NASA-in rover Curiosity u nedjelju je “spržio” rupu u kamenu na površini Marsa, najjačim laserom ikad upotrijebljenom na nekom drugom planetu.
Rover, koji je na Mars spušten prije dva tjedna, “za vježbu” je tako s udaljenosti od 2,5 metra pogodio kamen nazvan “Coronation” ili, znanstveno, marsovska stijena broj 165, veličine teniske loptice. U 10 sekundi laser je pogodio kamen sa 30 pulseva od po 14 milidžula - svaki je trajao milijarditi dio sekunde i imao više od milijun watta energije, priopćila je NASA.
Riječ je bila o testiranju lasera ChemCam - skraćeno od Chemistry and Camera (Kemija i kamera) - za koji se znanstvenici nadaju da će im omogućiti da odrede kemijski sastav stijena na Marsu. Revolucionarni instrument kemijski sastav može odrediti bez fizičkog kontakta, s udaljenosti do sedam metara, na temelju boje svjetlosti koju atomi emitiraju nakon što ih se pogodi laserom.
VIDEO NASA objavila snimku slijetanja Curiosityja na Mars: Primljena i prva fotografija u boji s crvenog planeta!
Sylvestre Maurice, zamjenik šefa znanstvenog projekta ChemCam na Institutu za astrofizička i planetološka istraživanja u Toulouseu, rekao je da je kvaliteta informacija prikupljenih tijekom testiranja u nedjelju “iznenađujuća”.
- Informacije su toliko bogate da očekujemo sjajne znanstvene rezultate od analize tisuća ciljeva ChemCamom u iduće dvije godine - rekao je.
Otkako je prije dva tjedna sletio na marsovski karter Gale, Curiosity testira svoje instrumente, a tijekom jedne marsovske godine - odnosno dvije zemaljske - trebao bi istražiti jesu li u tom području u nekom trenutku postojali uvjeti za razvoj primitivnih oblika života.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....