Dva dana, ukupno 14.000 sudionika, šest pozornica, 34 predavanja i panela te više od 50 govornika – ovaj recept pokazao se ekstremno uspješnim za Infobip Shift jer je rezultirao, kako mnogi kažu, najboljim izdanjem dosad.
Infobip Shift, kao najveća developerska konferencija u jugoistočnoj Europi s pravom se ponovno etablirala kao jedan od najrelevantnijih događaja za programere, softverske inženjere, vlasnike proizvoda, osnivače startupa te IT stručnjake i entuzijaste svih vrsta.
Velika je potvrda uspjeha i kvalitete za organizatore koji se nadaju da će Infobip Shift polako prerasti u međunarodnu priču. Mogu biti samo ponosni jer se ovim tech spektaklom u Zadru Hrvatska iskazala kao važno IT središte na svjetskoj mapi.
- Već planiramo kako ćemo Infobip Shift dogodine poboljšati – rekao je Ivan Burazin, osnivač konferencije i član Uprave Infobipa.
Prijenos uživo drugog dana Infobip Shift konferencije:
18:51 sati
Na svečanosti zatvaranja prvo su zaključena dva natjecanja.
Infobip je na kraju podijelio pet velikih, žutih, pikseliziranih pataka, simbola konferencije, s kojima su se posjetitelji mogli fotografirati i shareati ih na društvenim mrežama.
Među pobjednicima je bio i tim iz Splita koji je oduševljeno preuzeo svoju patku.
- You came here with nothing and you came back with a duck - kazao je voditelj.
Zadnju patku osvojio je Denis iz Rumunjske koji je istrčao na pozornicu i na licu mjesta se fotografirao s patkom i voditeljem.
- Što god želiš raditi s patkom, tvoja je, čestitam - kazao je voditelj.
Drugo natjecanje bilo je za tri finalista koja su odlično vozili simulator vožnje. Voditelj je izvukao iz bubnja tri finalista koja se moraju natjecati u simulatoru, a pobjednik kao nagradu dobiva avanturistički aranžman ‘Porsche F1 track experience’ u Istanbulu.
Ovim zabavnim proglašenjima i u veselom tonu završila je najveća developerska konferencija u Hrvatskoj i šire.
Infobip Shift tim, poznat po organiziranju nezaboravnih zabava, planira završiti i ovaj drugi dan konferencije ludim afterpartijem, ovoga puta u zadarskom The Garden Loungeu. Oduševljeni developeri, investitori i govornici već su, puni dojmova, rezervirali rujan sljedeće godine za 12. izdanje Infobip Shift konferencije.
18:07 sati
Nakon niza sjajnih predavanja, panela, vrhunskih govornika i dobre zabave, na kraju drugog dana Infobip Shift konferencije najboljim startupovima dodijeljene su Startup Tribe Awards, koje su specifične i simbolične, a svakako veliku ulogu ima samo priznanje.
Startupom koji najviše obećava proglašen je HUBBIG, logistička platforma osnivačice Dragane Lipovac. Žiri je komentirao kako je odluka bila jednoglasna.
Nagradu za najbolji pitch među early stage startupima osvojio je Zuluhood, domaća mobilna aplikacija za sigurnost doma koju je razvila Maja Krejči, vlasnica tvrtke Brombul, zajedno sa svojim timom.
Među iskusnijim startupima, takozvanu Unicorn nagradu, kao najbolji startup odnio je Cidrani Biome, hrvatski longevity startup čiji su osnivači Nika Pintar i Bruno Balen.
Nagradu Spiel Master Award za najbolji pitch odnio travel startup Sorted Chale.
17:41 sati
Što investitorma pobuđuje maštu? Koje su tehnologije budućnost? U što će se u budućnosti ulagati novci?
Sve ovo otkrili su nam na Startup stageu Infobip Shift konferencije voditeljica operacija u CroAI-u Martina Silov, generalni partner u LAUNCHub Ventures Stanislav Sirakov i partner u Peaksjahu Toomas Bergmann.
Na panelu ‘Prepoznavanje trendova - ulaganje u tehnologiju?’ razvila se živa rasprava u kojoj su frcala imena hrvatskih jednoroga i drugih startupa.
- Fenomenalno je da Hrvatska ima čak dva jednoroga. Nadam se da će ih imati više od Estonije, odakle ja dolazim. Međutim, činjenica da imate dva jednoroga koji su bootstrapani, a ne financirani investicijskim kapitalom, stvara jednu posebnu vibru - komentirao je Toomas Bergmann, partner u Peaksjahu.
