GRADONAČELNIK.HR

Gradovi u kriznim vremenima podižu sredstva za potpore poduzetnicima: Evo koji izdvajaju najviše

Gotovo polovica gradova u 2021. povećala sredstva za poduzetnike u odnosu na godinu ranije

Samobor

Prema podacima Ministarstva financija o izvršenju proračuna Čabar u Primorsko-goranskoj županiji može se pohvaliti titulom grada s najvišim per capita subvencijama i udjelom subvencija iz Proračuna namijenjenim poduzetnicima u 2021. Prema proračunskom udjelu u vrhu mu društvo čine Prelog, Samobor, Solin, Šibenik…, a prema iznosu subvencija na broj stanovnika Poreč, Šibenik, Samobor, Vukovar… Grad Šibenik predvodi listu prema visini nominalnog porasta izdvajanja za subvencije poduzetnicima u 2021. nasuprot 2020. dok se Buje u istom odnosu godina nalazi na čelu poretka prema postotnom povećanju subvencija poduzetnicima…

Iz podataka koje objavljuje Gradonačelnik.hr je uzeta stavka subvencije trgovačkim društvima i zadrugama izvan javnog sektora. Riječ je o privatnim tvrtkama kojima su gradovi novčano pomogli, a treba ipak napomenuti vjerojatnost da kod pojedinih gradova nije bilo odvojeno knjiženih potpora namijenjenih poduzetnicima i obrtnicima.

Gradonačelnik.hr je u najnovijoj analizi kroz spomenutu stavku analizirali potpore poduzetnicima u 2021. godini, još uvijek pod težim uvjetima rada zbog korone, pa su se sredstva osim planiranim razvojnim projektima i aktivnostima u velikom dijelu „brzopotezno“ usmjeravala upravo za pomoć poslodavcima u otežanoj provedbi poslovanja. Kao i tijekom također pandemijske 2020. uz potpore, mnogim tvrtkama koje se usprkos svemu u javnozdravstvenoj krizi nisu odlučile za “ključ u bravu” i čekati bolja vremena, podrška se lokalnih samouprava nudila različitim prilagođenim mjerama i korisnim programima, od onih za očuvanje radnih mjesta, poticanja stručnog osposobljavanja i usavršavanja, do ukidanja ili privremenog oslobađanja plaćanja raznih davanja, poput oslobađanja plaćanja poreza na korištenje javnih površina, odgode i oslobađanja komunalne naknade, plaćanja naknade za koncesijska odobrenja…

Na sreću COVID razdoblje smo, nadamo se i vjerujemo zauvijek, napokon ostavili iza sebe, poduzetnici su bez globalno ograničavajućih tržišnih neprilika „stali na noge“, dodatno su u ponudi sredstva iz EU fondova kroz novi financijski okvir, ponajprije ona iz Nacionalnog programa otpornosti i oporavka, iz čijeg je ukupnog fundusa „teškog“ 6,3 milijarde eura čak 54 posto namijenjeno gospodarstvenicima.

U razdoblju od 2021. do 2026. iz NPOO poduzetnička branša može računati na novac u 13 potpora NPOO-a: Transformaciju i jačanje konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija, Bespovratne potpore za novoosnovana poduzeća, Komercijalizaciju inovacija, Vaučere za digitalizaciju, Bespovratne potpore za digitalizaciju, Poticanje energetske učinkovitosti, toplinarstva i obnovljivih izvora energije za dekarbonizaciju energetskog sektora, Program sufinanciranja kupnje novih vozila na alternativna goriva i razvoja infrastrukture alternativnih goriva u cestovnom prometu, Jačanje održivosti te poticanje zelene i digitalne tranzicije poduzetnika u sektoru turizma, Potporu poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo, Uspostavu provjere medijskih činjenica i sustava javne objave podataka, Podršku za digitalne centre za inovacije, Izgradnju i opremanje logističko distributivnih centara za voće i povrće, Korištenje vodika i novih tehnologija.

Analiza pokazuje da je gotovo polovica gradova u 2021. povećala sredstva za poduzetnike u odnosu na godinu ranije pa je 76 gradova izdvojilo do 1 posto za potpore, u preostala 52 najveći udio je između 0 i 1 posto, njih 12 od 1 do 2 posto, sedam između 2 i 3 posto, 2 grada iznad 3 posto udjela izdvajanja…

Grad Čabar je, rekli smo, dvostruki „laureat“. Najviše je kroz subvencije izdvojio poduzetnicima u 2021., i to 6.42 posto iz proračuna, odnosno 280.60 „per capita“. Po stanovniku u izdvajanjima slijedi Poreč s 269.28 kuna, zatim Šibenik s 221.34 kune, Samobor – 203.10 kuna, Vukovar – 198.82 kuna, Prelog – 198.72 kune, Petrinja – 197.24 kune, Pula – 191.20 kuna, Solin – 164.92 i Omiš – 151.96 kuna. Iznad 100 kuna po stanovniku izdvajalo je 15 gradova, između 50 i 100 kuna- 13, od 10 do 50 kuna – 25, između 1 i 10 kuna – 20 gradova.

