Twitteraši se ovih dana šale da bi scene iz SF filma "Planet majmuna" zaista mogle zaživjeti. Reakcije su uslijedile nakon što je objavljeno da su znanstvenici u Kaliforniji uspješno stvorili hibridnu stanicu čovjeka i majmuna.
Tim s kalifornijskog Instituta Salk ubrizgao je matične ljudske stanice u embrije primata makakija te stvorio mješavine stanica koje se nazivaju himere.
Vijest je potaknula etičke rasprave pa su neki britanski stručnjaci iskazali zabrinutost ovakvim eksperimentiranjem koje ''predstavlja značajne etičke i pravne izazove i otvara Pandorinu kutiju za ljudsko-neljudske himere'', prenosi The Independent.
Na Twitteru su se pak mnogi našalili kako se približavamo "Planetu majmuna", na kojemu se inteligentni primati sukobljavaju s ljudskom vrstom.
- Doslovno sam se okrenula svom partneru i rekla: 'Oh, vidi, to je početak 'Planeta majmuna!'', a na taj se tweet netko nadovezao: 'Pa, pandemija me stvarno natjerala da pomislim da smo krenuli prema 'Igrama gladi', ali čini se da se umjesto toga približavamo 'Planetu majmuna'?'
Unatoč burnim reakcijama i propitkivanjima, profesor iz tima znanstvenika, Izpisua Belmonte, drži da u njihovom radu nema spornih elemenata te da himere zadovoljavaju etičke smjernice.
- Osim što je ovaj uspjeh važan u smislu daljnjih istraživanja i zdravlja, jednako nam je važno i kako smo ga ostvarili, odnosno, odradili posao, s posebnim naglaskom na etiku i koordinaciju s regulatornim tijelima – kazao je Belmonte.
Podsjetimo, isti je tim stručnjaka prije četiri godine uzgojio embrije koji imaju 0.001 ljudskog materijala, dok je ostatak proizašao iz svinje. Iako se od 2.075 ugrađenih embrija u idućih 28 dana tada nastavilo razvijati tek njih 286, taj im je eksperiment dokazao da ljudske stanice mogu funkcionirati u hibridima.
To je 2017. označilo revolucionarno otkriće u pogledu potencijalnog razvoja ljudskih organa, ali i proučavanja pojave ljudskih bolesti te dubljeg razumijevanja razvitka ljudskog embrija. No, za to bi znanstvenicima trebalo od 0.1 do 1 posto ljudskog materijala.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....