Zoran Kalčić otvara vrata svoje novootvorene mesnice u Vrsaru. Naresci i piće dobrodošlice su posluženi, sitni novac za kusur je u blagajni i sve je spremno za doček prvih kupaca. Svejedno, u njemu vrije osjećaj neizvjesnosti. Godina je 1994., rat još uvijek traje, nema toliko turista te gospodarska situacija nije najbolja i tko zna kada će se popraviti. Ponovno, na mala vrata, ulazi pitanje koje ga muči danima: „Jesam li pogriješio s otvaranjem obrta?“
Prije nego li je stigao ponuditi odgovor, na vratima se pojavljuju prve mušterije, točnije prijatelji koji su ga došli podržati. Nedugo nakon njih dolaze i prvi pravi kupci, među njima i turisti iz obližnjih kampova.
- Ruku na srce, ti turisti su bili Česi koji su došli samo zbog besplatne hrane. Pojavili su se i sljedeći dan i onaj poslije samo da pitaju zašto nema više narezaka – prisjeća se uz osmijeh Kalčić, 49–godišnji obrtnik iz Vrsara.
Skoro tri desetljeća kasnije, vrata njegove mesnice su i dalje otvorena te danas, uz isključivo hrvatske mesne proizvode, prodaje i vlastito maslinovo ulje. Iza njega je i odlično ljeto, a promet u blagajni je bolji nego rekordne 2019. tako da će godinu završiti u finom plusu i može mirne duše zatvoriti mesnicu za ovu sezonu i posvetiti se berbi maslina. Dodatni novac otvara mogućnosti za ulaganje pa i ostvarenje starog poslovnog sna o gradnji turističkih apartmana. No, unatoč pozitivnoj godini i dobrom poslovanju, u njemu se svejedno pojavilo ono isto zrno neizvjesnosti s dana otvorenja trgovine. Krivac je ponovno isti – aktualna gospodarska situacija.
Rast nabavne cijene
Državni zavod za statistiku objavio je kako su potrošačke cijene u Hrvatskoj porasle u rujnu 12,8 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, pa je tako inflacija dosegnula novu najvišu razinu od kada spomenuti zavod vodi te podatke. Uz to, energetska kriza ne jenjava i svi se pribojavaju cijena režija pred nadolazeću zimu. Kalčić pritom nije iznimka.
- Poskupljenja se već debelo osjete – ističe obrtnik.
Kako kaže, cijena junetine porasla je za 30 posto, a veliki rast osjeti se kod svih materijala potrebnih za uzgoj maslina, od goriva, gnojiva i zaštitnih sredstava pa sve do boca i čepova. No, opet, iza njega je dobra turistička sezona, a iz Hrvatske udruge turizma su već u kolovozu najavili kako je potrebno odmah krenuti s pripremama za ljeto 2023. te nastaviti s investicijama ako želimo iduće godine biti konkurentni na europskom tržištu. Kalčić se trenutno, baš kao i mnogi drugi obrtnici te poduzetnici u turizmu, nalazi na jednoj važnoj prekretnici – uložiti u proširenje posla ili oprezno trošiti dok kriza ne prođe?
- Ne znam što je ispravno, no znam kako ću ja postupiti. Po prirodi sam oprezniji i nisam sklon tome da idem u nešto novo dok traje gospodarska neizvjesnost. Lakše je stajati miran u takvim situacijama – navodi Kalčić te dodaje da je istu taktiku primijenio i pred krizu 2007., kao i za vrijeme nacionalnog lockdowna.
U oba slučaja se „strategija čekanja“, kaže, pokazala ispravnom, kao i odluka da se stavi dovoljno novca sa strane za moguće teške dane. Čak i bez naglih financijskih zaleta uspio je kroz godine više puta renovirati mesnicu te obnoviti strojeve i opremu za proizvodnju maslinovog ulja.
- Nisam naučen da ide sve odmah, već da posao ide korak po korak. Možda to nije poduzetnički od mene, ali, što ću, takav sam – iskren je Kalčić.
HOK Obrtnik plus
Veliki faktor uspješnosti u poslovanju, kaže, čini i iskorištavanje svih mogućih pogodnosti za obrtnike te u tom kontekstu posebno hvali program HOK Obrtnik plus. Riječ je o projektu koji obaveznim i dobrovoljnim članovima Hrvatske obrtničke komore (HOK) osigurava brojne pogodnosti kod dobavljača roba i usluga iz raznih gospodarskih grana, čime se ostvaruju značajne uštede u poslovanju. U širokoj lepezi pogodnosti obrtnici mogu, primjerice, ostvariti uštede za struju putem HEP Opskrbe. Naime, znatan je dio obrtnika, upravo na poziv HOK-a, već nakon prvih najava o poskupljenju struje u studenom prošle godine, potpisao Sporazum o suradnji s HEP Opskrbom. Na taj su način zaštitili svoje poslovanje od cjenovnog udara i to na dulje razdoblje jer ugovor s HEP Opskrbom omogućava zajamčene dvije godine nepromijenjenih cijena, bez obzira na tržišna kretanja. Povlaštene cijene na duže razdoblje moguće je dobiti i za gorivo zahvaljujući uključenosti partnera koji nudi popust na cijenu goriva u spomenutom projektu. Tu su i povoljnije cijene za razne industrijske proizvode, zaštitnu opremu, repromaterijal, najam informatičke opreme, različite medicinske usluge, i mnoge druge usluge. I to sve bez dodatnih troškova osim plaćanja članarine HOK-a, s time da je to opcija koju mogu koristiti obavezni te dobrovoljni članovi, odnosno poduzetnici koji žele postati članom HOK-a.
- Komorski doprinos koji plaćamo možemo zapravo višestruko vratiti kroz pogodnosti koje imamo zahvaljujući članstvu u Hrvatskoj obrtničkoj komori. Osobno koristim sve pogodnosti projekta HOK Obrtnik plus i volio bih da svaki obrtnik ode u svoje matično udruženje i samostalno se uvjeri u brojne popuste koje može ostvariti – kaže Kalčić.
Od brojnih pogodnosti posebno ističe suradnju s HEP Opskrbom. Struja mu je zaštićena na 1,52 kune po kWh, dok neki njegovi kolege plaćaju i do 3 kune po kWh. No, kako se on nalazi u skupini manjih potrošača nada se da će mu cijena električne energija biti još i manja, sukladno paketu mjera pomoći koji je Vlada usvojila gdje stoji da će obrtnici jeftinije plaćati struju ako u razdoblju od 1. listopada do 31. ožujka potroše do 2500 kilovatsati mjesečno.
Ostanak u Hrvatskoj
Stoga vjeruje kako bi za 10 godina, ako nastavi ovim tempom, mogao proširiti svoje poslovanje i na iznajmljivanje apartmana. U svakom slučaju, kaže, nije požalio što je onoga dana davne 1994. godine otvorio vrata svoje mesnice i ostao u Hrvatskoj.
- Imam puno poznanika koji rade vani i od svakoga čujem kako im nedostaje dom. Možda je vani uređenije i može se više zaraditi, ali i u Hrvatskoj sada ima jako puno prilika za posao. Sve više ljudi otvara obrte i poduzeća, proces je k tome puno jednostavniji nego prije. Postoji puno poticaja za pokretanje vlastitog posla, čak se i puno lakše dolazi do kredita s niskim kamatama. Prema tome, mladi koji žele raditi u Hrvatskoj imaju pred sobom jako puno mogućnosti. Samo trebaju probati – zaključuje Kalčić.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Hrvatske obrtničke komore.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....