Nakon Čabra, najveći udjel sredstava za subvencije u proračunu imao je Prelog – 3.28 posto, pa Samobor i Solin – po 2.81 posto, Šibenik – 2.73 posto, Omiš-2.59 posto, Pula – 2.32 posto, Poreč- 2.18 posto, Pleternica – 2.04 posto i Varaždinske Toplice – 1.89 posto proračunskih izdvajanja za subvencije poduzetnicima…

U odnosu na godinu ranije najviše je sredstva za subvencije povećao Šibenik, za 4.6 milijuna kuna, potom Poreč- 4.4 milijuna, Petrinja – 3.9 milijuna, Samobor – 3.4 milijuna kuna, a Top 10 zatvaraju Solin, Čakovec, Križevci, Pula, Omiš i Vukovar, s povećanjem od 812.6 tisuća do 3.2 milijuna kuna. Porast iznad 1 milijun upisalo je 9 gradova, od 200.000 do 1.000.000 – 5 gradova, između 100 i 200 tisuća kuna- 11, od 10.000 do 100.000 kuna povećanje izdvajanja bilježi– 17 gradova.

Prema postotnom pokazatelju porasta izdvajanja apsolutni rekorder je Buje – 11.608,26 posto povećanja, a slijede u redoslijedu porasta: Poreč – 5.672,57 posto, Donja Stubica – 1.035,38 posto, zatim Pakrac – 951.38 posto povećanja, a ljestvicu deset najboljih čine i: Varaždinske Toplice, Lipik, Križevci, Solin, Ilok, Petrinja, Čakovec, Zaprešić, Orahovica, Novalja, Delnice, Beli Manastir, Pazin i Ogulin, s porastom od ravno 100 do 571.03 posto povećanja izdvajanja. Povećanje izdvajanja za subvencije poduzetnicima između 50 i 100 posto imalo je 10 gradova, od 10 do 50 posto – 14 gradova…

Šibenik: Kontinuirano stimuliraju poduzetnišvo, imaju i vodeću poduzetničku zonu u RH

Grad Šibenik mjesto u vrhu naše analize zaslužio je najvećim nominalnim porastom izdvajanja za subvencije poduzetnika u 2021. nasuprot izdvajanjima u 2020. (+4.606.841 kuna), ali i visokim udjelom za istu namjenu proračunskih izdvajanja (2.73 posto) i iznosom (221.34 kune) izdvojenih subvencija „per capita“….

Ističu se na tom polju nizom projekata, programa i mjera. Grad, tako, uz ostalo, kontinuirano stimulira dolazak poduzetnika kroz jačanje i ulaganje u Poduzetničku zonu Podi gdje su investitori oslobođeni plaćanja komunalne naknade, a zemljište se po kvadratu daje u najam po cijeni -pet eura. Nedavno je realizirao projekt vrijedan 10 milijuna kuna kojim se dodatno infrastrukturno opremila zona. Ulaganjem u infrastrukturu povećava se aktivacija PZ Podi što u konačnici doprinosi daljnjem rastu i razvoju gospodarstva na njegovom području kroz povećanje prihoda i generiranje novih radnih mjesta.

-Podi su smješteni desetak kilometara od centra Šibenika, a Agencija za investicije i konkurentnost RH proglasila ih je najboljom poduzetničkom zonom kod nas, što je vrlo važno i za samu promidžbu zone na domaćem i stranom tržištu kapitala – napominju iz Grada.

Proaktivni pristup poticanja rasta i razvoja malih i srednjih poduzeća nastavio se i kroz projekt uspostave Centra za nove tehnologije i poduzetništvo ‘Trokut’. Supermoderni coworking i poduzetnički prostor namijenjen je prvenstveno startupima, freelancerima i digitalnim nomadima u IT industriji kao i edukaciji svih dobnih skupina u području IT-a. Trokut Šibenik se prostire na dvije etaže ukupne površine 2.084 metara četvornih, a unutar suvremeno opremljenog objekta se održavaju razni eventi, konferencije, predavanja i pokrenut je odvijajući se svake godine poduzetnički inkubator program. U Trokutu se nalaze zasebni uredi i coworking prostor gdje svatko može odabrati svoje radno mjesto i postati dijelom poduzetničke zajednice – na raspolaganju imaju dvorane za sastanke, WiFi/LAN, 12 kabina za razgovore, FabLab, kutak za odmaranje, besplatni parking, a cijelo vrijeme imaju podršku osoblja. Trokut na mjesečnoj razini organizira networking prilike koje uključuju meetupe, seminare, hackathon i slične prilike za razmjenu iskustava startupa.

