Hladna odbijenica

Hotelijeri su očajni, no ministri se protive popustu 'birtijašima'

Ne uvaže li se neki njihovi argumenti i uvede međustopa od 13 posto hotelijeri i ugostitelji poručuju da će “biti grdo”
Ilustracija
 Srdjan Vrancic / CROPIX

Ako su početkom tjedna još postojale kakve nade da će Vlada krenuti u porezno rasterećenje sektora turizma, one su jučer, nakon što su u javnost iscurili neslužbeni detalji nove porezne reforme ministra Zdravka Marića, dobrim dijelom ishlapjele.

Pritom je eufemizam kazati da su hotelijeri i ugostitelji razočarani; bijesni, konsternirani, izvan sebe, u šoku - sve to bolje sažima osjećaje koje su mnogi od njih, zasad neslužbeno, jučer podijelili s novinarima nakon što je postalo jasno da se novi krug poreznih rasterećenja uglavnom neće ticati sektora turizma - uslužne grane koja se upravo ovog ljeta susreće s ozbiljnim posljedicama višegodišnjeg zanemarivanja.

Naime, iako je dio hotelijera, ugostitelja i granskih udruga bio svjestan da je malo realno da će Zdravko Marić u proračunu pronaći prostora za uvođenje međustope na turističke usluge, hotelijeri su ministru financija, otkrivaju za Jutarnji list, pored PDV-a predložili dodatnih pet mjera poreznih rasterećenja koje bi značajno pomogle sektoru, a koje, smatraju, istovremeno ne bi imale ozbiljnije financijske posljedice za proračun.

Dakle, osim uvođenja međustope PDV-a, od Marića se tražilo da razmisli o neoporezivanju napojnica, sljedeći u redu zahtjev odnosio se na neoporezivanje reprezentacije, jedan od prijedloga bio je i da se ukine porez na potrošnju pića u ugostiteljskim objektima, a hotelijeri i ugostitelji tražili su, pored svega ovoga, i da država prestane oporezivati topli obrok te smještaj za zaposlenike, kao i da se uvedu poticaji na izgradnju smještaja za sezonske zaposlenike s obzirom na to da njihova austrijska konkurencija danas, praktički, spava u hotelima s četiri zvjezdice.

Malo kome je pritom na pamet palo da bi ministar Marić, svjestan činjenice da turistički promet po prvi put u sezoni u vrijeme ljeta opada, mogao odbiti sve prijedloge hotelijera, ali prve neslužbene najave iz ureda novog potpredsjednika Vlade govore da se hotelijerima nije udovoljilo, pa čak ni po pitanju olakšica za topli obrok i smještaja radnika, za koju je Marić preko novinara poručio da bi je u obzir mogao uzeti “hipotetski”. Nešto malo više nade za hotelijere ipak se pojavilo u četvrtak poslijepodne, kad su, tvrde naši neslužbeni izvori, iz Čakovca primili signale da međustopa PDV-a ipak još nije “mrtva”, no nitko sa sigurnošću nije mogao predvidjeti na čiju će stranu prevagnuti borba između turističkog sektora i Vlade.

- Mi smo cijelo prijepodne bili očajni zbog neslužbenih najava da se neće ići na ruku sektoru, no nadamo se da će Vlada ipak uvažiti naše argumente i za početak uvesti međustopu od 13 posto - doznajemo od jednog dobro informiranog izvora.

Ne bude li tako, hotelijeri i ugostitelji poručuju da će “biti grdo”, kao i da sektor, najavljuju, u slučaju odbijanja zasigurno neće sjediti skrštenih ruku.

Dodatni problem za hotelijere, doznajemo iz jednog izvora bliskog Ministarstvu turizma, jest i činjenica da dobar dio članova Vlade smatra da ministar Marić ne treba popustiti hotelijerima, nazivajući ih pritom pogrdno u neslužbenim razgovorima “birtijašima”.

- Neshvatljivo je da čak i neki ministri nisu svjesni da se turizam doista susreo s problemom te da će brojke i rezultat iduće godine biti još gori. Sad je vrijeme kada je trebalo reagirati, no tužno je da neki članovi Vlade i dalje smatraju da se PDV na turizam ne treba smanjivati, opravdavajući to činjenicom da PDV “ionako plaćaju stranci”- ogorčen je izvor Jutarnjeg.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 12:43