Dodao je da je mnogo Estonaca dobilo kapital nakon što je Skype napravio exit i da je to od Estonije stvorilo državu kakva je danas, puna startupa i onu koja ima najviše jednoroga po glavi stanovnika.
- Kratko smo na hrvatskom tržištu, ali jedni smo od prvih ulagača u hrvatski startup Gideon - kaže Bergmann.
Stanislav Sirakov, generalni partner u LAUNCHub Venturesu kaže da su oni prvi put u Hrvatskoj uložili u startupe još 2012. godine.
- Promjene koje vidim u hrvatskom startup ekosustavu su nevjerojatne. Jako sam pozitivan prema tome kako se stvari ovdje razvijaju - rekao je Sirakov na Infobip Shiftu 2022. u Zadru.
Pojasnio je da nakon exita UiPatha iz Rumunjske vidi da su tamo apetiti startup osnivača samo porasli i vjeruje da će se slično dogoditi u Hrvatskoj.
- Startupi iz Hrvatske i cijele regije su u pravilu najbolji u proizvodima pa misle da ulagače najviše zanimaju proizvodi, ali trebaju razmišljati da je to i go-to-the-market game - ističe Sirakov.
16:55 sati
Infobip Shift je konferencija za programere, ali mnoge zabavne popratne aktivnosti otkrivaju razne zanimacije. Startupi, web3, EXPO, dva vanjska Gardena, adrenalinsko iskustvo i afterpartyji jamče jedinstveno iskustvo. Bogati program ovogodišnje Infobip Shift konferencije uistinu je pravi pogodak.
Uz afterpartije, posjetitelji Infobip Shifta između predavanja mogu se opustiti i u vanjskom prostoru Sportskog centra Višnjik. Dva otvorena Garden dijela omogućuju uživanje u zadarskom suncu, signature burgerima, osvježavajućim koktelima i drugim pićima.
Iskustvo za pamćenje upotpunio je Porsche postavljanjem dva simulatora koji su posjetitelje stavili za virtualni volan.
Oni hrabriji i okušali su se u vožnji prave Porscheove prave jurilice.
Posebno su uživali i ljubitelji gaminga jer se na konferenciji održavaju turniri na kojima mogu okušati svoje vještine u poznatim video igrama i drugim vrstama igara.
16:32 sata
Jedna od inspirativnijih govornika svakako je Irkinja Debbie O’Brien, jedna od najpoznatijih developerica na svijetu. Ona je senior voditeljica programa u Microsoftu, ujedno surađuje s Microsoftom i Googleom kroz mentorske programe za žene.
- Često sam bila jedina developerica u timu. Sve dok nisam stigla u Microsoft, za posao me nikada nije intervjuirala žena. Samim time što se popnem na tu pozornicu i pokazujem svijetu da je biti developerica najnormalnija stvar, nadam se da će nam se više žena i kćeri pridružiti – rekla je Debbie ranije u razgovoru za Jutarnji.
U Zadru na pozornici govorila je o testiranju. Istaknula je kako zna da je za svakog programera testiranje teško jer zahtijeva vrijeme za učenje i pisanje, a vrijeme je novac. No, opet, programeri uvijek žele testirati. Odnosno, znaju da trebaju, ali često nemaju vremena. Kako bi što više programera testiralo ono što rade, važni su bolji alati. Zato je O’Brien okupljenima predstavila Microsoftov Playwright – alat za pouzdano end-to-end unakrsno testiranje preglednika za moderne web-aplikacije.
16:09 sati
Poznata i iskusna televizijska i radijska voditeljica, spikerica i glumica Iva Šulentić vodi program ovogodišnje Infobip Shift konferencije.
16:00 sati
Jedna od šest pozornica na kojima se održava program ovogodišnjeg Infobip Shifta je i - Web3 pozornica.
Iza pojma web3, iako manje poznatog široj javnosti, krije se vizija nečega što sve više tehnoloških stručnjaka smatra budućnošću interneta. Pojednostavljeno, web3 je ideja novog, poboljšanog interneta izgrađenog na blockchainu, kriptovalutama i ekonomiji utemeljenoj na tokenima. Krajnji rezultat ove promjene bit će Internet koji je pravedan i transparentan, uzima moć velikim tehnološkim korporacijama i predaje ju u ruke korisnicima.
Iako zvuči kao ideal koji će biti teško ostvariti, već su sada brojne kompanije diljem svijeta posvećene razvoju web3 industrije, za koju se vjeruje da će iduće godine vrijediti više od šest bilijuna dolara.
Web3 zajednica raste iz dana u dan i obuhvaća sve više developera diljem svijeta koji rade na izgradnji i razvoju infrastrukture interneta koji tek dolazi.