Također, tijekom 2021. Grad Šibenik donio je niz mjera pomoći poduzetnicima i obrtnicima u vrijeme krize uzrokovane epidemijom virusa COVID-19. Smanjena je stopa poreza na potrošnju s 3 na 1,5 posto; za sve obrtnike i poduzetnike obuhvaćene Odlukom o mjerama ograničavanja društvenih okupljanja, rada u trgovinama te uslužnih djelatnosti odlučeno je da će im se otpisati najamnina poslovnih prostora u vlasništvu Grada, otpisati najamnina javnih površina, komunalna naknada, porez na potrošnju i otpisati spomenička renta…

Samobor: Ponosno nose titulu najboljeg velikog grada za gospodarstvo

Grad Samobor se u Top 10 analize našao iznosom subvencije za poduzetnike po glavi stanovnika u 2021. (203.10 kuna), udjelom proračunskih izdvajanja za istu svrhu (2.81 posto), kao i visokim porastom izdvajanja za subvencije poduzetnika u 2021. prema izdvajanjima u 2020. (+3.414.261 kuna)…

Uostalom, Samobor je kontinuirano među gradovima koji najviše izdvajaju za gospodarstvo u RH. A gospodarstvo, na kojem počiva razvoj grada, potiče se kroz razne potpore; one se nude za zapošljavanje u privatnom sektoru, pa su tu i potpore za kapitalna ulaganja, za programe novih tehnologija i inovacije, tradicijske, obrtničke i umjetničke obrte, za poljoprivrednike, a subvencionira se u Malom tehnopolisu Samobor i zakup poslovnih prostora inkubiranim poduzetnicima.

Za mjeru zapošljavanja u privatnom sektoru ukupno je u ovoj godini osigurano 59.800 eura. Potpore se dodjeljuju poduzetnicima (obrti i trgovačka društva) sa sjedištem na području Samobora koji su tijekom 2023. (točnije od 1. 10. 2022. pa do utroška sredstava) zaposlili do 3 osobe s prebivalištem na području grada. Potpore su podijeljene u 4 razreda ovisno o vrsti djelatnosti gospodarskog subjekta te godinama novozaposlenih osoba. Za uslužne djelatnosti za novozaposlene osobe starije od 30 godina potpora iznosi 600 eura, a za novozaposlene osobe mlađe od 30 godina potpora iznosi 800 eura. U proizvodnim djelatnostima potpora poduzetnicima za novozaposlene osobe starije od 30 godina iznosi 900 eura, dok za novozaposlene osobe mlađe od 30 godina potpora iznosi -1100 eura.

-U 2022. godini potpisano je ukupno 95 ugovora o dodjeli potpora te utrošeno ukupno 59.861,95 eura (451.000 kuna). Ove je godine javni poziv za dodjelu potpora poduzetnicima za zapošljavanje otvoren do 30. listopada odnosno do za ovu mjeru utroška proračunskih sredstava- napominju iz Grada.

Podsjetimo na to i kako je Grad Samobor lani u izboru našeg portala ponio titulu najboljeg velikog grada za gospodarstvo u RH.

Potpore su se u 2022. godini dodjeljivale putem Javnog poziva u dva kruga, s time da je ukupno 100.000 kuna dodijeljeno obrtnicima i trgovačkim društvima u prvom krugu, a za potrebe dodjele sredstava u drugom krugu, rebalansom proračuna su sredstva za potpore na obje pozicije povećane za ukupno 320.000 kuna.

U 2022. je konkretno 15 gospodarskih subjekata ostvarilo potpore u ukupnom iznosu od 581.289,18 kuna. Potpore su mogli ostvariti gospodarski subjekti koji obavljaju proizvodnu djelatnost na području Samobora te su ostvarili ulaganje u svoj proizvodni proces u najmanjem iznosu od 75.000 kuna bez PDV-a, a potpore su dodjeljivane u iznosu od 20 posto ulaganja do maksimalno 50.000 kuna. Ostvarene potpore za izvršena ulaganja u 2022. godini odnosile su se na nabavu strojeva i opreme za poboljšanje proizvodnog procesa, izgradnju i nadogradnju poslovnih objekata i izradu projektne dokumentacije, a potpore su ostvarili obrtnici i poduzetnici koji se bave proizvodnjom namještaja, rashladne i ventilacijske opreme, strojnom obradom metala, proizvodnjom metalnih konstrukcija i drugih proizvoda.

