Melinda Gates, diplomirana informatičarka i ekonomistica te supruga Billa Gatesa koja je u Microsoftu godinama radila kao menadžerica, uspješnu je karijeru napustila zbog obitelji. Uz obitelj se posvetila filantropiji i humanitarnom radu i nikad nije požalila svoju odluku. S mužem je 2000. osnovala najveću privatnu zakladu u humanitarne svrhe i redovno je na Forbesovoj listi najmoćnijih žena na svijetu.
U knjizi ‘The Moment Of Lift: How Empowering Women Changes The World’ otkrila je kako se u vlastitom odnosu izborila za jednakost, ali i kako je to utjecalo na zajednicu u kojoj žive.
Melinda i Bill bili su u vezi gotovo sedam godina kad su se oženili 1994. Gotovo dvije godine kasnije, na zajedničkom putu u Kinu, otkrila je da je trudna. U to je vrijeme Bill potpuno bio predan radu u Microsoftu, kao i ona, pa nije znala ni kako bi mu rekla da će postati roditelji. No na povratku mu je priopćila:
- Neću više raditi nakon što rodim bebu. Neću se vratiti tom tempu. Dovoljno smo sretni da nam ne treba moja plaća. Radi se o tome kako želim podizati obitelj. Ti sigurno nećeš smanjiti radne sate, a ne vidim kako uskladiti vrijeme koje mi je potrebno za kvalitetan posao i vrijeme za odgoj i obitelj.
Planiranje obitelji
To je značilo kraj zajedničkog rada u Microsoftu. Melinda otkriva da je u to vrijeme još uvijek bila uobičajena percpecija prema kojoj muškarac radi, a žena ostaje kod kuće s djecom. No, naglašava, to bi svakako trebao biti izbor, a ne nužda ili obaveza. Svjesna je da se može smatrati sretnom što joj je splet životnih okolnosti omogućio i karijeru i obitelj, no obitelj su planirali.
- Nije slučajnost što nisam ostala trudna prije nego što mi je prošlo gotovo 10 godina radnog staža u Microsoftu. Bill i ja smo bili spremni imati djecu. Nije slučajnost što se Rory rodio tri godine nakon Jenn, a naša druga kćer Phoebe tri godine nakon Roryja. Mi smo tako htjeli. Imala sam i sreće što sam mogla zatrudnjeti kad sam htjela, ali i što nisam morala ostati trudna kad to nisam htjela - istaknula je.
Inače katolkinja, Melinda je radeći za zakladu, posebno organizirajući cijepljenje djece u siromašnih afričkim državama, promijenila neke stavove. Susrela se s brojnim ženama koje stoje na velikoj vrućini s djecom čekajući cjepivo. Međutim, otkrila je i da se mnoge te mame pitaju kad će one dobiti cjepivo, ili barem mogućnost odluke žele li uopće imati djecu ili ne.
Siromaštvo i nemoćne žene idu ruku pod ruku, smatra Melinda, a kontracepcija je možda najviše spašava živote i osnažuje žene. Kao katolkinja malo se iznenadila vlastitom promjenom mišljenja, no postala je veliki zagovornik planiranja obitelji, što joj je, dakako, donijelo i brojne kritike.
Neplaćeni posao i jednakost
- Kontracepcija spašava živote milijune žena i djece. To je medicinska činjenica - tvrdi Melinda koju su putovanja odvela u najsiromašnije krajeve svijeta. Ondje žene ne samo da moraju raditi uz odgoj brojne djece, već one odrađuju gotovo kompletan neplaćeni posao. Pod neplaćeni posao podrazumijeva kućanske poslove i nema države u kojoj taj teret više ne pada na ženu nego na muškarca. To znači da žene rade sedam godina više neplaćenog posla u životu nego muškarci, ističe Melinda koja je unatoč svemu i u svojoj kući postigla neku ravnotežu.
Odgoj djece oduzima dosta vremena kad se zbroje razvažanje u vrtić ili školu, kod liječnika, vanškolske aktivnosti, zajedničko pisanje zadaće, kuhanje, održavanje odnosa unutar obitelji i s prijateljima odlascima na rođendane i druge proslave… Bill je zbog posla puno putovao i bio dosta odsutan. Nakon nekog vremena povjerila se Billu da je iscrpljena i da treba pomoć. Prva stvar koju je preuzeo je vožnja kćeri u vrtić nakon čega je Melinda primijetila da također dosta očeva dovozi svoju djecu. U razgovoru s jednom mamom shvatila je da je upravo Bill to potaknuo:
- Kad smo vidjele da Bill vozi djecu u vrtić, rekle smo doma muževima - ako može on, možete i vi - objasnila joj je ta mama. Nekoliko godina kasnije primijetila je da uvijek ostaje zadnja u kuhinji nakon večere pospremajući iza svih.
- Nitko ne može otići iz kuhinje dok mama ne ode iz kuhinje - rekla im je tada i svi su se složili. Bill je, kaže, unatoč svom poslu uvijek podržavao ravnopravnost u obitelji. Svjesna je da spada među privilegirane majke, barem zahvaljujući financijskoj sigurnosti, no o ‘besplatnom radu’ kod kuće još uvijek govori na konferencijama jer smatra da se radi o ‘teretu koji povezuje mnoge majke’.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....