Upravo zato će web3 tehnologija ima svoju zasebnu dvoranu i pozornicu na ovogodišnjem izdanju Infobip Shift konferencije, a Raza Zaidi iz ThirdWeba jedan je od mnogih stručnih govornika o ovoj temi. Okupljenima je objasnio kako izgleda web3 arhitektura.
Detaljnije o web3 tehnologiji ranije je za Jutarnji govorio Marin Tvrdić, Infobipov startup analitičar i istraživač web3 tehnologija koji je istaknuo kako 90 posto web3 startupova koji se danas bore za svoje prve investicije neće uspjeti, no onih 10 su budući Googleovi i Amazoni svijeta. Članak u cijelosti možete pročitati ovdje.
15:20 sati
Posebno zanimanje izazvalo je predavanje Charity Majors, softverske inženjerke te suosnivačice i CTO startupa Honeycomb, koja je prije njegova osnivanja radila u Parseu i Facebooku. Cijela Web dvorana bila je puna i tražilo se mjesto više.
Tema predavanja bila je „It is time to fulfill the promise of continuous delivery“ gdje se posvetila postizanju bržeg i efikasnijeg developerskog rada.
- To znači brzo staviti svoj kod u svoju proizvodnju dok je još svjež u vašoj glavi, za 15 minuta ili manje. Bez straha od deployanja. Imamo 15 minuta ili propast! – istaknula je.
Iako je gotovo do posljednjeg trenutka tajila temu svog predavanja na Infobip Shift konferenciji, Majors je za Netokraciju, nedavnu Infobipovu akviziciju, dala naslutiti o čemu će govoriti.
- Strah od deployanja je najveći izvor tehničkog duga u svakoj inženjerskoj organizaciji koju sam ikad vidjela. Svi koji drhte od same pomisli na deployanje petkom trebaju doći poslušati predavanje. Pokazat ću im roadmap do raja! – rekla je.
Majors je poznata i po davanju nekonvencionalnih karijernih savjeta koje je većinom stekla kroz vlastito iskustvo. Dovoljno je reći da je na koledžu studirala klavir, ali je odustala jer se, kako kaže, „pokazalo da ne voli biti siromašna“. Od tada gradi sustave i inženjerske timove. Voli startupe, kaos i teške probleme skaliranja, a nekako uvijek završi zadužena za baze podataka.
- Sreća i zadovoljstvo vaših korisnika i inženjera obično rastu u tandemu - poručila je u Zadru Majors dodavši kako vjeruje da ne upravljaju inženjeri timovima, već su odlični timovi čine sjajne inženjere.
14:34 sati
Uz bogat program na pozornicama, dobar dio posjetitelja zadržavao se na EXPO flooru.
Više od 30 kompanija poput Google i Microsofta predstavilo se na svojim izložbenim prostorima. Nagradne igre, prezentacije i demonstracije privlačile su pažnju developera.
13:45 sati
Kada razmišljate o gradu domaćinu konferencije za programere, vjerojatno ne zamišljate idiličan grad uz more s bogatom povijesti koji je podrijetlo vuče iz doba prije naše ere.
Baš kao što je Zadar poseban i bogat grad u toliko različitih aspekata, tako je i Infobip Shift izniman i spektakularan tech event. Iako su na prvi pogled neobična kombinacija, Zadar i Infobip Shift zapravo vrlo dobro funkcioniraju.
Smješten na obali Jadranskog mora, Zadar je jedan od najljepših dragulja Mediterana. Njegove uske popločane ulice, bogata povijest i prekrasne plaže čine ga savršenim gradom za istraživanje i uživanje prije, poslije ili u pauzama Infobip Shifta.
Ovdje pročitajte i zašto su konferencije poput Infobip Shifta skriveni adut hrvatske ekonomije i duže turističke sezone.
13.20 sati
U razgovorima, panelima, raspravama i radionicama Infobip Shifta sudjeluju neka od najistaknutijih i najutjecajnijih imena u globalnoj programerskoj i IT industriji. Stoga je za sve okupljene ovo prilika za učenje, usavršavanje i nadogradnju dosadašnjeg rada.
Jedno od atraktivnijih predavanja bilo je o važnosti privatnosti podataka te sigurnoj, izoliranoj bazi dizajniranoj za pohranu, upravljanje i korištenje osjetljivih podataka. Koristeći primjere iz stvarnog svijeta, Sean Falconer, voditelj odjela Head of Developer Relations u Skyflowu, pokazao je kako trezor za privatnost podataka pojednostavljuje i rješava privatnost podataka u brojnim slučajevima s kojima se developeri susreću na dnevnoj bazi.