U cilju privlačenja investitora i olakšanja poslovanja ide se u smjeru i poreznih rasterećenja. Smanjen je komunalni doprinos i komunalna naknada za mnoge djelatnosti, što je pozivnica kako investitorima, tako i obiteljima da dođu živjeti i raditi u Samobor, Grad je time napravio dodatni iskorak prema stvaranju najbolje klime za gospodarski razvitak. Komunalni doprinos je smanjen od 50 do 100 posto za sve investitore osim onih koji grade trgovačke centre i skladišne prostore te se bave proizvodnjom u I zoni gradnje, a komunalna naknada je umanjena 100 posto za prvu, 75 posto za drugu i 25 posto za treću godinu poslovanja. Smanjena je komunalna naknada za kreativne i pametne industrije, tradicijske i umjetničke obrte i kriteriji za oslobođenje plaćanja komunalne naknade za one koji otvaraju obrte u prostorima koji neko vrijeme nisu korišteni, kako bi se isti priveli svrsi. Smanjen je komunalni doprinos za gradnju stanova i obiteljskih kuća izvan I zone čime tu pojeftinjuje gradnju nekretnina.

-Uz postojeće mjere, uvedena je nova potpora s naglaskom na žensko poduzetništvo. Majke poduzetnice koje pokrenu vlastiti posao, prvih šest mjeseci, u potpunosti se oslobađaju plaćanja smještaja djeteta u vrtiću. Trenutačno jedna od najvećih investicija u Samoboru gradnja je distributivno-logističkog centra RC zone Samobor u Bobovici. Projektirana je prema najnovijim građevinskim i ekološkim standardima, a namjera je da svi aktualni i budući projekti koje realizira Grad Samobor budu zeleni i održivi. Realizacijom tog projekta vrijednog preko pola milijarde kuna otvorit će se nekoliko stotina novih radnih mjesta te unaprijediti i rasteretiti prometna infrastruktura. Veseli nas što u Grad redovito stižu inicijative investitora koji su zainteresirani za pokretanje poslovanja u Samoboru i očekujemo da će i te inicijative biti i realizirane – poručuje nam Petra Škrobot, gradonačelnica Samobora.

Pula: Nizom mjera i projekata pružaju izvrsne mogućnosti za rast i razvoj poslovnih ideja

Grad Pula poziciju u vrhu naše analize temelji na visokim izdvajanjima za subvencije poduzetnicima u 2021. „per capita“ (191.20 kuna), udjelom proračunskih izdvajanja (2.32 posto) i nominalnim povećanjem izdvajanja u 2021. u odnosu na izdvajanja u 2020. godini (+1.012.263 kuna).

Grad svojim programima i mjerama teži kontinuiranom razvoju pulskog gospodarstva s ciljem stvaranja dinamičnog gospodarskog središta koje privlači investitore i stvara nova radna mjesta.

Uz poticajno poslovno okruženje i inovativne poduzetnike, Pula-Pola se ističe kao grad koji potiče poduzetništvo i pruža izvrsne mogućnosti za rast i razvoj poslovnih ideja. Dosljednost i kontinuitet podrške gospodarstvu uočava se kroz provedbu niza projekata i mjera. Od značajnijih se mogu istaknuti Programi dodjele bespovratnih potpora koji se provode od 2012., program kreditiranja uz subvenciju kamate Poduzetnik Istarska županija 2020, Projekt Coworking Pula kao i brojne aktivnosti koje su u fokusu razrade kao primjerice PIC (Pulski Inovacijski Centar) jedan od strateških projekata Grada Pula-Pola u novom ITU razdoblju s akcentom na razvoj poduzetništva…

Vezano za spomenute Programe dodjele bespovratnih sredstava poduzetnicima valja napomenuti da se oni donose i provode od 2012. godine (s izuzetkom 2013.) kada se započelo s programom naziva „1.000.000+“. Od 2014. pa sve do danas programi dodjele bespovratnih potpora provode se pod nazivom Potpore Pula. Ukupno je od 2012. do 2022. godine kroz 10 programa dodjele bespovratnih potpora, odobreno 1.083 zahtjeva poduzetnika za potporu i isplaćeno 1.664.866,61 eura.

-Samo u 2022. godini ukupno je po ovom programu zaprimljeno 163 zahtjeva za potporu u iznosu od 329.994,51 eura te je dodijeljeno, sukladno Programu svih proračunom planiranih 199.084,21 eura za odobrenih 115 zahtjeva. Program dodjele bespovratnih potpora nastavlja se provoditi u 2023. pod nazivom „Potpore Pula-Pola 2023“ te se planira dodijeliti bespovratnih potpora u iznosu od 120.000 eura kroz dodjelu bespovratnih potpora za razvoj poduzetništva u skladu s pet mjera – naglašavaju iz Grada.

Prva je mjera- Potpore novoosnovanim tvrtkama uz iznos potpore do 2.000 eura, a za mlade do 35 godina i žene poduzetnice koje imaju 100 posto vlasništva nad subjektom do 2.400 eura. Druga je mjera – Potpora za digitalizaciju poslovanja i digitalni marketing, uz iznos bespovratne potpore do 2.000 eura, treća mjera – Potpore za IT sektor, uz iznos potpore od 2.500 eura, četvrta mjera – Potpora za sufinanciranje nabave dugotrajne materijalne imovine, uz iznos potpore od 4.000 eura i konačno peta mjera – Subvencioniranje stvaranja zelenih radnih mjesta i digitalnih zanimanja budućnosti, uz bespovratni iznos potpore do 1.000 eura.

