Nije nam imperativ zarada u kratkom roku - pojašnjava Kambe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....