Najveći znanstveni stroj na svijetu LHC (Veliki hadronski sudarač) nakon 14 mjeseci pauze ponovno je u pogonu.
- Sjajno je vidjeti da snopovi protona opet cirkuliraju u LHC-u- izjavio je za BBC Rolf Heuer, generalni direktor CERN-a (Europski centar za nuklearna istraživanja) gdje je smješten LHC.
Podsjetimo, više od pet milijardi eura vrijedni LHC pušten je na spektakularan način u pogon 10. rujna prošle godine. No, nakon desetak dana prestao je s radom jer je došlo do kvara na jednom od supravodljivih magneta. Uslijedili su višemjesečni popravci, koji su stajali oko 30 milijuna eura, a tom prilikom otklonjeni su i ostali uočeni nedostaci.
“Stroj za Veliki prasak”, kako popularno nazivamo LHC jer će se u njemu rekonstruirati uvjeti kakvi su vladali u trenutku nastanka svemira, nalazi se na dubini od 100 metara u podzemnom tunelu opsega 27 kilometara, koji se jednim dijelom nalazi u Švicarskoj, a drugim dijelom u Francuskoj .
“Srce” LHC-a čini oko 1600 velikih supravodljivih magneta koji rade na temperaturi od minus 271 Celzijev stupanj (dva stupnja iznad Apsolutne nule). U LHC-u će se sudarati protoni, a znanstvenicima je proteklih sati poπlo za rukom ono što su napravili 10. rujna 2008. godine: oba snopa protona su cirkulirala kroz LHC.
- To se dogodilo brže i lakπe nego što smo zamišljali. Sve je išlo glatko - rekao je James Gillies, glasnogovornik CERN-a.
Prvi sudari protona očekuju se tijekom idućih 10-15 dana. Kada bude u punom pogonu (što se očekuje tek za više mjeseci), u LHC-u će svake sekunde biti milijardu proton-proton sudara.
Fizičari se nadaju da će jednom u tisuću milijardi sudara nastati čestica Higgsov bozon koji će se odmah raspasti na takav način da će ga detektirati dva golema i izvanredno sofisticirana detektora: CMS i ATLAS. Detektori CMS i ATLAS “jašu” na LHC-u te će poput “mišolovke”, svaki na svoj način, pokušati uhvatiti Higgsov bozon koji je ključ za razumijevanje mase.
Higgsov bozon teorijski je još 1964. godine predvidio britanski fizičar Peter Higgs. Zbog neuhvatljivosti, nobelovac Leon Lederman u šali je Higgsov bozon nazvao “Božjom česticom”.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....