-Ciljevi navedenih mjera su: smanjenje početnih financijskih izdataka poduzetnika prilikom pokretanja poslovanja; poticanje mikro i malih poduzetnika da koriste sredstva za digitalni marketing i digitalizaciju poslovanja; povećanje broja gospodarskih subjekata i konkurentnosti u IT sektoru; zamjena dotrajalih strojeva, alata i opreme, odnosno nabava suvremenih strojeva, alata i opreme čime bi se osnažio sektor malih proizvodnih djelatnosti i sektor uslužnih djelatnosti u području popravaka predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo; postizanje konkurentne prednosti i podizanja kvalitete stručne osposobljenosti zaposlenika za „zelena zanimanja“ i „digitalna zanimanja budućnosti“ – dodaju iz Grada.

Nadalje, program Poduzetnik Istarska županija 2020. provodi se u suradnji s Istarskom županijom, Istarskom razvojnom agencijom IDA-om d.o.o. i poslovnim bankama te ostalim gradovima u Istri, a odnosi se na kreditiranje malog gospodarstva na način da Grad Pula-Pola u visini od 1 posto subvencionira kamatu poduzetnicima.

Ukupni kreditni fond programa, koji je započeo 2020. godine, iznosi 51.098.281,24 eura, a kreditni fond za poduzetnike koji su registrirani, odnosno one poduzetnike koji ulažu na području Pule iznosi 9.290.596,59 eura.

Inače, ukupno je održano 25 sjednica Povjerenstva na kojima su poduzetnici u kreditnom programu podnijeli 153 zahtjeva i zatražili kreditna sredstva u iznosu od 12.029.769,99 eura. Povjerenstvo za odabir poduzetničkih projekata odobrilo je 147 kreditnih zahtjeva u iznosu od 11.729.816,44 eura, a poslovne banke su odobrile 114 zahtjeva u iznosu od 7.972.566,49 eura uz umanjenje odobrenog iznosa za 708.109,46 eura.

U 2022., održano je 10 sjednica Povjerenstva na kojima su poduzetnici podnijeli 25 zahtjeva i zatražili kreditna sredstva u iznosu 2.196.791,33 eura. Povjerenstvo za odabir poduzetničkih projekata odobrilo je 24 kreditnih zahtjeva u iznosu 2.163.610,72 eura, a poslovne banke su odobrile 16 zahtjeva u iznosu 1.048.244,74 eura uz smanjenje odobrenog iznosa za 21.899,26 eura.

-I ova mjera nastavila se provoditi 2023. U 2022. plaćala se subvencija kamata po kreditima dodijeljenim po kreditnim programima Poduzetnik Pula 2010. i Poduzetnik Istarska županija 2020. u iznosu od 47.865,97 eura – navode iz Grada.

Iznimno je, dopunjuju nam, bitno navesti i investiciju u poduzetničku infrastrukturu putem projekta Coworking Pula. Naime, Grad Pula-Pola, tvrde, prepoznao je važnost ulaganja u poduzetničku infrastrukturu kroz strateški projekt Coworking Pula čiji je glavni cilj omogućavanje povoljnog okruženja za razvoj poduzetništva. Projektom „Coworking Pula“ rekonstruira se i oprema postojeća zgrada u centru Pule koja dugi niz godina nije u funkciji te se dodatnim ulaganjem u sadržaje osiguravaju preduvjeti za povoljno okruženje za razvoj poduzetništva.

Coworking poduzetnički centar smješten je na brownfield lokaciji postojeće devastirane zgrade Mehanike u strogom centru grada unutar četiri etaže na površini od 1.514 m2. Više od 100 poduzetnika ovdje će moći naći svoje mjesto za rad i networking, na više razina, u zgradi s multifunkcionalnim prostorima za razne poslovne potrebe, a kapitalni projekt „Coworking Pula“ ukupne je vrijednosti 3.639.421,43 eura. Pritom, 2.441.220,67 eura bespovratno sufinancira EU iz europskog fonda za regionalni razvoj, a Grad Pula-Pola sudjeluje s financiranjem 893.069,51 eura i MRRFEU (Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova europske unije) putem Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini u iznosu od 305.131,25 eura.

Budući poduzetnički centar u izgradnji, koji se planira staviti u funkciju ove jeseni, predstavljat će ključno mjesto za okupljanje i stvaranje poduzetničke zajednice na urbanom području Pule, ali i daleko šireg okruženja…

Još jedna od značajnih aktivnosti pokrenuta od gradonačelnika Pule koja doprinosi podršci i razvoju pulskog gospodarstva je osnivanje Gospodarskog vijeća kao savjetodavnog tijela koje razmatra pitanja vezana za aktualne gospodarske izazove i razvitak pojedinih sektora, posebice u pogledu poticanja investicija. Isto tijelo aktivno je uključeno u pitanja realizacije gospodarskih projekata koje provodi Grad Pula-Pola sa svrhom bržeg gospodarskog razvoja, povećanja konkurentnosti i većeg zapošljavanja.

