Kod nas doma za nju kažemo pipa, nećakinja iz Omiša zove ju špina, još malo južnije nekad se nazivala kantuja, a najpravilnije bi bilo reći slavina, odnosno miješalica. Kako god ju zvali, riječ je o jednom od najčešće upotrebljavanih kuhinjskih elemenata.
Ne znam kad ste posljednji put kupovali slavinu, ali na tržištu je posljednjih godina, može se reći, došlo do prave male revolucije. Osim što poznati i provjereni proizvođači ističu upotrebu tehnologije koja smanjuje potrošnju vode, a samim time i račune, dolazi do implementacije pametnih, inovativnih funkcija, koji slavinama daju jednu sasvim novu ulogu.
Općenito govoreći, razlikujemo ih ovisno o materijalu, načinu ugradnje prema unutarnjem mehanizmu i instalacijama, broju ručkica, obliku i visini izljeva te po dodatnim funkcijama. Tako možemo pronaći kuhinjske slavine od mesinga (s raznim premazima, od kroma do emajla), metalnih legura, čelika, kamena, keramike, pa čak i plastike; zatim zidne, montirane na sudoperu ili kuhinjskoj ploči; jednoručne, dvoručne, na dodir ili senzor; fiksne, rotacijske i teleskopske; s izvlačnim tušem; slavine koje se mogu preklopiti i spustiti ako se nalaze ispod prozora; s posebnim spremnicima s vrućom ili, pak, gaziranom vodom; s termostatom, LED osvjetljenjem... U svakom slučaju, što je popis pametnih funkcija duži to je i cijena slavine viša.
Na popularnosti dobivaju one s izvlačnim tuševima jer imaju nekoliko prednosti. Prije svega, omogućavaju detaljnije pranje namirnica i posuđa, pa i samog sudopera, ali i punjenje posuda izvan sudopera.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....