Znanstvenici su u Sibiru pronašli nevjerojatno očuvanu lešinu mladunca, za kojeg nije sigurno je li pas ili vuk, piše BBC.
Pronađena životinja imala je samo dva mjeseca u trenutku kad je uginula, a znanstvenike je zapanjilo koliko je dobro led očuvao krzno, nos i zube na štencu. Usprkos tome, još uvijek nisu uspjeli utvrditi o kojoj se točno vrsti životinje radi, to jest je li riječ o psu ili vuku.
Postoji i treća opcija - da se zapravo radi o dosad nepoznatoj životinji koja je bila evolucijska poveznica između vukova i modernih pasa, smatraju znanstvenici, a piše BBC.
Metodom radiokarbonskog datiranja utvrđeno je kada je štene uginulo i koliko je dugo bilo zamrznuto, dok je analizom genoma utvrđeno da se radi o životinji muškog spola.
- Već smo dobili puno podataka i čovjek bi mislio da ćemo dosad znati radi li se o psu ili vuku. Sekvenciranje DNK zapravo je pokazalo da bi se moglo raditi o životinji koja je i zajednički predak vukova i pasa - rekao je Dave Stanton iz Centra za paleogenetiku u Švedskoj.
@Nibbledtodeath is working on this specimen together with @pontus_skoglund.
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) November 18, 2019
It's 18 kyrs old!
So far, we have sequenced it's genome to 2X coverage. But we still can't say if it's a #wolf or a #dog. Maybe it's the common ancestor?
More sequencing needed!
(Photo: S Fedorov) pic.twitter.com/3zhbVEudig
Drugi znanstvenik iz spomenutog centra, Love Dalen, na svojem je Twitter profilu objavio status u kojem stoji da bi to mogao biti i najstariji pas ikad pronađen.
Kako ne bi sve ostalo na nagađanjima, znanstvenici će nastaviti sa sekvenciranjem DNK uz nadu da će tako otkriti dosad nepoznate stvari o evoluciji pasa.
Inače, smatra se da moderni psi potječu od vukova, ali i dalje se vodi žustra debata o tome kada su točno psi bili pripitomljeni, to jest kada su počeli živjeti s ljudima. Jedno istraživanje iz 2017. sugerira da se to moglo dogoditi prije 20 do 40 tisuća godina.
Here is another amazing find from the Belaya Gora site!
— Love Dalén (@love_dalen) April 16, 2019
Radiocarbon dating says it 18,000 years old.
Question: is it a #wolf cub, or possibly the oldest #dog ever found?
We are hoping to answer this by sequencing it's genome (it has 43% endogenous DNA).
But what do you think? pic.twitter.com/MTZ918GFBf
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....