Jedan od glavnih prioriteta je formiranje poduzetničke zone u kojoj bi se prvenstveno smjestili poduzetnici proizvodnih djelatnosti, Gospodarsko vijeće Grada Pula-Pola uz Udruženje obrtnika Pula i HGK ŽK Pula čine i predstavnici Fakulteta ekonomije i turizma te predstavnici gospodarskog sektora najvećeg istarskog grada.

-Razvoj poduzetništva uz poticajno poduzetničko okruženje oplemenjeno inovativnim sadržajima apsolutan je prioritet Grada. Poticajnim poslovnim okruženjem omogućujemo poduzetnicima da stvaraju nove vrijednosti za širu zajednicu – kazuje nam Filip Zoričić, gradonačelnik Grada Pula-Pola.

Čakovec: Nastoje slušati i onda u skladu sa zakonom provoditi potrebe gospodarstvenika

Grad Čakovec visoko mjesto u našoj analizi zaslužio je popriličnim nominalnim porastom iznosa izdvajanja za subvencije poduzetnika u 2021. nasuprot izdvajanjima u 2020. (+1.423.284 kuna)…

Tijekom 2021. godine zbog ublažavanja posljedica mjera ograničenja poslovanja zbog sprječavanja širenja COVID-19 virusa, Grad je uveo niz olakšica i potpora kako bi pomogao onom dijelu gospodarstva koje je bilo najviše pogođeno. Bio je to program potpora ugostiteljima na području Grada Čakovca radi ublažavanja posljedica otežanog rada u uvjetima pandemije, u kojem su veći dio godine bili oslobođeni plaćanja korištenja javnih površina za terase, ukinut je porez na potrošnju, gospodarstvenici su djelomično ili potpuno oslobođeni plaćanja komunalnog doprinosa, dodjeljivane su potpore male vrijednosti u poljoprivredi za ekološku biljnu proizvodnju poljoprivrednim proizvođačima s područja Čakovca i potpore male vrijednosti u poljoprivredi u 2021. za kontrolu plodnosti tla.

U 2022. godini nastavilo se s djelomičnom ili potpunim oslobođenjem od plaćanja komunalnog doprinosa.

-Ove godine, u 2023. provodimo programe dodjele potpora male vrijednosti u poljoprivredi za ekološku biljnu proizvodnju poljoprivrednim proizvođačima s područja Čakovca, te potporu male vrijednosti u poljoprivredi za kontrolu plodnosti tla sukladno Uredbi „de minimis“- navode iz Grada.

-Grad Čakovec je tijekom pandemije nastojao izaći u susret poduzetnicima čije je poslovanje najviše bilo pogođeno uvedenim mjerama. Na sreću, unatoč pandemiji, čakovečko je gospodarstvo nastavilo uzlaznim stopama rasta te se on, nakon ukidanja mjera, dodatno i ubrzao. Nemamo prevelike proračunske mogućnosti dodjeljivati veće potpore gospodarstvu, no nastojimo na druge načine olakšati im poslovanje, poticati inovativnosti, osiguravati im stručnu radnu snagu te otvarati nove poslovne prilike, u posljednje dvije godine, nastojimo parafiskalne namete smanjiti na najmanju moguću mjeru, ubrzati i pojednostaviti administrativne procedure u našoj nadležnosti te u okviru zakonskih ovlasti, gospodarstvu omogućiti normalo poslovanje gospodarstvenicima. Nastojimo i u direktnim kontaktima saznati što smatraju zaprekama u poslovanju i rastu te čuti njihove prijedloge kako ubrzati i poboljšati procedure, a izuzetno važnim smatram stvaranje partnerskih odnosa i naravno – obrazovanje… Čakovec je uvijek bio grad obrtnika i malih poduzetnika, te smo upravo zahvaljujući njihovoj prilagodljivosti, izdržljivosti i inovativnosti jedan od gospodarski najaktivnijih dijelova Hrvatske… Smatram da javni sektor nije taj koji treba gospodarstvu govoriti što treba i kako raditi, već da je naš posao slušati njihove potrebe te ih, u skladu sa zakonom, i provoditi- tvrdi nam Ljerka Cividini, gradonačelnica Čakovca.

