Kineska misija Chang'e-4, prva je svemirska letjelica koja se u siječnju spustila na suprotnu (tamnu) stranu Mjeseca kako bi proučila sastav lunarnog plašta, odnosno sloja između kore i jezgre mjeseca.
Na mjesec je spušten rover s robotom Yutu-2, prvim robotom koji se koristi za istraživanje tamne strane mjeseca.
Do sada je Yutu-2 već dao uvid znanstvenicima u činjenicu kako je sastav mjesečeve površine drukčiji od onog kakav se očekivao, piše Sky News.
Sada je rover u najnovijoj „šetnji“ mjesečevom površinom otkrio izvjestan sadržaj u jednom od brojnih kratera zemljinog satelita.
Član misije na zemlji Yu Tianyi upravo proučava fotografije koje je rover snimio kada je nepoznata materija otkrivena.
Yutu-2 je trebao krenuti dalje, no članovi misije su prije toga odlučili ispitati supstancu koja je pronađena na površini.
Na njihovoj internet stranici može se pročitati kako su „oblik i boja materije značajno drukčiji od okolnog lunarnog tla.
Jedna od teorija jest da je materija impaktit, odnosno materija koja ostaje nakon udara meteorita kao rezultat utjecaja jake mehaničke sile, visokog pritiska i temperature pa mijenja sadržaj, oblik i boju.
Kina tek treba podijeliti fotografije pronađene materije, a zasad su objavili sliku s rovera koji je krenuo u krater uzeti uzorak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....