- Cilj je prepoznati osjetljive podatke što je ranije moguće u procesu - istaknuo je Falconer.
Kaže i da se mnogi problemi u principu otkrivaju tek mjesecima nakon samog incidenta. Jedan od efektnijih načina dodavanja dodatnog sloja zaštite je korištenje trezora za privatnost podataka.
12:52 sati
Pikselizirane žute patke već su se etablirale kao simbol Infobip Shifta. Ovih dana Twitter je pun objava koje završavaju upravo emotikonom male žute patke, a na pozornicama te u ostatku interijera Dvorane Krešimira Ćosića u Zadru na konferenciji može se uočiti mnoštvo žutih patki.
Iz organizacije Infobip Shifta pozvali su sudionike konferencije da snime selfie s jednim od njihovih žutih prijatelja s kljunom. Cilj je da fotografija bude što luđa i zabavnija, a potrebno ju je objaviti na društvenim mrežama koristeći #InfobipShift. Organizatori će na kraju dana izabrati najbolje, a sretnici će za nagradu velike pikselizirane žute patke moći ponijeti kući.
12:21 sati
Moćna predavanja, širenje krucijalnog znanja i tajni uspjeha, nova poznanstva i sjajna zabava obilježili su prvi dan Infobip Shift konferencije u Zadru koja je na jednom mjestu okupila, prema procjenama, više od 4000 sudionika te još 10.000 sudionika koji su sve pratili online.
No, sada - program ide dalje istim tempom.
Zna se da je Infobip Shift konferencija posvećena ljudima koji su strastveni oko softvera, a svih šest pozornica danas su okupirali novi izvanredni umovi od kojih svatko može ponešto naučiti.
11:18 sati
Drugi dan Infobip Shift konferencije predavanjem je otvorio Håkon Wium Lie, norveški aktivist i programer te „otac CSS-a“.
CSS je vrsta računalnog jezika, skup naredbi koji ukazuju koliko će se neki naslov prikazati velikim na mobitelu, koliko na stolnom računalu, koliko na tabletu, a koliko na televizoru. CSS definira dizajn takoreći svega što danas vidite online od stranice e-Građana preko Googlea i Amazona pa sve do Netflixa i Spotifya.
Håkon Wium Lie otkrio je našem novinaru u Zadru da je prvi put u Hrvatsku došao 1987. u vrijeme Univerzijade. Tada je putovao vlakom od Norveške do Atene.
- Tada nije bilo interneta, ali nekako smo ipak uspjeli pronaći vlakove i rezervirati hotele. Meni je to bilo najzanimljivije vrijeme. Također, 2018. sam doputovao u Split na jednu web konferenciju i smatram da je hrvatska web zajednica vrlo aktivna i puna dobrodošlice tako da se veselim ponovnom susretu u Zadru na Infobip Shiftu – rekao je Wium Lie.
Bogati program i spektakularna produkcija Infobip Shift konferencije na jučer su pretvoriti Hrvatsku i Zadar u središte tech svijeta.
Svi s kojima smo razgovarali se slažu – ovo je najbolje izdanje dosad.
Slušajući pronicljive govore najbistrijih umova današnje tech scene dok ste okruženi očaravajućom poviješću grada izgrađenog prije gotovo dva tisućljeća zaista je neponovljivo iskustvo. Teško ćete negdje drugdje u svijetu pronaći ovako inspirativan spoj prošlosti i budućnosti.
Nakon fenomenalnog prvog dana Infobip Shifta, najveće developerske konferencije u jugoistočnoj Europi, pred nama je još niz predavanja ponajboljih tech govornika koji otkrivaju sve ključne trendove za developere, ali i svoje prokušane trikove za uspjeh.
Sudionici konferencije su primarno developeri koji dolaze iz 400 kompanija iz Hrvatske i regije, ali i zemalja iz cijeloga svijeta. Ove godine primjetan je porast dolaska sudionika iz SAD-a, Švedske, Norveške, Finske i Njemačke.
U zadarskoj Dvorani Krešimir Ćosić okupilo se više od 4.000 uživo prisutnih sudionika, a još njih 10.000 konferenciju prati online putem. Program konferencije počinje u 11 sati.
Kako je na konferenciji bilo prvog dana i što se sve događalo možete provjeriti ovdje.
Sve najvažnije trenutke, izjave i aktualna događanja drugog, ujedno i posljednjeg dana Infobip Shift konferencije, pratite uživo na Jutarnjem kroz izvještaje naših novinara iz Zadra.
Hanza Media je medijski pokrovitelj konferencije Infobip Shift 2022.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....