Križevci: Potporama pomažu očuvanju radnih mjesta u doba poslovne nesigurnosti i rasta cijena

Grad Križevci visoku poziciju u analizi temelji na nominalnom (+1.058.401 kune) i postotnom (+387.43 posto) povećanju izdvajanja za subvencije poduzetnicima iz Proračuna 2021. u odnosu na Proračun 2020…

U 2021. godini Grad je kroz program „Križevački poduzetnik“ poduzetnicima i obrtnicima subvencionirao kamatu na kredite i to mikro, malim i srednjim subjektima malog gospodarstva koji ulažu na području grada.

-Korisnici potpore mogli su istu koristiti za kupnju, gradnju, uređenje ili proširenje gospodarskih objekata, potom kupnju ili opremanje pojedinih dijelova opreme, kupnju građevinskog i pripadajućeg zemljišta u proizvodne svrhe te uređenje infrastrukture kao i za trajna obrtna sredstva u funkciji investicije, u tu namjenu utrošeno je gotovo 110 tisuća kuna – napominju iz Grada Križevaca.

Pored toga, dodijeljene su potpore poduzetništvu i obrtništvu kroz povrat sredstava za prenamjenu zemljišta i to u iznosu od 57 tisuća kuna. S obzirom da se u Križevcima početkom studenog održava Obrtnički i gospodarski sajam s ciljem okupljanja i predstavljanja poduzetnika i obrtnika, Grad Križevci je događanje sufinancirao s 50 tisuća kuna.

Sufinanciran je i rad Križevačkog poduzetničkog centra d.o.o. s 250 tisuća kuna, a pružili su i subvencije za socijalno poduzetništvo- 70 tisuća kuna. Prošle godine nastavili su s programom poticanja poduzetništva kroz sufinanciranje kamate i pružanjem potpore za nastup na gospodarskim i ostalim sajmovima…

-Drago mi je da smo po izdvajanjima za obrtnike i poduzetnike u top 10 gradova u RH. Našim poduzetnicima i obrtnicima pokazali smo da je Grad tu za njih, a što se najbolje vidjelo za vrijeme pandemije koronavirusa kada smo za vrijeme lockdowna osigurali olakšice i pomogli im prebroditi to teško razdoblje poslovanja. U današnje vrijeme nesigurnosti i rasta cijena više nego ikad potrebno je očuvati svako radno mjesto, a ovim potporama dajemo doprinos tome- istaknuo je gradonačelnik Križevaca, Mario Rajn.

Vukovar: U izravnoj suradnji s poduzetnicima vode brigu o potrebama gospodarstvenika i zahtjevima tržišta

Grad Vukovar se u Top 10 naše nove analize našao „per capita“ iznosom subvencija za poduzetnike (198.82 kune), ali i visokim porastom izdvajanja za subvencije u 2021. prema izdvajanjima u 2020. (+812.557 kuna)…

U prosincu 2020. u Vukovaru su bile zaposlene 10.234 osobe, što je 243 radna mjesta više, u odnosu na prethodnu godinu, i to unatoč krizi i negativnim trendovima koji su obilježili godinu, a otvoreno je i 114 novih obrta.

Prvi su Grad u Republici Hrvatskoj koji je tijekom prvog vala pandemije koronavirusa izradio paket mjera pomoći gospodarstvenicima koji su bili najviše pogođeni krizom i lockdownom te ih oslobodili obveze plaćanja komunalne naknade i obveze plaćanja zakupnine za nekretnina u vlasništvu Grada Vukovara i naknade za čišćenje zajedničkih dijelova zgrada.

Kako je ugostiteljska djelatnost bila posebno pogođena propisanim mjerama za sprečavanje širenja zaraze koronavirusom, izradili su poseban paket mjera pomoći koji je ukupno obuhvaćao 700.000 kuna. No, na tome nisu i stali, pa su isto toliko osigurali i za poduzetnike koji se bave uslužnim djelatnostima.

Uz to, 300.000 kuna bespovratnih sredstava osigurali su za poticanje startup poduzetništva na području Vukovara. Osmislili su je upravo radi mladih, inovativnih poduzetnika, a interes Grada je bio tada jednak kao i sada – pomoći razvoju gospodarstva, stvoriti dodanu vrijednost i otvoriti nova radna mjesta za građane Vukovara. Tri mlade tvrtke s kvalitetnim, inovativnim i najperspektivnijim poslovnim idejama na ovaj su način bile nagrađene sa pa 100.000 kuna.

Iz godine u godinu Vukovar bilježi kontinuirani rast broja zaposlenih, što je rezultat posvećenosti Grada Vukovara razvoju gospodarstva u svim segmentima.

Od 2017. do 2021. u Vukovaru prosječno broje više 1.176 radnih mjesta! Prosjek broja zaposlenih u 2021. godini iznosio je 10.433, što je povećanje za 355 radnih mjesta u samo godinu dana.

Kroz pet Javnih poziva namijenjenih poduzetnicima i poljoprivrednicima, u 2021. dodijeljeno je ukupno 5.471.491,23 kuna, a ta godina zaključena je s 515 obrta koji posluju u Vukovaru, što je povećanje od gotovo 60 posto u posljednje 4 godine (2017.-2021.).

