OGROMNA ŠTETA

Bura uništila jednu od najvećih hrvatskih solarnih elektrana, iza cijelog projekta stoji tvrtka iz susjedne države!

Stotine panela teških tridesetak kilograma nosio je vjetar, a neki su završili na državnoj cesti između Zatona Obrovačkog i Maslenice

Zaton Obrovački, šteta prouzrokovana jakom burom na jednoj od najvećih solarnih elektrana u Hrvatskoj 

 Luka Gerlanc/Cropix

Orkanska bura prije dva dana gotovo je uništila jednu od najvećih solarnih elektrana u Hrvatskoj, izgrađenu prošle godine poviše Obrovca. Stotine panela teških tridesetak kilograma nosio je vjetar, a neki su završili na državnoj cesti između Zatona Obrovačkog i Maslenice, koja je u to vrijeme bila zatvorena za sav promet.

Elektrana je izgrađena u općini Jasenice, na prostoru bivše tvornice glinice koje se prostire na 14 i pol hektara, snage je 5 megavata i trebala je strujom opskrbljivati 3500 kućanstava. Bio je to plan težak 5 milijuna eura, a iza njega stoji Interenergo, slovenski trgovac električnom energijom i nositelj projekta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Interenergo je solarnu elektranu u Jasenicama, kojom upravlja preko tvrtke kćeri Solarne elektrane Bukovica, otvorio u listopadu prošle godine. Od 2020. tvrtka u Jasenicama ima i vjetroelektranu od 10 MW, koja može opskrbljivati ​​pet tisuća kućanstava.

image

Šteta prouzrokovana jakom burom na jednoj od najvećih solarnih elektrana u Hrvatskoj

Luka Gerlanc/Cropix
image
Luka Gerlanc/Cropix
image
Luka Gerlanc/Cropix
image
Luka Gerlanc/Cropix
image
Luka Gerlanc/Cropix

Slovenski Forbes piše da je Interenergo osnovan u Ljubljani 2007. godine, a od 2009. dio je austrijske grupe Kelag, koja se također bavi hidroenergijom, vjetroenergijom i solarnom energijom.

Tijekom ceremonije otvaranja Blaž Šterk, direktor Interenerga izjavio je kako je projekt izgrađen s ‘nekoliko podizvođača, te uz podršku i uključenost općine Jasenice u roku od 12 mjeseci‘.

- U bliskoj suradnji s Općinom Jasenice i našim partnerima, otvorili smo našu prvu solarnu elektranu u Hrvatskoj, čime smo napravili još jedan važan korak prema održivijoj energetskoj budućnosti regije. S Općinom Jasenice imamo izvrsnu suradnju već dugi niz godina; naša uspješna suradnja prvo je rezultirala izgradnjom vjetroparka, a danas i solarne elektrane. Zadovoljni smo što su općine spremne sudjelovati u razvoju projekata održive energije - kazao je tada Šterk.

Valja reći i kako se u blizini uništene slovensko-njemačke investicije nalazi i najveća hrvatska solarna solarna elektrana Obrovac, koja je u vlasništvu državne energetske tvrtke HEP.

Da bura devastira solarnu elektranu nije uobičajen slučaj. Lokalno stanovništvo sve se više pita je li podvelebitska zona pogodna za ovakve konstrukcije i jesu li obavljene sve analize utjecaja bure na buduću elektranu i njezino moguće razaranje? U općini Jasenice trenutačno se nalaze dvije solarne elektrane, a prostorni planovi predviđaju izgradnju još dvije.

Šterk je ranije najavio kako ‘planovi Interenerga za ovo područje nisu završeni, te kako Zadar planira izgraditi još jednu solarnu elektranu s dvostruko većim kapacitetom od Bukovice, dok su u istočnoj Hrvatskoj u fazi razvoja još dva projekta solarnih elektrana‘.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:39