Ako živite u gradu i svaki dan se morate probijati kroz gužvu, znate koliko to može biti iscrpljujuće. Urbanizacija, stres i stalna utrka s dnevnim obavezama ostavlja danak na našem zdravlju, kako fizičkom tako i psihičkom. Sav taj nakupljeni pritisak rezultira potrebom za njegovim opuštanjem pa mnogi od nas jedva čekaju vikend da odmore moždane vijuge dalje od vreve. Povratak prirodi ono je što neopisivo treba modernom čovjeku kako bi unio mir u svoj život, a odlično rješenje je boravak u ruralnim sredinama.
Posljednjih godina sve se više razvija seoski turizam koji doprinosi gospodarstvu određenog ruralnog područja, a obuhvaća gastronomiju, poljoprivrednu proizvodnju i turističke usluge. Na samo pola sata vožnje automobilom od centra Zagreba, u prigorskom naselju Đurđekovec, smjestilo se Izletište Polovanec. Odlična prigorska vina, domaća hrana, mnoštvo zelenila samo su neki od sadržaja koje obitelj Polovanec nudi u svojoj, kako je od milja zovu, „prvoj kleti do Jelačić placa“.
Od hobija do tradicije
OPG Polovanec prostire se na 2,2 hektara na kojem se, osim kleti uređene u domaćem stilu, nalazi i vinograd. On je srce njihovog posla, objasnio nam je vlasnik OPG-a Miroslav Polovanec, te ga imaju već nekoliko generacija.
- Pradjed je sve započeo, a moj otac Stjepan i ja smo nastavili. U početku nam je vinogradarstvo bilo više kao hobi. Kako smo se bavili ugostiteljstvom, prodavali smo vino samo u kafićima. No, jednom prilikom nas je put odveo u Austriju gdje smo vidjeli kako mali proizvođači prodaju svoje vino na kućnom pragu i tad smo se pitali: Pa zašto mi to ne bismo mogli? – govori nam Polovanec, ujedno osnivač i predsjednik Udruge Vinska cesta Grada Zagreba koja spaja sedam seoskih obiteljskih gospodarstava.
Polovančevi danas uzgajaju čak 14 sorti grožđa - devet crnih i pet bijelih. No, u početku nije sve išlo tako glatko. Naime, za crne sorte grožđa nije postojala subvencionirana sadnja jer se vjerovalo kako one ne uspijevaju u prigorskom kraju. Zato je Polovanec u suradnji s Agronomskim fakultetom pokrenuo pilot-projekt i ostvario dugogodišnju želju.
Među njegovim crnim vinima posebno se ističu Syrah, Cabernet Sauvignon i Cuvée Krč. Sve tri sorte nisu baš karakteristične za prigorske krajeve, posebice Cuvée Krč koji nosi ime po položaju na kojem su posađeni vinogradi. Riječ je o mješavini Cabernet Sauvignona, Merlota i Syraha te je jedno od omiljenih vina obitelji Polovanec.
Specijaliteti od kojih rastu zazubice
Iako je vino njihova prva ljubav, Polovančevi su se tijekom godina suočili s brojnim izazovima koji su im uzdrmali poslovanje, ali ne i motivaciju. Vinogradarstvo, kaže Miroslav Polovanec, iziskuje mnogo strpljenja i živaca jer je svaka godina drukčija.
- To je industrija pod vedrim nebom, gdje ne možete utjecati na baš sve faktore poput vremenskih neprilika. Kasni mrazovi znali su nam uništiti nasade, a ove godine zbog neprestane kiše nikako ne uspijevamo poprskati vinograd protiv nametnika i bolesti. U ovom poslu stalno moraš ‘osluškivati‘ i truditi se svim snagama da plod preživi do jeseni i eventualne nedaće okrenuti u svoju korist. Svatko tko se kani baviti ovim poslom, trebao bi biti ustrajan, hrabar i imati dozu ludosti u sebi koja ga gura naprijed – govori Polovanec.
Njihova pažljivo kreirana vina osvojila su brojne nagrade i oduševila ljubitelje dobre kapljice pa je ova starosjedilačka obitelj odlučila proširiti priču. Prije 12 godina prodali su kafić u Sesvetama i otvorili izletište na kojem danas imaju raznoliku gastronomsku i turističku ponudu. Osim vožnje kočijom i predivnog pogleda na zelene vinograde, putnike namjernike najviše osvajaju prigorski specijaliteti. Među njima su štrukle, domaće kobasice i prigorski mejaš – svinjski lungić punjen domaćim sirom, špekom i jabukama, omotan špekom i ispečen na roštilju.
- Neki gosti samo zbog mejaša dolaze do nas, a uz njega savršeno paše domaći kukuruzni kruh, za koji brašno meljemo na starinskom kamenu – objašnjava Polovanec.
U blizini vinograda nalaze se i dva plastenika u kojima obitelj uzgaja domaće povrće poput zelene salate, rajčica, paprike, luka, krastavaca, krumpira i još mnogo toga. Ambijent u kombinaciji s ukusnim prigorskim delicijama idealan je spoj ne samo za bijeg od grada, nego i za razne svečanosti. Prostor unutar kleti dovoljno je velik za proslavu krštenja, pričesti ili krizme, kao i za vjenčanja te druge privatne zabave.
Povezanost je važna
Budućnost seoskog turizma u Hrvatskoj, kaže Polovanec, itekako je svijetla, no smatra da bi se ponuda smještaja i sadržaja trebala pojačati, kao i njihova promocija. Kako je potražnja nekada veća od ponude, Polovančevi na imanju uskoro otvaraju hotel s 12 dvokrevetnih i šest trokrevetnih soba.
- Dogodila nam se situacija da nam je došlo nekoliko autobusa punih turista iz Koreje te ih nismo imali gdje smjestiti. Ne možemo si dopustiti gubitak klijenata, no takvog problema zahvaljujući hotelu neće više biti – napominje Polovanec.
Za uspjeh kontinentalnog turizma, dodaje, vrlo je važna dobra povezanost s vlasnicima OPG-ova. Zato ono što ne proizvedu sami, Polovančevi kupuju od ostalih poljoprivrednika, a Vinska cesta grada Zagreba nastoji ojačati suradnju među seoskim gospodarstvima.
Veliku ulogu u takvoj vrsti poslovanja i vidljivosti potencijalnim turistima ima i dobra internetska veza jer im mnogo upita dolazi putem interneta. Osim toga, turisti, smatra Polovanec, žele imati pouzdan pristup internetu bez obzira na to što se nalaze na ruralnom području.
- Nekada je internetski signal ovdje bio prilično slab, no odabirom A1 Hrvatska teleoperatera riješili smo i taj problem. Njihova podrška nam je bitna jer je u današnje vrijeme za svaki dio poslovanja važan internet, bilo da je riječ o izdavanju računa, dogovaranju poslova, oglašavanju preko društvenih mreža… Osim toga, s izgradnjom hotela uvest ćemo A1 optičku mrežu pa će brzina i kvaliteta signala biti još bolja – zaključio je Polovanec.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i A1 Hrvatska.