U prosincu 2022. godine u Vukovaru je, pak, bilo 10.571 radno mjesto, što je u usporedbi povećanje za 261 radno mjesto, odnosno 2,53 posto u odnosu na samo 12 mjeseci ranije, prosinac 2021. U usporedbi s 2016. godinom, kada je u Vukovaru bilo 9.057 radnih mjesta. povećanje je to od 1.514 ili 16.71 posto radnih mjesta.

Značajan porast bilježi se i kada je riječ o Vukovarcima zaposlenima u Vukovaru – u prosincu 2016. godine zaposlenih Vukovaraca u Vukovaru bilo je 4708, u prosincu 2022. 5.904, što je povećanje od 25,40 posto, a tendencija rasta bilježi se i u broju obrtnika, pa ih do kraja 2022. u usporedbi s 2018. ima više za 233 obrtnika.

Rekordan broj vukovarskih poduzetnika, čak njih 160, povuklo je bespovratne potpore koje su bile usmjerene na razvoj postojećih poduzetnika, ali i sufinanciranje troškova energenata.

-Cilj i prioritet nam je stabilnost i razvoj vukovarskog gospodarstva pa smo upravo stoga u 2022. dodijelili ukupno 331.807,02 eura i na taj način pružili potporu većem broju gospodarstvenika koji se u svom poslovanju trenutno suočavaju s raznim izazovima. Od 2015. godine do danas Grad Vukovar je putem ove mjere u vukovarsko gospodarstvo plasirao gotovo 3.318.070 eura, u tom smjeru ćemo na korist cijele zajednice nastaviti i dalje ulagati naše napore- naglašavaju iz Grada Vukovara.

Grad je i ove godine osigurao sredstva za bespovratne potpore poduzetnicima s područja Vukovara u visini od 265.445,62 eura, odnosno 2 milijuna kuna. Javni poziv sadrži 5 mjera: Osnivanje i otvaranje gospodarskog subjekta, Opremanje i uređenje poslovnog prostora, Operativni troškovi poslovanja, Nabava strojeva, uređaja, opreme, računalne opreme i računalnih programa i Troškovi priključka na distributivnu mrežu električne energije, vode i plina…

Bespovratne potpore dodjeljuju se za sufinanciranje troškova nastalih u 2023. godini. Minimalni iznos potpore koji se po pojedinom zahtjevu može dodijeliti je 300 eura, a maksimalni iznos bespovratne potpore koji se po pojedinom zahtjevu može dodijeliti je 6.000 eura. Javni poziv je objavljen 26. lipnja i bit će otvoren mjesec dana, do 26. srpnja. Novo je da će ove godine biti otvoren još jedan Javni poziv i to za granu gospodarstva koja se odnosi na turizam, odnosno pružanje smještajnih kapaciteta, s obzirom da je Vukovar postao izrazito poželjna destinacija kontinentalnog turizma, što prati povećanje broja otvaranja novih smještajnih objekata, stoga je plan poziv raspisati kroz rujan.

-Od 2015. godine, u izravnoj suradnji s vukovarskim poduzetnicima intenzivno radimo na kreiranju poticajnih mjera, a vodeći brigu o potrebama gospodarstvenika te trenutnim zahtjevima tržišta. Vjerujem kako se neposrednim poticajima dolazi do boljih gospodarskih rezultata, stoga mi je od stupanja na dužnost gradonačelnika Vukovara razvoj gospodarstva u fokusu, što se kroz sve ove godine pokazalo izrazito plodonosno. Na ovaj smo način do sada u vukovarsko gospodarstvo plasirali više od 25 milijuna kuna iz gradskog proračuna. Ta zajednička suradnja ne rezultira samo velikim novčanim sredstvima koje ulažemo već i porastom broja obrta te broja radnih mjesta u Vukovaru, a da je pozitivna poduzetnička klima u Vukovaru prepoznata, svjedoči otvaranje tvornice svjetskog lidera u proizvodnji dijelova za uređenje zrakoplovnih interijera, izvrsni poslovni rezultati njemačkog investitora koji se bavi proizvodnjom i montažom metalnih komponenti i konstrukcija, rast i razvoj farmaceutske, tekstilne i obućarske industrije te investicija domaćeg kapitala u proizvodni pogon za proizvodnju metalnih konstrukcija. Kao što sam već nebrojeno puta naglasio kada je u Vukovar došlo neko od brojnih priznanja koje nas po uspješnosti rada svrstava u sami državni vrh, moram i ovoga puta reći kako je ovaj izvrstan plasman našega grada, u najvažnijoj kategoriji – gospodarstvu, kruna našega promišljanja, truda i rada kojima Vukovar želimo učiniti jednim od najpoželjnijih gradova za život u Lijepo našoj- zaključuje gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 08:30