Zanimljivi podatci

Velika većina djece u Hrvatskoj ima vlastitu sobu, a stručnjaci se slažu oko jedne stavke koja je vrlo bitna za njihov razvoj

Dječja soba trebala bi poticati maštu i kreativnost, ali i biti prostorija koja djeci pruža mir i kvalitetan san nakon cjelodnevnog igranja

SKOGSDUVA kolekcija

 IKEA

Iako djeca danas, u svijetu prepunom briga i neizvjesnosti, sve češće osjećaju stres i opterećenje „odraslim" stvarima, pokazalo se kako im i dalje malo treba za sreću i dosezanje svog punog potencijala. Istraživanje tvrtke IKEA pokazalo je da se 90 posto djece uvijek ili ponekad osjeća sretnije kada se igraju. Zajednička zabava u obitelji na prvom je mjestu emocionalnih prioriteta i za roditelje i za djecu, a 95 posto roditelja reklo je da je sreća njihovog djeteta blisko ili donekle povezana s time koliko često se igra. Dakle, stvar je prilično jasna, djeci je potrebna igra. Igra poboljšava kognitivnu, fizičku, socijalnu i emocionalnu dobrobit djece. Igrajući se ​​djeca uče o svijetu i sebi, a pomaže im i u stjecanju povjerenja, izgradnji samopouzdanja i rješavanju izazova.

Uz igru, na listi aktivnosti koje su potrebne za ispunjavanje punog potencijala djece je i spavanje. Kvalitetan san je neophodan za učenje, pamćenje, emocionalnu regulaciju te fizički i mentalni razvoj svih ljudi, a posebno djece.

Prostor za sve

Istraživanje o navikama spavanja u jugoistočnoj Europi tvrtke IKEA pokazalo je da 84 posto djece u Hrvatskoj ima vlastitu sobu. Iako je osnovna namjena spavaće sobe odmor, djeca tamo obavljaju mnoge druge aktivnosti. Dječje sobe zato su često prepune živopisnih detalja koji potiču igru, maštu i veselje. No, ova prostorija treba djeci pružiti i osjećaj mira koji potiče kvalitetan san i tu se javlja sličan problem za mnoge roditelje. Kako dijete nakon cjelodnevnog igranja u sobi pripremiti na spavanje?

image

SKOGSDUVA kolekcija

IKEA

Stručnjaci su složni u jednom – djeci je potrebna stabilna rutina spavanja. Taj skup aktivnosti, koji bi se trebao raditi svake večeri s djecom, pomaže u tranziciji s vremena za igru ​​na vrijeme za spavanje. Niti odrasli ne odlaze ravno iz cjelodnevnih aktivnosti na spavanje, bez nekih koraka za opuštanje pa to ne treba očekivati niti od djece. Dosljedan niz koraka prije spavanja također može pomoći mlađoj djeci da razumiju što mogu očekivati ​​i da će san doći na red. Pokazalo se da ustaljena noćna rutina odlaska na spavanje rezultira boljim i kvalitetnijim snom, neophodnim za pravilan rast i razvoj djece.

Od igre do spavanja

Primjerice, večernji ritual može započeti pospremanjem igračaka, nakon čega će uslijediti kupanje, prigušivanje svjetla, čitanje omiljene priče, a tek onda spavanje. Ove aktivnosti bit će znak djetetu da je kraj dana stigao i da je vrijeme za spavanje.

Jedan od savjeta za što lakši prijelaz s igranja na spavanje je podjela sobe na zonu za igru i zonu spavanja. Roditelji mogu koristiti različite boje i dekorativne elemente kako bi vizualno definirali prostore. Zonu za igru može karakterizirati tepih jarke boje, poput ovoga iz kolekcije SKOGSDUVA robne kuće IKEA.

image

SKOGSDUVA kolekcija

IKEA

S druge strane, zona za spavanje treba odisati mirom i sigurnošću, a tu odlično mogu poslužiti brojne plišane igračke iz iste kolekcije koje će mališanima dati dodatnu dozu topline prije i tijekom spavanja. Istraživanje o navikama spavanja u jugoistočnoj Europi tvrtke IKEA pokazalo je da, iako imaju vlastitu sobu, 79 posto djece u Hrvatskoj povremeno spava s roditeljima u krevetu. SKOGSDUVA plišane igračke idealne su za djecu koja se boje mraka ili osjećaju tjeskobu zbog odvajanja od roditelja noću. Odvajanje od roditelja noću bit će lakše uz utješnu pratnju koja im pomaže da se opuste.

image

SKOGSDUVA kolekcija

IKEA

Osim toga, IKEA posteljina inspirirana šumom idealna je za ušuškavanje u duboki san nakon cjelodnevne igre. Razigrani, ali dovoljno umirujući motivi pružaju puno prostora za kreativnost i potiču pričanje priča za laku noć.

Organizacija je ključ

Organizacija prostora ključna je za održavanje reda i poticanje osjećaja smirenosti, koji doprinosi kvalitetnom snu. Uz sudjelovanje u organizaciji vlastite spavaće sobe, djeca usvajaju naviku odgovornog upravljanja svojim prostorom, što doprinosi njihovom samopouzdanju, a uredna soba pruža im i mirniju atmosferu za spavanje. No, istraživanje tvrtke IKEA o navikama spavanja pokazalo je da je u 57 posto domova u jugoistočnoj Europi u kojima djeca spavaju u svojoj sobi, roditelj odgovoran za održavanje reda u toj prostoriji.

Kako čišćenje i organizacija reda više ne bi bili izazov, već zabavan put iz igranja u spavanje, rješenje su kutije za odlaganje razigranog uzorka, poput SKOGSDUVA kutije, koja dolazi u dva kreativna izdanja.

image

SKOGSDUVA kolekcija

IKEA

Još jedan predmet koji pomaže u održavanju dječje sobe urednom na zabavan način je i vreća za odlaganje koju krase svima dragi šumski prijatelji.

Čitava SKOGSDUVA kolekcija idealna je za premošćivanje jaza između vremena za igru i vremena za spavanje jer nudi baš ono što djeci treba, razigrane, ali smirujuće elemente, koji stvaraju ugodno okruženje.

Dječja spavaća soba tako postaje mjesto gdje se razvija mašta, uče prve rutine i oblikuju navike koje će djeca nositi sa sobom cijeli život.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i tvrtke IKEA

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 23:58