Uz prosječnu neto plaću od 7038 kuna u veljači ove godine, dio zaposlenih prosječno je dobio i 633 kune neoporezivih primitaka, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Riječ je o prosječnom iznosu neoporezivih naknada zaposlenih koji su takav primitak dobili, a među njima su neoporezive naknade kao što su nagrade za radne rezultate, troškovi prehrane, vrtića ili jubilarne nagrade. Među neoporezivim naknadama koje svojim zaposlenicima mogu isplatiti poslodavci su i uplate u dobrovoljni mirovinski fond.
Gospodin Fin, prvi virtualni financijski pomoćnik mirovinskih fondova, podsjeća da je dobrovoljna mirovinska štednja u trećem stupu fleksibilan model nagrađivanja zaposlenika od kojih koristi imaju i zaposleni i poslodavci.
POGLEDAJTE VIDEO I SAZNAJTE KAKO FLEKSIBILNO NAGRADITI ZAPOSLENIKE
Poslodavci po jednom zaposleniku mogu neoporezivo uplatiti dobrovoljnu mirovinsku štednju do 500 kuna mjesečno ili do 6000 kuna godišnje. Cijeli iznos koji uplate porezno je priznati rashod koji će im umanjiti osnovicu poreza na dobit. Poslodavci pritom mogu fleksibilno odrediti iznose koje svojim zaposlenicima žele uplatiti u treći stup, kao i dinamiku uplata, koje mogu biti u rasponu od mjesečnih do godišnjih.
Važno je znati da će zaposleni kojima poslodavci uplaćuju dobrovoljnu mirovinsku štednju na osobni račun u trećem stupu dobiti iznos koji je uplatio poslodavac. Uz to, dobrovoljna mirovinska štednja uvijek je u vlasništvu zaposlenika, čak i ako poslodavac prekine s uplatama ili zaposleni promijeni posao. Na ukupne uplate u dobrovoljni mirovinski fond zaposlenik ostvaruje još i prinose fonda. Zaposlenik kojem poslodavac u treći stup uplaćuje 500 kuna mjesečno ili 6000 kuna godišnje, nakon pet će godina, uz prinose od 3 posto, na računu imati 36.213* kuna. To znači da je uz uplate poslodavca dodatno ostvario zaradu od 6123 kune na državnim poticajima i prinosima fonda.
Kako biste se što bolje informirali o mirovinskoj štednji u drugom i trećem stupu te napravili dobar plan za mirovinu, pratite videoserijal Gospodin Fin na YouTube kanalu Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava. Na digitalnoj platformi umfo.hr pratite i analize vodećih hrvatskih ekonomista, financijskih i bihevioralnih stručnjaka uz pomoć kojih ćete dobiti relevantna objašnjenja o mirovinama. Dio je to projekta financijske pismenosti koji provodi UMFO.
(*Izračun je informativan i nije jamstvo budućih prinosa ni kapitaliziranog iznosa u budućnosti.)
Prilog je napravljen u skladu s najvišim profesionalnim standardima u produkciji Native Ad Studija Hanza Medije i Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, u suradnji s agencijom za premium sadržaj i tehnologiju 01 Content & Technology – C3 Croatia.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....