VISOKE KONCENTRACIJE

NOVA OPASNOST ZA OZON Našli 4 nova štetna plina

This picture provided by NASA on May 16, 2009 shows a high oblique Earth scene from the STS-125 crew. The view is reminiscent of Gemini 11 photos 43 years ago, because of similar altitudes, approximately 350 statute miles. The Florida peninsula and its neighboring geographic features are easily recognizable beneath the clouds along with the tell-tale change in water color associated with the "Tongue of the Ocean." AFP PHOTO/NASA/HO = RESTRICTED TO EDITORIAL USE = GETTY OUT =
Ozonski sloj štiti planet od štetnih ultraljubičastih zraka koje mogu izazvati rak kože.

OSLO - Znanstvenici su pronašli četiri nova ljudskom rukom proizvedena plina koji bi mogli oštetiti ozonski omotač, unatoč sporazumu iz 1987. godine kojim je gotovo u potpunosti zabranjena proizvodnja sličnih plinova, navodi se u studiji objavljenoj u nedjelju.

Međunarodni tim znanstvenika pokušao je utvrditi porijeklo sićušnih tragova novih plinova pronađenih u uzorcima leda s Grenlanda i u uzorcima zraka s Tasmanije. Ti plinovi najvjerojatnije nastaju tijekom proizvodnje pesticida, navodi se u studiji.

Ozonski sloj štiti planet od štetnih ultraljubičastih zraka koje mogu izazvati rak kože. Ozonski sloj se počeo obnavljati pošto je Protokolom iz Montreala 1987., prihvaćenim pod pokroviteljstvom UN-a, zabranjena proizvodnja štetnih kemikalija.

Ogromna ozonska rupa pronađena iznad Arktika! Nestalo je više od 80% zaštitnog omotača...

"Ove koncentracije zasad nisu prijetnja ozonskom sloju", rekao je jedan od autora studije Johannes Laube sa sveučilišta East Anglia, dodajući da je riječ o tri plina iz skupine CFC-a, te jednom plinu iz skupine HCFC-a - ti su plinovi poznati kao freoni.

Znanstvenici procjenjuju da je u atmosferu oslobođeno više od 74 tisuće tona tih plinova, a nijedan od njih nije bio prisutan u uzorcima leda s Grenlanda prije 1960-tih godina, objavljeno je u časopisu Nature Geoscience.

Ta količina ipak je samo mali djelić od milijuna tona CFC-a koji su svake godine ispuštani u atmosferu na vrhuncu proizvodnje osamdesetih godina prošlog stoljeća, navodi tim znanstvenika.

Laube je rekao da nije poznato je li proizvodnja tih novih plinova ilegalna, budući da Protokol iz Montreala dopušta određene iznimke. "Nadajmo se da ćemo uspjeti zakrpati sve eventualne rupe u Protokolu", rekao je Laube.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 20:48