ZAGREB - Prije početka akademske godine oglasnici su puni stanova namijenjenih studentima koji nisu dobili smještaj u studentskom domu. Velik interes za stanove manje površine diže im cijenu, koja se kreće od 200 do 400 eura mjesečno, ovisi o lokaciji na kojoj se stan nalazi.
Na cijenu utječe i opremljenost i uređenje stana, kao i to ima li stan bežični internet. Dvosobni i trosobni stanovi površine od 40 do 80 četvornih metara iznajmljuju se po cijeni od 400 do 800 eura, a najviše takvih stanova je na Črnomercu i Trešnjevci, koji su dobro povezani s fakultetima. Oni kojima ne smeta više cimera odlučit će se za veće stanove, četverosobne, pa i šesterosobne. Takvim stanovima cijena doseže i do 2300 eura na mjesec, što u praksi nije mnogo, iako se tako čini, kada se podijeli na nekoliko osoba. Ako unajme tako velike stanove, studenti troškove stanarine i režija dijele s cimerom ili više njih.
Najpopularniji kvartovi
Najtraženije gradske četvrti su širi Centar, Jarun, Knežija, Maksimir, Trnje i Vrbik upravo zbog dobre povezanosti i blizine studentskih domova, restorana i fakulteta. Baš zato su i cijene tih stanova više od ostalih. Najmodavci vrlo često od budućih stanara zahtjevaju i polog od jedne mjesečne najamnine kako bi osigurali svoju imovinu i zaštitili se od eventualnog ranijeg otkazivanja stana. I, naravno, treba paziti da tulumima koje ćete organizirati u stanovima ne naljutite susjede koji vas mogu cinkati vlasniku stana. Predlažemo da prije tuluma upozorite susjede da organizirate malu zabavu i da se unaprijed ispričavate zbog moguće buke.
Učenje u NSK
Problem velikih stanova i studentskih domova je buka. Buka koja ometa studente u učenju. Studenti obično zbog cimera i susjeda ne mogu učiti u stanovima i sobama, a učionice u domovima nisu pravi odabir jer uvijek netko naleti pa započne priča.
Upravo zato studenti kao mjesto za učenje odabiru Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu. NSK je omiljeno mjesto za učenje brojnim zagrebačkim studentima. Godišnja članarina za redovne studente iznosi 40 kuna, dok izvanredni imaju dvije mogućnosti: ako žele samo biti u čitaonici, plaćaju 40 kuna, a ako žele i posuđivati knjige, plaćaju 100 kuna godišnje.
Međunarodna iskaznica
U knjižnici se besplatno može koristiti internet, fotokopirati (za što je potrebno kupiti karticu od knjižničara), a studenti mogu popiti kavu u kafiću na vrhu zgrade. U NSK je moguće učiti i navečer, za što je dostupno 150 mjesta u prizemlju. No, vrijeme učenja je skrećeno. Nekada se u knjižnici moglo ostati do ranih jutarnjih sati, a od prošle godine učenje završava u ponoć. U vrijeme ispita u NSK su velike gužve pa je najbolje mjesto rezervirati osobno, ali može i telefonski. Naravno, može se doći i bez rezervacije, od 22 sata nadalje, ali to je rizično jer se može ostati bez mjesta.
Međunarodna studentska iskaznica ISIC ulaznica je u svijet brojnih popusta i pogodnosti, kako u inozemstvu tako i u Hrvatskoj. S ISIC-om ulaznice u muzeje, zabavne i nacionalne parkove te putničke karte postaju jeftinije, a donosi i popuste u raznim trgovinama i hostelima. U Zagrebu to znači da imate 20 posto popusta na sve programe i koncerte koje organizira Koncertna direkcija Zagreb, 35 posto popusta na Autotransove povratne karte u tuzemnom prijevozu te nižu cijenu za sve seminare i tečajeve koji nisu na popustu u EdukaCentru.
Pogodnosti u ZET-u
No, možda najvažnija stvar koju studenti moraju napraviti pri dolasku u Zagreb jest studentski pokaz za vožnju ZET-ovim autobusima i tramvajem. Godišnju kartu s kojom se mogu voziti tramvajem, autobusom i uspinjačom platit će 1200 kuna. No, pozitivno je to što postoji mogućnost plaćanja u obrocima, od 2 do 12 rata. Ako im je to previše, studenti mogu izabrati mjesečnu kartu za koju moraju odvojiti 120 kuna mjesečno. Nikako nije preporučljivo kartu kupovati jednokratno jer je pojedinačna karta 12 kuna izvan vozila te 15 kuna kupljena u vozilu i vrijedi samo 90 minuta.
Dokumenti za pokaz
Također, privremeno je ukinuto plaćanje karte SMS porukama pa više ne postoji mogućnost švercanja i slanja poruke u trenutku kad kontrolor uđe u tramvaj. Izrada pokaza je jednostavna.
Treba vam obrazac koji možete uzeti u poslovnicama ZET-a i fotografija ne starija od šest mjeseci. Ispunjeni obrazac i sliku ovjerite u studentskoj referadi i vratite ga u ZET-ovu poslovnicu. Uz obrazac, na šalteru morate pokazati studentski indeks i osobnu iskaznicu.
Državna stipendija
Više informacija dostupno je na stranici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta
www.mzos.hr
Kategorije:
A - za nadarene redovite
studente sveučilišnih i stručnih studija
D1 - redovitim studentima - djeci osoba poginulih,
umrlih i nestalih
E - redovitim studentima
sveučilišnih i stručnih studija slabijeg imovinskog stanja
P - državne stipendije
studentima poslijediplomskih studija s invaliditetom
Sveučilišna stipendija
Dodijeljuje se redovnim studentima preddiplomskih, integriranih, diplomskih i stručnih studija, a više informacija dostupno je na stranicama Sveučilišta u Zagrebu www.unizg.hr
Kategorije:
A - za izvrsnost
B - za studente slabijeg
socijalno-imovinskog stanja
C - za studente s invaliditetom
Braniteljska stipendija
Namijenjena je stipendiranju hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i njihove djece. Uvjeti za dobivanje ove stipendije, kao i detaljnije informacije, dostupni su na web stranici Ministarstva branitelja www.branitelji.hr
Ostale stipendije
Studenti imaju mogućnost dobivanja stipendija od Grada Zagreba, različitih organi
zacija i poslovnih subjekata. Dodatne informacije o ostalim stipendijama dostupne su na web stranicama:
www.zagreb.hr, te
www.stipenije.info
Sveučilište u Zagrebu
70.000
studenata ili
48,5 posto svih
studenata u Hrvatskoj studira u Zagrebu
167
preddiplomskih
studijskih programa
21
integrirani
preddiplomski i
diplomski studijski
program
11
stručnih studijskih
programa
182
diplomska studijska
programa
66
poslijediplomskih
doktorskih studijskih programa
146
specijalističkih
poslijediplomskih
studijskih
programa
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....