CAPE CANAVERAL - Raketa tvrtke SpaceX ponijela je u srijedu američki satelit u duboki svemir gdje će motriti Sunčeve oluje i snimati Zemlju s udaljenosti od 1.6 milijuna kilometara.
Osvjetljena zalazećim Suncem, raketa Falcon 9 visoka poput 22-katnice odvojila se u 21 sat po srednjoeuropskom vremenu s lansirne rampe svemirskog centra Cape Canaveral na Floridi.
Lansiranje je bilo odgođeno u nedjelju zbog problema s radarom, a u utorak zbog jakog vjetra. Iako su se u SpaceXu nadali kako će nakon lansiranja pokušati meko prizmeljiti ostatak raketnog potkisnika, to se nažalost zbog vremena nije moglo izvršiti.
Visoki valovi, koji su nadmašivali i trokatnicu, preplavljivali su platformu za slijetanje koja je plutala 500-tinjak kilometara istočno od obale Floride. Da stvar bude još i gora, jedan od četiri motora potrebnih za slijetanje na platformu nije stabilno radio.
Tri sata prije samog lansiranja SpaceX je odlučio odustati od radikalnog testa slijetanja potisnika prvog stupnja. Ovo bi bio drugi pokušaj takvog eksperimenta. Prošlomjesečni je završio u plamenu nakon što se raketni potisnik zabio u platformu, prevrnuo i eksplodirao.
Raketa nosi NASA-in klimatski opservatorij DSCOVR, vrijedan 340 milijuna dolara. On će zamijeniti 17 godina stari satelit koji prati potencijalno opasne Sunčeve oluje koje mogu omesti signale za GPS, blokirati radio komunikacije i utjecati na električne sustave na Zemlji.
Satelitu će trebati 110 dana da dosegne operativnu orbitu oko Sunca, na udaljenosti od gotovo 1.6 milijuna kilometara od Zemlje gdje će služiti kao plutajuća bova sposobna sat vremena unaprijed uočiti prijeteću Sunčevu aktivnost.
Originalna misija satelita, koju je zagovarao bivši američki potpredsjednik Al Gore, trebala je biti kontinuirani pogled na Zemlju koji bi se prenosio na internetu radi podizanja ekološke svijesti, poput legendarne snimke Zemlje "Blue Marble" koju je sedamdesetih godina snimio Apollo 17.
Satelit opremljen senzorima za motrenje vulkana, praćenje suša, poplava i požara, fotografirat će Zemlju svaka dva sata i snimke slati na globalnu mrežu, čime će se bar djelomično ostvariti Goreov san.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....