NEMA STRAHA

'SVEMIRSKI FERRARI' STIŽE NA ZEMLJU Europski satelit GOCE uskoro ostaje bez goriva i pada

 Reuters
Uzimajući u obzir da su dvije trećine Zemlje pokrivene oceanima i da su velika područja kontinenata rijetko naseljena opasnost po život ili imovinu vrlo je mala

PARIZ - Europski satelit GOCE, nazvan Ferrarijem svemira zbog aerodinamičnog dizajna, koji je imao zadaću skupljanja podataka o zemljinoj gravitaciji sredinom sljedećeg bi mjeseca trebao pasti na Zemlju.

Satelit kojeg je lansirala Europska svemirska agencija (ESA) ostaje bez goriva u listopadu no ne zna se gdje će i kada točno pasti, a agencija kaže da će mjesto njegova pada moći preciznije odrediti neposredno prije očekivanog vremena ulaska u atmosferu kroz nekoliko tjedana.

Uzimajući u obzir da su dvije trećine Zemlje pokrivene oceanima i da su velika područja kontinenata rijetko naseljena opasnost po život ili imovinu vrlo je mala.

RADIO-TELESKOP NA MJESECU TRAGAT ĆE ZA VANZEMALJCIMA 'To je opasno, otkrit ćemo im našu lokaciju'

Svake godine na Zemlju padne oko 40 kubičnih tona otpada, dijelova satelita i drugih proizvoda čovjeka, no rizik da netko bude pogođen manji je nego da vas pogodi meteor, kaže ESA.

Satelit je lansiran u ožujku 2009. i čitav projekt koštao je 350 milijuna eura. Satelit kruži u orbiti na udaljenosti od 224 kilometara od Zemlje što je puno bliže površini planeta od drugih satelita ili Međunarodne svemirske postaje koja kruži na visini od 400 kilometara.

Satelit je protekle četiri godine prikupio najpreciznije dosad podatke o varijacijama gravitacijskog polja Zemlje a stvorio je i prvu kartu visoke rezolucije na kojoj je vidljiva granica između zemljine kore i omotača.

Očekuje se da će se najveći dio satelita raspasti prilikom ulaska u atmosferu no ESA kaže da bi neki veliki komadi mogli pasti i na Zemlju.

Ured ESA-e za svemirski otpad prati kretanje satelita GOCE i objavit će procjene rizika u trenutku kad se bude očekivao pad satelita.

Zanimanje javnosti izazvalo je više ulazaka satelita u atmosferu pa je tako 2011. NASA-in satelit UARS, nakon što je obavio funkciju, pao u Tihi ocean, a ruska svemirska stanica Mir navodno je izazvala probijanje zvučnog zida kada je 2001. pala u ocean u blizini Fidžija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 11:28