Živimo u vremenu u kojem se, nažalost, roditelji sve glasnije raspituju koju je dječju kacigu najbolje kupiti. Ne zato što se brinu za sigurnost svog djeteta dok se vozi biciklom u parku, nego iz straha da će na putu do škole djetetu nešto pasti s krova ili fasade zgrada oštećenih u potresu. Ili da će ih zatresti dok su u učionicama. U nedostatku ozbiljnijeg tržišta dječjih zaštitnih kaciga od potresa ili građevinskog otpada, raspravlja se mogu li uopće kacige za bicikle, koje su najsličnije rješenje, zaštititi dječje glavice od cigli ili fasade. Na Amazonu se eventualno mogu naći tzv. disaster dječje kacige (japanski proizvod, dakako).
I da odmah prekinemo raspravu: i najlošija kaciga bolja je opcija od nikakve, a često, što pokazuju testiranja i iskustva s prvim padovima s bicikla, kacige čine malu, ali značajnu razliku između lakše i teže ozljede glave. Kacige služe da bi, koliko već mogu, amortizirale udarce pri padu, zaštitile lubanju od probijanja nekog predmeta ili odbila predmet koji okomito pada na glavu.
Stručnjaci savjetuju - pri kupnji pazite na veličinu jer kaciga mora pravilno sjesti na sljepoočnicu, zatiljak i čelo. Pri vezivanju remenčići ispod brade moraju biti čvrsti, ali ne smiju se usijecati u kožu. Kako to testirati? Ako između remena i brade stane samo jedan prst, to je to. Najčešće se preporučuju one kacige čiji remenčići čine trokut oko ušiju. Ne kupujte na web shopovima koji prodaju sve i svašta, uvijek je bolje otići na specijalizirani site.
Oznake? Stvarnu zaštitu od ozljede garantiraju oznake koje se koriste u EU: to su DIN EN 1078, SNELL, ASTM/SEI, ANSI ili CPSC, navodi portal roditelji.hr.
U pojedinim dućanima, stvarnim ili online, pronaći ćete i tzv. građevinske kacige za djecu, ali pripazite da nije riječ o igračkama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....